سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
آمریكا چشم خود را بر حمله اسرائیل به ایران می‌بندد. هیچ نشانه و دلیلی هم مبنی بر اینكه آمریكا اسرائیل را از این اقدام برحذر داشته است به چشم نمی‌خورد
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

خطرات رویارویی با ایران

پاتریک سیل

یك نویسنده و تحلیلگر معتبر غربی با بیان اینكه نظام ایران حاضر نیست از برنامه هسته‌ای خود دست بردارد، تاكید كرد كه رویارویی با ایران بشدت خطرناك است.

پاتریك سیل، در مقاله‌ای كه در روزنامه «الحیات» منتشر شد، رویارویی با ایران را برای آمریكا و رژیم صهیونیستی بسیار خطرناك توصیف كرد.

پاتریك سیل با اشاره به یادداشت اخیر «فیدل كاسترو» 83 ساله، رهبر كوبا و كسی كه تا سال 2008 فرمانده كل ارتش كشور را به‌عهده داشت،‌ نوشت كه كاسترو در این یادداشت خود هشدار شدیداللحنی به غرب داد و اعلام كرد كه آمریكا و رژیم صهیونیستی قصد دارند ایران را با زور وادار به پذیرش خواسته‌های خود كنند كه این رویارویی ممكن است به "جنگی هولناك " منجر شود.

پاتریك سیل با بیان این سؤال كه «آیا حق با كاستروست یا اینكه دشمنی وی با آمریكا و كینه‌ وی از اسرائیل (كه آن را به آلمان نازی تشبیه كرده است) بصیرت او را از بین برده است؟»، نوشت: كاسترو در روزهای گذشته در سلسله یاداشت‌های دوره‌ای خود تصریح كرده است كه «یانكی‌ها معتقدند كه ایران به‌زودی تسلیم می‌شود در حالی كه ایران كاری نمی‌كند جز حفظ منافع ملی خود».

این نویسنده مشهور انگلیسی افزود: كاسترو می‌افزاید كه ایران به محض اینكه كشتی‌های آمریكایی و اسرائیلی كشتی‌های مربوط به ایران را بازرسی كنند، شلیك موشك را آغاز می‌كند. كاسترو در پایان اعلام می‌كند كه وضعیت در حال محك زده شدن است.

سیل در ادامه این مقاله نوشت: كاسترو در سخنان تلویزیونی خود هم كه دوشنبه گذشته بر صفحه تلویزیون دولتی كوبا ظاهر شد باز هم تكرار كرد احتمال بروز درگیری خطرناكی وجود دارد.

آمریكا چشم خود را بر حمله اسرائیل به ایران می‌بندد. هیچ نشانه و دلیلی هم مبنی بر اینكه آمریكا اسرائیل را از این اقدام برحذر داشته است به چشم نمی‌خورد

پاتریك سیل در ادامه افزود: شكی نیست كه رویارویی با ایران بسیار خطرناك به نظر می‌رسد. تهران تاكنون تحریم‌های بین‌المللی را كه آخرین آن در 9 ژوئن گذشته صادر شد، با قوت پاسخ داده است. تحریم‌هایی كه فشار مالی و نظامی بر ایران وارد كرده است. در 12 ژوئن گذشته علی‌اكبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی ایران اعلام كرد كه ایران حدود 20 كیلوگرم اورانیوم تا حد 20 درصد غنی كرده است. با آنكه این میزان تا میزان 95 درصد برای ساخت سلاح اتمی بسیار فاصله دارد ولی به هر حال این امر، مرحله‌ای در این خصوص به شمار می‌رود.

به اعتقاد این تحلیلگر برجسته، جوهره‌ و اساس اختلاف در این است كه تهران همچنان اعلام می‌كند كه فعالیت‌های هسته‌ای خود را برای اهداف صلح‌آمیز ادامه می‌دهد و این همان حقی است كه امضای معاهده ان‌.پی‌.تی (منع گسترش سلاح‌های اتمی) به ایران می‌دهد، در حالی كه در مقابل آمریكا و متحدان آن، تلاش می‌كنند كاملا مانع حركت برنامه‌ هسته‌ای ایران شوند.

پاتریك سیل مدعی است كه آمریكایی‌ها ظنین هستند كه ایران برای صنعت سلاح هسته‌ای یا حداقل، برای رسیدن به آستانه این صنعت تلاش می‌كند تا در هر تجاوز احتمالی به ایران، آن را در اختیار داشته باشد.

بنابر این گزارش، بسیار دشوار است كه نظام ایران یا هر نظام دیگری كه شكست در هر جنگی احتمالی را دوست ندارد، از تلاش خود برای به دست آوردن چرخه سوخت هسته‌ای كه هدفی ملی و با اهمیت بسیار به شمار می‌رود، صرف‌نظر كند. بسیار روشن است كه اسرائیل و آمریكا هر چه ایران را به حمله نظامی تهدید كنند، تهران نیز به داشتن قدرت بازدارندگی بیش از پیش احساس نیاز كند، هر چند كه اسرائیل هم تمایل خود را برای از بین بردن هر قدرتی كه هیمنه اتمی آن را تحت‌الشعاع قرار بدهد، مخفی نكرده است.

اوباما و نتانیاهو

پاتریك سیل در ادامه به دیدار اخیر «بنیامین نتانیاهو» نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی با «باراك اوباما» رئیس‌جمهوری آمریكا در واشنگتن اشاره كرد و نوشت: نتیجه این دیدار در ابتدای ماه جاری میلادی این بود كه آمریكا چشم خود را بر حمله اسرائیل به ایران می‌بندد. هیچ نشانه و دلیلی هم مبنی بر اینكه آمریكا اسرائیل را از این اقدام برحذر داشته است به چشم نمی‌خورد؛ هر چند كه این امر، محتوای پیامی است كه مسئولان دولت آمریكا در یك سال گذشته به اسرائیل منتقل كرده‌اند.

حتی به عكس، در بیانیه مشترك اوباما و نتانیاهو كه پس از دیدار آنان منتشر شد، آمده است كه «رئیس‌جمهور اوباما در مقابل نتانیاهو بر ضرورت انحصار قدرت دفاعی اسرائیل مقابل هر خطر یا مجموعه خطری تاكید كرده است» و همچنین اعلام كرده است كه اسرائیل خود باید منافع امنیتی خود را تعیین كند.

پاتریك سیل نوشت: برخی در تهران یا در هر جای دیگر دنیا معتقدند چنین حمایت بی‌چون و چرای آمریكا از اسرائیل به مثابه چراغ سبزی از واشنگتن به تل‌آویو برای اقدام علیه ایران است و در حالی كه ایران پیشرفت مضاعفی در غنی‌سازی اورانیوم به دست بیاورد، اسرائیل بیشتر تمایل می‌یابد كه علیه ایران اقدام كند بویژه اینكه تل‌آویو از حمایت واشنگتن برخوردار است؛ علاوه بر این روزنامه‌های آمریكایی نوشتند كه نتانیاهو به اوباما قول داده است كه پیش از هر اقدامی علیه ایران، آمریكا را در جریان بگذارد.

بنابر این گزارش، به نظر می‌رسد اوباما اكنون كه چهار ماه تا انتخابات میان دوره‌ای كنگره زمان دارد، بسیار تشنه حمایت حامیان اسرائیل باشد؛ اسرائیلی كه به دلیل پافشاری اوباما بر توقف شهرك‌سازی تل‌آویو وتشكیل دو كشور فلسطین و اسرائیلی، ‌احساس كرد اوباما به تل‌آویو توهین كرده است. همه نشانه‌ها دلالت بر این دارد كه اوباما تلاش می‌كند با برداشتن فشار از اسرائیل اعتماد حامیان مالی حزب دموكرات را كه از حامیان اسرائیل و از گروه‌های فشار و از اعضای كنگره و متحدان اسرائیل هستند به دست بیاورد.

سیل تصریح كرد: به نظر می‌رسد منافع سیاسی بر رعایت اصول غلبه كرده است. علاوه بر این اوباما پس از دیدار با نتانیاهو اصلا از نگرانی‌های امنیتی همسایگان اسرائیل مانند لبنان، سوریه یا فلسطین سخن نگفت كه ممكن است در معرض تهدید یا حمله اسرائیل قرار بگیرند.

کاترین اشتون

به نوشته پاتریك سیل، به نظر می‌رسد كه طرح كاهش تنش با ایران، از جانب "كاترین اشتون " مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا اجرا شد. اشتون دیر زمانی است كه در موضوع عدم گسترش سلاح‌های اتمی فعالیت می‌كند. وی در دهه هفتاد عضو فعالی در جنبش خلع سلاح اتمی در انگلیس بود و منصب دبیری صندوق ملی و معاونت ریاست این جنبش را هم بر عهده داشته است.اشتون در هفته‌های اخیر طرح نزدیك شدن دوگانه به تهران را مطرح كرده است مبنی بر اینكه باید از یك سو ایران تحریم شود و از یك سو با آن گفت‌وگو كرد.

بنابر این گزارش در 14 ژوئن، اشتون در پیامی كتبی به سعید جلیلی وی را به دیدار و گفت‌وگویی درباره مسائل هسته‌ای فرا خواند. جلیلی نیز در 6 ژوئیه در پاسخ اعلام كرده كه ایران در اول سپتامبر آماده گفت‌وگوست ولی باز هم دیدگاه همیشگی ایران را مطرح كرد مبنی بر اینكه هدف از گفت‌وگوها رسیدن تفاهم و توافق است یا ادامه دشمنی با ایران و رویارویی با آن به دلیل حقوق تهران در مسائل هسته‌ای. جلیلی همچنین اعلام كرد كه منطق حكم می‌كند كه تهدید و اعمال فشار برای موفق بودن گفت‌وگوها باید متوقف شود. وی همچنین نظر اشتون درباره اسرائیل را هم خواستار شد.

پاتریك سیل افزود: محمود احمدی‌نژاد رئیس‌جمهور ایران نیز در 28 ژوئن این موضع را اعلام كرد زمانی كه از توقف مذاكره به مدت دو ماه در واكنش به تحریم‌های شورای امنیت خبر داد و اعلام كرد كه تركیه و برزیل هم كه در 17می با ایران به توافق هسته‌ای رسیدند، باید در گروه مذاكره‌كنندگان باشند؛ توافقی كه ناخرسندی آمریكا و اعضای دائم شورای امنیت را برانگیخت.

این نویسنده انگلیسی در پایان نوشت: باید منتظر باشیم تا ببینیم مذاكره با ایران در اول سپتامبر از سر گرفته می‌شود یا اینكه حمله غافلگیركننده اسرائیل در تابستان [به لبنان]، بُعد جدیدی از خشونت و ویرانی را برای خاورمیانه به بار خواهد آورد.

منبع:فارس

تنظیم:س.آقازاده

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین