سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
انواع یادگیری که برای ایجاد جامعه ی دانایی محور می توان از آنها استفاده کرد کدامند؟
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

آموزش و پرورش آرمانی در جامعه ی دانایی محور2
آموزش و پرورش آرمانی در جامعه ی دانایی محور2

یادگیری مبتنی بر یادگیرنده

هر گاه معلم تسهیل گر و درمان گر یادگیری باشد، فرا گیرنده کنترل بیشتری بر فرایند یادگیری خواهد داشت.

بسیار تأکید می شود که در آموزش، تدریس به منزله ی دستور العملی مستقیم برای تسهیل یادگیری، جای خود را به توسعه ی مهارت ها به صورت خود- محور بدهد. در این جا فراگیر ند گان باید از سطوح بالای مهارت های ارتباطی برخوردار باشند. در طی این فرایند، فراگیرندگان سبک های آموزش فردی و آنچه را به افزایش یادگیری آن ها منجر می شود، می آموزند. در جامعه های دانایی محور، فراگیر ند گان می توانند به طور الکترونیکی به منابع اصلی اطلاعات دست یابند. لازم نیست معلمان همچون گذشته منبع اصلی اطلاعات باشند، آن ها فقط نقش تسهیل گر را دارند.

 

یادگیری برای یادگیری

یادگیری برای یادگیری یعنی توسعه ی ظرفیت یادگیری افراد و گروه ها با هدف فهم و اجرای اثر بخش تر و تحقق یادگیری از طریق خود افراد.

برای این که دانش آموزان کنترل بیشتری بر یادگیری داشته باشند، لازم است درک درستی از تفاوت های فردی خود با دیگران داشته باشند. همچنین باید یاد بگیرند که چگونه راهبرد های یادگیری خود را توسعه دهند و آن ها را ارزیابی کنند. این فرایند شامل توسعه ی مهارت های فرا شناختی می شود.

 

یادگیری زمینه ای

یادگیری زمینه ای، یادگیری و قابلیت های نظری در زمینه های گوناگون را از طریق محیط و شبیه سازی در زندگی واقعی توسعه می دهد.

آموزش و پرورش آرمانی در جامعه ی دانایی محور2

زمینه سازی برای یادگیری از اهمیت زیادی در توانایی دانش آموزان در توسعه ی قابلیت های یادگیری و  اصول دانش موضوعی بر خوردار است. در واقع، دانش آموزان باید آنچه را به طور نظری می دانند عملی کنند. آن ها باید دانش موضوعی را به دانش عملی تبدیل کنند، تا بتوانند بین دانسته های نظری و عمل پیوند ایجاد کنند.

 

یادگیری انتقالی

یادگیری انتقالی فراگیرندگان را توانمند می کند تا چالش ایجاد کنند و نظام اعتقادی و الگو های رفتاری خود را به منظور تحقق بخشیدن به نیازها و فرصت های جدید و فایق آمدن بر نا توانایی ها و عقب ماندگی ها تغییر دهند. به طور اساسی، یعنی توان ایجاد چالش در نظریه های موجود برای پاسخ به دانش و شرایط محیطی جدید از طریق نو آوری به منظور ایجاد تغییرات فزاینده در یک نظریه ی غالب، یا چار چوب سازمانی، یا نظام علمی در آن ها ایجاد شود.،

آموزش و پرورش آرمانی در جامعه ی دانایی محور2

 

یادگیری در آن واحد

معنای یادگیری در آن واحد، نخست این است که معلمان دیگر تنها منبع یادگیری و اطلاعات نیستند و دانش آموزان می توانند از طریق ابزار های چند رسانه ای و... به اطلاعات مورد نیاز دست یابند. دوم این که، این مفهوم به امکان ارائه ی انعطاف پذیر خدمات یادگیری برای دانش آموزان و معلمان اشاره می کند.

هرگاه معلم، تسهیل گر و درمان گر یادگیری باشد، فراگیرنده، کنترل بیشتری بر فرایند یادگیری خواهد داشت.

 

نتیجه گیری

در جهان کنونی بهره وری و پیشرفت های اقتصادی، سیاسی و فرهنگی به نحوه ی جریان دانش و اطلاعات وابسته است و بهره برداری از اطلاعات به چگونگی یادگیری افراد بستگی دارد. از این رو، توجه به یادگیری و آموزش و پرورش در ابعاد زمانی، مکانی و کیفی بسیار مهم است. یادگیری ابعاد گوناگونی دارد که در همه ی این ابعاد به رابطه ی بین ذهن، یادگیری و فرهنگ افراد جامعه توجه شده است. امید است در جامعه ی ما نیز با تشریک مساعی و تصمیم سازی های صحیح آموزشی، بتوان به سرعت به سوی دانایی- محوری حرکت کرد.

 

مرکز یادگیری سایت تبیان - تنظیم: شکوفه باصری

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین