سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
آیت الله جوادی آملی گفتند: حوزه اگر بخواهد حوزه اسلامی باشد، باید جهان بینی مستدل، مستقل و برهانی درکنار فقه و اصول کامل و نیز اخلاق و حقوق کامل داشته باشد.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

آیت الله جوادی آملی: لازمه حوزه اسلامی جهان بینی مستدل، مستقل و برهانی است

آیت الله جوادی آملی گفتند: حوزه اگر بخواهد حوزه اسلامی باشد، باید جهان بینی مستدل، مستقل و برهانی درکنار فقه و اصول کامل و نیز اخلاق و حقوق کامل داشته باشد.

 

معظم له در دیدار معاونین پژوهشی مدارس علمیه سراسر کشور در مسجد حضرت قائم علیه السلام روستای احمدآباد شهرستان دماوند اظهار داشتند: آثار تالیفی مورد عنایت خداوند است زیرا خداوند به آن سوگند یاد کرده است.

ایشان با تاکید بر ترویج تفکر پژوهش محور در حوزه افزودند: زمانی می توان پژوهشی فکر کرد که فرد بداند پژوهش چیست و چگونه باید این امر مهم را انجام دهد.

آیت الله جوادی آملی حفظه الله با بیان اینکه کسانی که پای درس استاد می نشینند، اما قدرت انتقال مفاهیم را ندارند، عمرشان را هدر داده اند، اظهار داشتند: طلاب و روحانیون باید به گونه ای دروس را فرا بگیرند که هنگام برخواستن از محضر استاد بتوانند مطالب ارائه شده را به دیگران منتقل کنند.

ایشان افزودند: باید در حوزه مبادی عقلی قوی داشته باشیم که هر چه را دیدیم،  زود باور نکنیم.

معظم له با اشاره به انحرافات پژوهش اظهار داشتند: گاهی پژوهشگر در مواجه با کتابی از یک عالم، به واسطه نداشتن مبادی فکری مستقل، تحت تاثیر قرار می گیرد و پژوهشش به واسطه همین تاثیر از واقعیت دور می گردد.

ایشان با برشمردن ویژگی های یک پژوهشگر برتر، گفتند: پژوهشگر باید از نظر مبانی علمی در حد آب کر باشد، یعنی از نظر هرمونیتیکی آن قدر به خود مسلط باشد که داده های قبلی خود را در حین پژوهش به عنوان داور قرار ندهد و از سوی دیگر، مطالب دیگران را نیز امینانه ارزیابی کند و سپس داده های خود را وارد نماید و نظر نهایی را ارائه کند.

آیت الله جوادی آملی گفتند: اگر پژوهشگری فهم خودش را در برداشت از متون ضمیمه کند، نوعی خطر هرمونتیک به حساب می آید.

معظم له افزودند: زمانی پژوهشگر کامل خواهیم بود که اولاً از نظر مبانی علمی به کر برسیم و به گونه ای باشیم که هر شبهه ای ما را آلوده نکند و ثانیاً در ارزیابی مطالب دیگران امینانه ارزیابی کنیم و ثالثاً داده های قبلی خود را داور قرار بدهیم و فتوا بدهیم.

ایشان در پایان به اهمیت اخلاص در عمل اشاره کرده و گفتند: این امر سهم تعیین کننده ای در تعالی انسان دارد، اگر کسی علم را برای رضای خدا فرا بگیرد، معلم راستین خواهد بود.

آیت الله جوادی آملی با بیان اینکه مرحوم بوعلی بسیاری از  مسائل پیچیده علمی  را پس از اقامه نماز حل می کرد، اظهار داشتند: کسی نمی تواند بگوید که راه سخت است و رفتن مشکل است، زیرا هر مشکلی با عنایت خداوند حل می شود.

 


منبع: www.hawzahnews.com

 

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین