تبیان، دستیار زندگی
اما خانواده نوپا! خانواده ای است که با عروسی یک عروس و داماد تاسیس شده و در آغاز راه باید ابتدا روی پا ایستادن را تجربه کند و گام بردارد.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

خانواده نوپا

حجت الاسلام شهاب مرادی

نوپا، به کودکی گفته می شود که تازه راه رفتن را شروع کرده و معمولا با چند قدم راه رفتن زمین هم می خورد. خوشبختانه همه ی اطرافیان هوای او را دارند و او را مراعات می کنند. اما خانواده نوپا! خانواده ای است که با عروسی یک عروس و داماد تاسیس شده و در آغاز راه باید ابتدا روی پا ایستادن را تجربه کند و گام بردارد.

خانواده نوپا در کنار تنظیم روابط خود با دیگر خانواده ها (خصوصا دو خانواده اصلیِ خودشان که هر یک فرزند یکی از آن دو خانواده بوده و  هستند و رسما از آن خانواده مستقل شده اند) برای اینکه بتوانند هویت جدید خود را به عنوان "یک خانواده مستقل" احساس کنند، در کنار آگاهی به فرصت نیاز دارند.

خانواده نوپا در این مدتِ "نوپا بودن" احتمالا مثل یک کودکِ نوپا شاید زمین بخورند ولی کمتر مورد احترام، مراعات و حمایت هوشمندانه و خردمندانه قرار می گیرند تا با عشق و امید و خودباوری و توکل به خداوند، بتوانند خود را قوام و دوام بخشند.

همچنین پژوهش ها حکایت از این دارند که این دو، تا زبان و احساس و هیجان یکدیگر را خوب بفهمند، حداقل 6 ماه تا 3 سال زمان لازم دارند و در این مدتِ "نوپا بودن" احتمالا مثل یک کودکِ نوپا شاید زمین بخورند ولی کمتر مورد احترام، مراعات و حمایت هوشمندانه و خردمندانه قرار می گیرند تا با عشق و امید و خودباوری و توکل به خداوند، بتوانند خود را قوام و دوام بخشند.

خانواده

متاسفانه سال گذشته 126 هزار طلاق در ایران ثبت شد. یعنی 252 هزار نفر طلاق را تجربه کردند و بسیاری از عزیزانی که خانواده ی نوپای آنها پارسال و سالهای قبل، به سرانجام تلخ طلاق منجرشده، شاید در صورت برخورداری از دانش و مهارت های لازم خانواده ی نوپای آنها با اولین زمین خوردن ها ، زمین گیر نمی شد!

ازدواج از مهم ترین مسائل اجتماعی است و آمار دقیقی از میزان موفقیت و عدم آن در دست نیست. خصوصا از آشفتگی ها، کش مکش ها و بی ثباتی ها و سردی های مراحل قبل از طلاق و طلاق های عاطفی که گزارش و آماری تهیه نمی شود به هرحال می بایست از آمارهای نگران کننده طلاق و نرخ رو به رشد آن و سایر مشکلات ازدواج نا امید نشویم و به جای انفعال، هر یک از ما با عزمی راسخ و همتی مضاعف به سوی تلاش و مجاهدت علمی و فرهنگی گام برداریم و به قدر وسع بکوشیم.

برای اطلاعات بیشتر از نحوه برگزاری کارگاه های آموزشی مرتبط با این موضوع می توانید به پایگاه حجت الاسلام شهاب مرادی مراجعه فرمایید .

منبع: سایت حجت الاسلام شهاب مرادی

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.