تبیان، دستیار زندگی
یکی از خصوصیات انسان تنوع طلبی و نیاز به تغییر مداوم در شکل و نوع محرکات بیرونی میباشد. سازگاری حسی سبب میشود ما از فعالیتهای تکراری به ستوه ....
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

در کمال بی حوصلگی

چگونه با بی حوصلگی مبارزه کنیم؟

بی حوصلگی هنگامی روی میدهد که ما دیگر به اطرافیان، اشیاء پیرامون خود و فعالیتهای روزمره خود علاقه مند نبوده و از آنها لذت نمیبریم. بی حوصلگی در واقع فقدان تنوع و انگیزش در زندگیست.

بی حوصلگی

یکی از خصوصیات انسان، تنوع طلبی و نیاز به تغییر مداوم در شکل و نوع محرکات بیرونی میباشد. سازگاری حسی سبب میشود ما از فعالیتهای تکراری به ستوه آییم. سازگاری حسی یعنی: کاهش حساسیت حواس، زمانی که در معرض مداوم یک عامل محرک ثابت و تغییر ناپذیر قرار میگیرند. مثلا پس از خرید یک تلفن همراه نو، شوق و ذوق فراوانی داریم اما پس از گذشت یکی دو ماه همان تلفن همراه برایمان تکراری و ملال آور میشود.

همین عامل در روابط دو دوست، همسالان و همکلاسان و حتی زن و شوهرها و .... نیز مصداق دارد. برخی از افراد بعد از مدتی از این مسئله شکایت میکنند که رابطه دوستانه  آنها دیگر برایشان عادی و خسته کننده شده و هیجان و شور اوایل آشنایی در روابطشان رنگ باخته است و یا برخی از زن و شوهرها از این موضوع شکایت دارند که هیجان و شور و نشاطی که در اوایل ازدواج داشته اند، بعد از گذشت چند سال رنگ باخته و زندگی شان تبدیل به یک ارتباط تکراری و خسته کننده شده است. اما باید آگاه بود که تنوع طلبی یک ویژگی ذاتی انسانها بوده و باید در برخی موارد آن را تحت کنترل درآورد و برایش محدودیت قائل شد. برای مثال مسلما همگان می دانند که تنوع طلبی در زندگی زناشویی اثرات مخربی دارد و یا تمایل به تنوع طلبی بیش از حد در پوشاک و ظواهر زندگی و .. نیز از جمله مواردی است که باید تحت کنترل قرار گیرد.

باید آگاه بود که تنوع طلبی یک ویژگی ذاتی انسانها بوده و باید در برخی موارد آن را تحت کنترل درآورد و برایش محدودیت قائل شد

بنابراین باید برای برخی امور در تنوع طلبی محدودیت قائل شویم و گرنه مجبور خواهیم شد همیشه بی حوصله و دلزده باقی بمانیم و طعم رضایت را نچشیم. یکی از نکات بسیار مهم در روابط با دوستان صمیمی و همسالان و همکلاسی ها این میباشد که افراد هر آنچه که دارند را یک باره رو نکنند. یعنی تمام مهارتها، خصوصیات اخلاقی و شخصیتی، آرزوها، اسرار، برنامه های آینده، هدفهای بلند مدت و کوتاه مدت و غیره. چون زمانی که مثلا دوست صمیمی شما از تمام راز و رمز، مهارتها و توانایی های  شما آگاه شود دیگر چیزی باقی نمیماند که حس کنجکاوی طرفین را نسبت به یکدیگر برانگیزد و رابطه از هیجان و تب وتاب می افتد. مانند فیلمی که وقتی از ابتدا تا انتهای آن را مشاهده میکنیم دیگر بندرت پیش می آید که بخواهیم مجددا نگاهش کنیم اما اگر همین فیلم بصورت سریال نمایش داده شود هم هیجانش بیشتر میشود و هم کنجکاوی بیننده برای سر درآوردن از ادامه داستان بیشتر خواهد بود. اما این بدین معنا هم نیست که به طرف مقابلمان دروغ بگوییم و شخصیت اصلی خود را کتمان کنیم بلکه باید به گونه ای پیش برویم که در هر یک از ارتباطات و ملاقاتهای دوستانه یک سخن، مطلب، خبرو یا برنامه تازه در چنته داشته باشیم. خلاصه باید پیش بینی ناپذیر باشیم.

شادابی

برای غلبه بر بی حوصلگی در زندگی از این راهکارها سود ببرید:

1-  سعی کنید هر از چند گاهی در زندگی خود تغییراتی هر چند جزئی ایجاد کنید.

2-  بی کاری و فقدان فعالیت یک عامل مهم در ایجاد بی حوصلگی است. دست به کار شوید با نشستن و به نقطه ای خیره شدن چیزی عوض نمیشود. برخیزید و به کاری مشغول شوید.

3- حس پوچی و این باور که زندگی، شغل و فعالیتهای شما بی معنی میباشند میتواند شما را تا مرز بی هدفی و شکست پیش برد. شما نباید زندگی خود را یک دایره بی پایان و هدف بدانید. این وظیفه خود شماست که به زندگی خود معنا بخشید.

4-  هر روز یک چیز جدید یاد بگیرید و به علم خود بیفزایید.

5- خود را به چالش بکشانید. به فعالیتی دست بزنید که در شما استرس ملایمی ایجاد میکند. مانند برد و باخت (در بازی، ورزش) و یا پذیرش ایده های جدید.

6-  به یاد داشته باشید که هیچ چیز کسالت بار و خسته کننده نیست بلکه این ذهن بی حوصله شماست که همه چیز را کسل کننده میبیند. بی حوصلگی یک امر نسبی و درونی است. افکار خود را تغییر دهید تا احساسات شما نیز تغییر یابند.

7-  حس کنجکاوی خود را بر انگیزید.نسبت به پیرامون خود بی تفاوت نباشید.سعی کنید از همه چیز سر در بیاورید.البته به غیر از مسائل شخصی دیگران.

8-  خیالپردازی کنید. خیالپردازی بیش از حد سبب دور افتادن شما از واقعیتها و حقایق میگردد اما از تخیل خود میتوانید در رفع بی حوصلگی کمک بگیرید. خیالپردازی کنید و به آرزوهای خود دست یابید.

9- تکرار فعالیتهای روزمره و یا از روی عادت بسیار خسته کننده است. بنابراین دیگر ایده ها، گزینه ها واحتمالات را هم انتخاب کنید. مثلا هر روز برای صبحانه چای شیرین نخورید، یک روز هم قهوه و یا شیر بخورید و یا هر روز سر یک ساعت فعالیت خاصی را انجام ندهید. هراز گاهی طرز لباس پوشیدن و یا آرایش موی خود را تغییر دهید .

10- و خلاصه تنوع را وارد زندگی خود کرده و تکراری نباشید.

پارسی طب

گروه خانواده و زندگی سایت تبیان- تنظیم و تغییر: مریم عطاریان

مقالات مرتبط

طالع بینی برای تمام زندگی

نگاه عاشقانه به زندگی

با من بگو

مشکلات منهای میم

انتخاب کن: برنده یا بازنده؟

بااین قوانین جهانی شوید!!!

گوهر نهفته خود را در یاب

شادمانى به شما هدیه نمى‏شود

آیا از زندگی خود راضی هستم؟

نیمه پر، نیمه خالی

شکلات زندگی

منو رها كن از این فكر تنهایی

کاربران محترم می توانند برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه به مطالعه کتاب قدرت ذهن موجود در فروشگاه تبیان بپردازند.

اگر در این زمینه سوالی دارید، اینجا را کلیک کنید.

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.