سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
در حالی كه حدود 50 سال از آغاز عصر فضا سپری شده است، پایگاه‌های فضایی زیادی در سراسر دنیا وجود ندارند. حدود 33 پایگاه پرتاب فضایی در سراسر دنیا ساخته شده‌اند كه به مدد تلاشهای فراوان شوروی سابق در امر فضا بیشتر تجمع آنها در نیم‌كره شرقی است.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

پایگاه‌های پرتاب فضایی

در حالی كه حدود 50 سال از آغاز عصر فضا سپری شده است، پایگاه‌های فضایی زیادی در سراسر دنیا وجود ندارند. حدود 33 پایگاه پرتاب فضایی در سراسر دنیا ساخته شده‌اند كه به مدد تلاشهای فراوان شوروی سابق در امر فضا بیشتر تجمع آنها در نیم‌كره شرقی است.

پایگاه های پرتاب فضایی

پایگاه پرتاب مکانی است که تجهیزات لازم جهت نصب، آماده سازی، سوخت‌گیری، آزمایشهای قبل از پرتاب و پرتاب راکت در آنجا تعبیه شده و از نظر منطقه‌ای، شرایط لازم همچون امنیت و ایمنی در آن دیده شده باشد.

از آنجایی‌که تجهیزات آماده‌سازی و پرتاب موشکها مخصوص به هر موشک یا راکت، طراحی و ساخته می‌شود، هر موشکی را نمی‌توان از هر پایگاهی پرتاب کرد. از این رو پایگاه‌های پرتاب را با توجه به کلاس موشکهایی که از آنجا پرتاب می‌شود به سه دسته کلی تقسیم می‌کنند.

دسته اول پایگاه‌های پرتاب نظامی هستند که خود به چند زیر شاخه تقسیم می‌شوند اما از آنجایی‌که خارج از بحث ما هستند به آنها نخواهیم پرداخت. دسته دوم پایگاه های پرتاب زیر مداری (Suborbital) می‌باشند که پرتابهای مربوط به راکتهای کاوش را پوشش می‌دهند. دسته سوم پایگاه‌های پرتاب فضایی هستند که موضوع این گزارش می‌باشند.

البته در بعضی موارد دیده شده است که از یک پایگاه، کلاسهای متفاوتی از موشکها پرتاب می‌شوند. در چنین مواقعی اگر حتی یک پرتاب فضایی از این پایگاه انجام شود، سایت را فضایی رتبه‌بندی می‌کنند. موشکهای فضایی به دلیل ابعاد بزرگ و تجهیزات حساس معمولاً در خود پایگاه سرهم شده و توسط تجهیزات حمل‌و‌نقل ریلی یا غیر ریلی عظیمی به سکوی پرتاب حمل می‌شوند. انتقال تجهیزات و مراحل گوناگون یک موشک فضایی از کارخانه سازنده به پایگاه پرتاب در بیشتر موارد توسط هواپیما، هلی‌کوپتر و یا قطار انجام می‌شود. یک پایگاه پرتاب فضایی نیازمند سالنهای مونتاژ، تجهیزات متنوع نصب، آزمایشگاه‌ها، سیستم حمل‌و‌نقل ویژه، مخازن بزرگ سوخت و اکسید‌کننده، باند هواپیما و هلی‌کوپتر، مرکز کنترل پرواز، هتل، رستوران، بیمارستان، شبکه ریلی و جاده‌ای مناسب و بسیاری الزامات دیگر می‌باشد که گردآوری آنها مستلزم شناخت مناسب از نیازمندی‌های وسیله پرتابی است.

مکان تقریبی 22 پایگاه مهم فضایی دنیا در این نقشه علامت‌گذاری شده‌اند

بعضی از پایگاه‌های پرتاب سری محسوب شده و ورود به آنها برای همگان آزاد نیست اما برخی دیگر در زمره پایگاه‌های پرتاب تجاری و یا علمی تحقیقاتی قرار دارند كه افراد مرتبط بنا به ضرورت می‌توانند در آنها رفت‌و‌آمد كنند.

انتخاب محل استقرار پایگاه پرتابهای فضایی به مسائل سیاسی، امنیتی، ایمنی و نیازمندی‌های فنی بی‌شماری مربوط می‌شود. از آغاز عصر فضا تا كنون بیش از 5000 محموله فضایی از پایگاه‌های فضایی سراسر دنیا به فضا پرتاب شده‌اند. برخی از این پایگاه‌ها همچنان فعالند و برخی دیگر از رونق افتاده‌اند.

كیپ كاناورال، وندنبرگ، بایكنور، پلستسك، كورو، تانگاشیما، ژیوگوآن، ژیچانگ، سریهاریكوتا از جمله شلوغ‌ترین و پر رفت ‌و ‌آمدترین پایگاه‌های فضایی دنیا محسوب می‌شوند و بیشتر محموله‌های فضایی دنیا از این پایگاه‌ها راهی فضا می‌شوند.

فعالیتهای فضایی ایالات متحده آمریكا و اتحاد جماهیر شوروی سابق بیشترین حجم مأموریتهای فضایی بشر را به خود اختصاص داده و تقریباً هر دو در یك سطح بوده و قابل مقایسه می‌باشند. چین، آژانس فضایی اروپا، فرانسه، ژاپن، آلمان، ایتالیا، هندوستان، انگلستان، كانادا، برزیل، بلژیك و اسپانیا در ادامه فعالیتهای دو ابرقدرت فضایی دنیا، تلاشهایی را در جهت دست‌یابی به فضا و استفاده از آن انجام داده‌اند كه آنها را به چهره‌هایی فعال در بهره‌برداری از فضا تبدیل كرده است. امروزه تلاش و سهم این كشورها در استفاده از فضا روز به روز در حال گسترش می‌باشد.

 

ادامه دارد...

منبع:www.spacescience.ir

تنظیم برای تبیان: محسن مرادی

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین