تبیان، دستیار زندگی
آیا تا به حال سوار قایقی شده اید که در دریایی با امواج بلند شناور باشد؟ قایق به دلیل امواجی که از قسمت زیرش عبور می کند، به بالا و پایین می رود.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

کدام ثبات بیشتری دارند؟

آیا تا به حال سوار قایقی شده اید که در دریایی با امواج بلند شناور باشد؟ قایق به دلیل امواجی که از قسمت زیرش عبور می کند، به بالا و پایین می رود.

سنگینی و ثبات

در خلیج آلاسکا و دیگر مناطق جهان ارتفاع امواج حول و حوش 2 متر است. تصور کنید می خواهید از روی یک کشتی که حدود 2 متر بالا و پایین می رود، حفاری کنید.

سکوهای حفاری نیمه شناور از سنگینی آب برای کاهش این حرکت استفاده می کنند. آن ها با ثبات ترین سکوهای حفاری هستند. طرز کار آن ها چگونه است؟

با انجام آزمایش زیر جواب پرسش بالا را خواهید گرفت.

مواد مورد نیاز

یک بطری پلاستیکی به همراه درپوش

یک لگن بزرگ یا سینک ظرفشویی

تخته ی برش گوشت

درون سینک ظرفشویی یا یک لگن بزرگ به ارتفاع 18 تا 24 سانتی متر آب بریزید. درِ بطری خالی را خوب روی آن قرار

سنگینی و ثبات

دهید و آن را محکم کنید، سپس آن را داخل آب قرار دهید. بطری خالی مانند یک کشتی عمل می کند.

حالا تخته ی برش گوشت را همانند شکل طوری در آب قرار دهید که با کف سینک تماس پیدا کند. به آرامی تخته را به جلو و عقب حرکت دهید تا به کمک آن امواج کوچکی ایجاد کنید.

حرکت بطری را مشاهده کنید. چه اندازه بطری در آب بالا و پایین می رود؟

حالا سه چهارم بطری را از آب پر کنید. این بطری نیمه پر به عنوان مدل یک سکوی حفاری نیمه شناور است. آب باید به اندازه ای در سینک باشد که بطری به راحتی شناور شود.

سنگینی و ثبات

این بار به کمک تخته امواج بیشتری ایجاد کنید و حرکت بطری را مشاهده کنید. این بار حرکت بطری به چه اندازه است؟ کدام یک سکوی حفاری باثبات تری را به وجود می آورد؟

سکوهای حفاری نیمه شناور به همان شیوه ی بطری نیمه پر از آب استفاده می کنند تا برای حفاری سکوهای با ثبات تری داشته باشند. آب در پل های شناور و ستون های واقع در آب ذخیره می شود. فضای باز بین عرشه ی بالایی و آب یک محفظه ی بزرگ هوا را فراهم می کند که باعث حرکت آزادانه ی امواج از میان بنا می شود.

بعضی کشتی ها هم برای ایجاد ثبات از قضیه ی سنگینی استفاده می کنند، اما ثبات و پایداری هیچ کدام به اندازه ی ثبات سکوهای حفاری نیمه شناور نیست.

                                                                                 گروه کودک و نوجوان سایت تبیان _ ترجمه: نعیمه درویشی

مطالب مرتبط

تخم مرغی در یک بطری شیشه ای

تشخیص مزه بدون بوئیدن

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.