سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
كارشناسان اقتصادی معتقدند در صورت بسته شدن تنگه هرمز بازار با كمبود 20 میلیون بشكه‌ای نفت مواجه خواهد شد و بهای نفت از مرز 250 دلار خواهد گذشت. بعضی كارشناسان پا را فراتر از این نهاده و از سقوط اقتصاد جهانی در صورت بسته شدن این تنگه سخن می‌گویند
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

اقتصاد دنیا در دست یک تنگه

زبان تهدید رسانه‌‌ای غرب و همراهان عربی آنها درباره تحریم‌های اخیر یك جانبه آمریكا علیه كشتیرانی و تجارت ایران در حالی دراز شده است كه گویا اقتصاد تمام وابسته آمریكا، اروپا و عربی به نفت و تجارت نسبت به اهمیت تنگه هرمز غافل شده و فراموش كرده كه بسته شدن این تنگه اقتصاد دنیا را فلج می‌كند.

تنگه هرمز

اهمیت استراتژیك تنگه هرمز با توجه به عبور حجم بالا و غیر قابل جایگزین حامل‌های انرژی از آن غیر قابل انكار است. این مساله با توجه به عرض كم مناطق قابل كشتیرانی در این تنگه كه چیزی در حدود 3 كیلومتر برای هر یك از خطوط رفت و برگشت است و از میان جزیره‌های ایرانی می‌گذرد اهمیت تسلط بر این منطقه را دو چندان می‌نمایاند.

بر اساس آمار اداره اطلاعات انرژی آمریكا، روزانه 16.5 تا 17 میلیون بشكه نفت خام از منطقه خلیج‌فارس عمدتا به مقصد ژاپن، آمریكا، اروپای غربی و دیگر كشورهای آسیایی صادر می‌شود كه تمام آن از تنگه هرمز عبور می‌كند و این به جز حجم عظیم فرآورده‌های نفتی، گاز مایع و مایحتاج كشورهای منطقه است كه از این تنگه عبور می‌كند.

در واقع بر اساس آمارهای موجود حداقل 88 درصد نفت عربستان سعودی، 90 درصد نفت ایران، 98 درصد نفت عراق، 99 درصد نفت امارات متحده عربی و 100 درصد نفت كشورهای كویت و قطر از تنگه هرمز عبور می‌كند كه در مجموع می‌توان گفت 90 درصد صادرات نفت تولید كنندگان خلیج فارس توسط تانكرهای نفتی از این مسیر عبور می كند.

بر این اساس تنها در سال 2007 روزانه 15 كشتی نفتكش حامل نفت خام به جز تانكرهای حامل فرآورده‌های نفتی و گاز مایع از تنگه هرمز عبور كرده‌اند و سالانه به طور كلی 12 هزار كشتی نفتی و تجاری از تنگه هرمز تردد كرده‌اند كه سهم هر روز از این تعداد 32 كشتی بوده است و البته آمار امروز به مراتب بیش از این ارقام است.

اداره اطلاعات انرژی آمریكا عبور این میزان نفت خام از تنگه هرمز را به معنای عبور 40 درصد از نفت عبوری از دریا و 20 درصد از كل نفت دنیا از این آبراهه استراتژیك می‌داند.

كارشناسان اقتصادی معتقدند در صورت بسته شدن تنگه هرمز بازار با كمبود 20 میلیون بشكه‌ای نفت مواجه خواهد شد و بهای نفت از مرز 250 دلار خواهد گذشت. بعضی كارشناسان پا را فراتر از این نهاده و از سقوط اقتصاد جهانی در صورت بسته شدن این تنگه سخن می‌گویند

در عین حال شركت بین‌المللی بیمه لویدز در گزارشی اعلام كرده است بسته شدن تنگه هرمز به معنای توقف نود درصد صادرات نفت كشورهای منطقه خلیج فارس و توقف معاملات تجاری بسیاری از این كشورها خواهد بود.

این شركت در گزارش خود با اشاره به اینكه 90 درصد صادرات نفت و 50 درصد كلیه معاملات تجاری این كشورها از طریق تنگه هرمز صورت می‌گیرد یادآور شده است: بسته شدن تنگه هرمز باعث توقف همه معاملات امارات، كویت، قطر و تقریبا همه صادرات عراق و نیز 88 درصد صادرات نفت عربستان خواهد شد.

ناو شکن جماران

واقعیت آن است كه مجموع معبرهای جایگزین انرژی مانند خط لوله شرق به غرب از عربستان به دریای سرخ و خطوط لوله عراق در خوشبینانه‌ترین حالت و در صورت تعمیر و در مدار قرار گرفتن نمی‌توانند بیش از 7 میلیون بشكه از 17 میلیون بشكه نفت عبوری از این تنگه را از خود عبور دهند.

این در حالی است كه كارشناسان اقتصادی معتقدند در صورت بسته شدن تنگه هرمز بازار با كمبود 20 میلیون بشكه‌ای نفت مواجه خواهد شد و بهای نفت از مرز 250 دلار خواهد گذشت. بعضی كارشناسان پا را فراتر از این نهاده و از سقوط اقتصاد جهانی در صورت بسته شدن این تنگه سخن می‌گویند. چنانكه "پاتریك كلاوسون "پژوهشگر مسائل خاورمیانه در موسسه راستگرای خاورنزدیك واشنگتن در ضمن نشستی در كمیته نیروهای مسلح مجلس نمایندگان آمریكا گفته است: "با توجه به عبور 40 درصد نفت مورد نیاز جهان از این شاهراه حیاتی ، اگر این تنگه برای مدتی طولانی بسته شود، اقتصاد جهانی سقوط خواهد كرد. "

با توجه به همه این موارد مشخص است در صورت اقدام نیروهای خارجی به بازرسی از كشتی‌های ایرانی كه به احتمال زیاد با واكنش متقابل ایران برای بازرسی كشتی‌ها در ورودی این تنگه مواجه خواهد شد، قطعا با توجه به عرض بسیار كم این تنگه در مسیر عبور و مرور كشتی‌ها اختلال جدی ایجاد خواهد شد و با وجودی كه تنگه هرمز بسته نمی‌شود اما واضح است كه هرگونه اختلال و كندی در روند عبور انرژی از این آبراهه راهبردی تاثیرات مستقیمی را بر اقتصاد بحرانی جهان خواهد گذاشت.

منبع:فارس

تنظیم:س.آقازاده

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین