سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
برای مغناطیسی کردن یک سوزن آن را در یک جهت بر روی پارچه ابریشمی بکشید. مالش سوزن از پایین به بالا باعث می شود که سوزن نقطه شمال را در نیمکره شمالی نشان دهد.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

چطور قطب نما بسازیم؟

 

قطب نما به همان اندازه که جهت یاب مهمی است، سیستم ساده ای هم دارد. البته تا وقتی که پای قطب نماهای حرفه ای تر به میان نیامده باشند. بنابراین اگر در موقعیتی قرار گرفتید که نیاز به قطب نما داشتید و در عین حال دستتان از همه جا کوتاه بود، ما ساخت چند نوع قطب نمای مغناطیسی را به شما پیشنهاد می کنیم که با ساده ترین وسایل دور و اطرافتان امکان پذیر است.

 

قطب نمای سوزنی شناور

قطب نما

برای مغناطیسی کردن یک سوزن آن را در یک جهت بر روی پارچه ابریشمی بکشید. مالش سوزن از پایین به بالا باعث می شود که سوزن نقطه شمال را در نیمکره شمالی نشان دهد. شما به روش دیگری هم می توانید سوزن را مغناطیسی کنید و با کشیدن آن روی یک آهن ربا یا حتی چاقو آن را دارای بار الکتریکی کنید.

اگر هیچ کدام از این تجهیزات در دسترس نبود، با مالش به موهای خود سوزن را چرب کنید و بعد آن را به آرامی روی آب راکد یا ظرف آبی بگذارید. چرب بودن سوزن سبب می شود که سوزن روی سطح آب شناور بماند. سوزن به آرامی به سمت جهت شمال- جنوب خواهد چرخید و مسیر را نشانتان خواهد داد.

قطب نمای تیغه ریش تراش

یک تیغه از چند لایه فنر متفاوت تشکیل شده است که با مالش آنها به همدیگر می توان آنها را مغناطیسی کرد و باز هم به طریقه بالا، یعنی قرار دادن روی آب جهت را پیدا کرد.

مغناطیسی کردن سوزن با باتری

اگر خواستید روشی را به کار ببرید که در مدت طولانی تری جواب بدهد، می توانید سیمی را دور سوزن بپیچانید و برای چند دقیقه سر سیم را به ته باتری وصل کنید. به این صورت سوزن مغناطیسی می شود و می توان آن را روی آب شناور کرد و جهت شمال و جنوب را تشخیص داد.

گروه گردشگری تبیان

 

 

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین