سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
با گرم شدن بیش از حد هوا طی روزهای گذشته ناخودآگاه بسیاری از مقاصد گردشگری از لیست بلندبالای مسافران حذف می‌شود و مقصدهای جدید و ترجیحاً خنك جای آنها را می‌گیرد.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

كتله‌خور؛ شگفتی‌های‌ چند طبقه

سفر به غار کتله خور


با گرم شدن بیش از حد هوا در روزهای گذشته ناخودآگاه بسیاری از مقاصد گردشگری از لیست بلندبالای مسافران حذف می‌شود و مقصدهای جدید و ترجیحاً خنك تری جای آنها را می‌گیرد. به لطف وسعت و تنوع آب و هوایی كشورمان هیچ مسافری در این ایام بدون مقصد مناسب باب میل و سلیقه‌اش نمی‌ماند و همه می‌توانند یكی از مقاصد گردشگری خوش آب و هوا را انتخاب كنند.


حالا كه تعطیلاتی طولانی را پشت سر گذاشته اید، بهتر است مقصد انتخابی تان برای گذراندن تعطیلات آخر این هفته هم نزدیك باشد و هم قابلیت یك روزه رفتن و آمدن را داشته باشد. با توجه به تمام این شرایط مقصد گردشگری پیشنهادی این هفته جایی است كه علاوه بر خوش آب و هوا بودن و نزدیكی مسیر برای سفر یك روزه شگفتی و عجایب زیادی دارد؛ شگفتی‌ای كه موجب شده این مقصد به یكی از خارق‌العاده‌ترین مقاصد گردشگری تبدیل شود.

غار كتله خور بهترین گزینه سفر این هفته شماست! این غار كه زیباترین غار آهكی جهان شناخته شده است در 165 كیلومتری جنوب زنجان قرار دارد و با توجه به مسیر آزادراه تهران- زنجان دسترسی به آن و طی مسیر بسیار آسان خواهد بود.

 

غار پر هیجان!

به طور كلی غارنوردی و تماشای عجایب غارها كه چندین متر در اعماق زمین قرار دارد، یكی از جاذبه‌های پرهیجان گردشگری محسوب می‌شود و بد نیست برای تنوع هم كه شده این بار به جای پهن كردن بساط در دل طبیعت و رفتن به پیك نیك تماشای یكی از هیجان‌انگیزترین غارهای جهان را تجربه كنید.

كتله خور كه به معنی پست و بلندی‌های راحت و دنج  است، در دل كوه ساقینه لو در آهك‌های الیگومیوسن مربوط به دوران سوم زمین‌شناسی به وجود آمده و تقریباً حدود 30 میلیون سال قدمت دارد.

سفر به غار کتله خور

این غار در حال حاضر به صورت سه طبقه خشك و طبقه چهارم آن به صورت غار آبی می‌باشد. پس از تحقیقاتی كه در سال 1381 توسط آلمانی‌ها و سوئیسی‌ها انجام گرفت، حدود 30 كیلومتر از مسیرهای غار نقشه‌برداری شد و بنابر گفته آنها احتمال می‌رود سه طبقه دیگر غار آبی (تا رسیدن به سفره‌های آب زیرزمینی) وجود داشته باشد.

پدیده‌های داخل غار نظیر دهلیزها و گذرگاه‌ها و ستون‌های عظیم و استالاكتیت‌ها (چكنده‌ها) و استالاگمیت‌ها (چكیده‌ها) به رنگ‌های مختلف و تعدادی قندیل‌های تو خالی و نیسانی كه جزو كمیاب‌ترین قندیل‌ها به شمار می‌رود، جلوه منحصربه‌فردی به این غار بخشیده است.

مسئولان غار معتقدند كه غار كتله‌خور از لحاظ وسعت دومین غار جهان و از لحاظ زیبایی شاید اولین غار خشك جهان محسوب شود. وجود دهلیزها، گذرگاه‌ها، استالاگمیت‌ها و استالاكتیت‌ها جلوه و زیبایی خاصی به غار داده است. بخصوص قندیل‌های با اشكال مختلف كه مسئولین غار نام‌های گوناگونی همچون شیر خوابیده، پنجه شیر، پای فیل، سفره عقد، عروس و داماد، سگ شكاری و غیره بر آنها نهاده‌اند، زیبایی خاصی به غار بخشیده است.

غار كتله‌خور جزو معدود غارهایی است كه در حال حاضر رسوب‌گذاری فعالی دارد و به طول قندیل‌های قلمی آن هر 7 سال یك میلیمتر اضافه می شود! (پس  مراقب باشید  که در گشت و گذار شما در غار این قندیل ها آسیب نبینند.)

 

زنجان پر جاذبه

جاذبه‌های گردشگری سفر یك روزه به زنجان تنها به تماشای غار كتله‌خور خلاصه نمی‌شود و شما می‌توانید در همان یك روز چند جاذبه نزدیك دیگر را نیز ببینید.

قیدار نبی

در فاصله یك ساعته به كتله‌خور شهر قیداره وجود دارد كه به روایتی آرامگاه یكی از پیامبران در آن وجود دارد. این آرامگاه قیدار نبی نام دارد و بعد از تماشای این مقبره می‌توانید به سمت سلطانیه حركت كنید در این مسیر یعنی قیداره به سلطانیه یك معبد خاكی معروف به نام داش‌كسن كه به زبان تركی به معنای سنگ تراشیده است وجود دارد و ارزش توقف و تماشای جاذبه و سنگ‌نوشته‌های قدیمی آن را دارد.

بعد از چند ساعت هم به شهر سلطانیه می‌رسید و می‌توانید سومین گنبد آجری باشكوه جهان كه یكی از زیباترین معماری گنبدهای جهان را دارد یعنی گنبد معروف سلطانیه را نظاره كنید. بنابراین تصور نكنید تنها برای سه ساعت گشت غار، قرار است این مسیر چهار، پنج ساعته را طی كنید.

 


گروه گردشگری تبیان- الهام مرادی

منبع: ایران

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین