سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
هدف از ایجاد پنس در الگو ، به وجود آوردن فضای کافی برای حجم بدن در قسمت های برجستگی سینه ، تیره پشت ، قسمت شکم ، باسن و ... است .
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

ضرورتی در خیاطی

در مقاله قبل آموزش خیاطی را برای بالاتنه شروع کردیم  و طرز اندازه گیری صحیح و کشیدن الگو را شرح دادیم در ادامه می خواهیم در مورد لزوم پنس در الگو و چگونگی استفاده از آن برای شما نکاتی را بیاموزیم.

هدف از ایجاد پنس در الگو ، به وجود آوردن فضای کافی برای حجم بدن در قسمت های برجستگی سینه ، تیره پشت ، قسمت شکم ، باسن و ... است . هنگامی که مدل ها و طرح های گوناگون را بنگرید در بسیاری موارد ، پنس ها به صورت اولیه خود نمایان نشده اند بلکه بر حسب نوع مدل ، تغییر مکان و حتی تغییر شکل داده اند .

خیاطی

پنس سینه چهار حالت دارد :

الف : دوخت پنس

ب : انتقال پنس یا جابه جایی پنس

ج : رد کردن پنس در برش

د : تبدیل پنس به پیلی یا چین

پنس سینه را می توان به نه نقطه اصلی در الگوی بالاتنه جلو منتقل کرد و انتهای کلیه این خطوط به صورت مستقیم در نقطه B در سرسینه به یکدیگر تلاقی داد .

انواع پنس و انتقال آن :

روش انتقال پنس در تمامی موارد زیر به آسانی صورت می گیرد ،  مهمترین آن که شامل هفت نوع است را توضیح خواهیم داد :

1- پنس سینه در وسط شانه 2- انتقال پنس وسط شانه به سر شانه (محل تلاقی شانه و طوق گردن) 3- انتقال پنس سینه به طوق گردن 4- انتقال پنس سینه به پهلو  5- انتقال پنس سینه به محل تلاقی خط کمر و پهلو  6- انقال پنس سینه به خط مرکزی جلو  7- انتقال پنس سینه به حلقه آستین  8- انتقال پنس سینه به محل تلاقی خط حلقه آستین و سرشانه  9- انتقال پنس سرشانه در برش عمودی  10- برش پنس به شکل عصایی یا پرنسسی در کمر چسبان 11- برش پنس به شکل دالبری در کمر چسبان  12- انتقال پنس سینه به خط مرکزی جلو و رد کردن آن در برش 13- انتقال پنس سینه به زیر سینه و رد کردن آن در برش گرد  14- انتقال پنس سینه به حلقه آستین و رد کردن آن در برش گرد 15- انتقال پنس سینه به زیر سینه و رد کردن آن در برش گرد یا دالبری با چین در زیر سینه

16- انتقال پنس سینه به صورت برش و چیم در زیر سینه 17- انتقال پنس زیر سینه در برش اریب

انتقال پنس شماره 1

انتقال پنس سرشانه به خط پهلو :

از نقطه s در زیر بغل 6-4 سانت پایین آمده (به برجستگی سینه بستگی دارد سینه کوچک 4سانت و بزرگ 6 سانت) نقطه 1 می¬شود . نقطه 1 را با خط برش به نوک سینه وصل می¬کنیم .

برای اجرا ابتدا خط برش را قیچی کرده ، سپس پنس سرشانه را می¬بندیم و پنس پهلو باز می¬شود .

هر دو پنس زیر سینه و پهلو را 1.5 سانت کوتاه می¬کنیم .

انتقال پنس شماره 2

انتقال پنس سرشانه و زیر سینه هر دو به خط پهلو :

(برای لباسهای کمر جدا که بالاتنه از کمر جدا می¬شود )

از نقطه s در زیر بغل 6-4 سانت پایین آمده (به برجستگی سینه بستگی دارد سینه کوچک 4سانت و بزرگ 6 سانت) نقطه 1 می¬شود . نقطه 1 را با خط برش به نوک سینه وصل می¬کنیم .

برای اجرا ابتدا خط برش را قیچی کرده ، سپس پنس سرشانه و زیر سینه را می¬بندیم .

الگو بالاتنه

انتقال پنس شماره 3

انتقال پنس سرشانه 2سانتی به طرف خط پهلو (برش عمودی):

هرگاه بخواهیم در لباس برش عمودی داشته باشیم انتقال پنس سرشانه به طرف پهلو الزامی است .

از نقطه 1و2 در سر پنس سرشانه هرکدام 2 سانت به طرف پهلو رفته نقاط 3و4 می شود . نقاط 3و4 را با خط صاف به نوک سینه وصل می کنیم . در صورتیکه بخواهیم برش عمودی را در پشت لباس هم داشته باشیم ، فاصله نقطه 4 تا حلقه آستین در الگو جلو را اندازه زده ، همین مقدار را از حلقه پشت( نقطه 5) به طرف راست رفته نقطه 6 می شود . نقطه 6 را با خط صاف به سر پنس بزرگ پشت وصل می¬کنیم سپس الگوی پشت را نیز برش می¬زنیم .پنس بزرگ پشت را 2 سانت به طرف پهلو انتقال می¬دهیم .

همان طور که می بینید در برش عمودی هم جلو لباس و هم پشت لباس به ? تکه جداگانه تبدیل می شوند که هر ? تکه جداگانه برش می خورد و سپس هر دو تکه جلو به هم دوخته می شموند و دوتکه پشت به هم .

 انتقال پنس شماره 4

انتقال پنس سرشانه به طوق گردن : طوق گردن را نصف کرده نقطه 1 می شود . نقطه 1 را با خط برش به نوک سینه وصل می¬کنیم . برای اجرا خط برش را تا نوک سینه قیچی کرده ، سپس پنس سرشانه را می¬بندیم . . در این پنس احتیاج نیست 1.5 سانت از پنسها کوتاه کنیم چون پنس گردن به چین تبدیل می شود .

انتقال پنس شماره 5

انتقال پنس سرشانه به خط کمر : از نقطه 1 در خط کمر 1سانت بالا رفته ، نقطه 2 می¬شود . نقطه 2 را با خط برش به نوک سینه وصل می¬کنیم .

خط برش را قیچی کرده و سپس سرشانه را می¬بندیم ، در صورتیکه هر دو پنس زیر سینه و خط پهلو دوخته شده باشد ، هر دو پنس هر کدام 1.5سانت کوتاه می¬شود .

انتقال پنس شماره6

انتقال پنس حلقه آستین پشت به طوق گردن پشت :

طوق گردن در الگوی پشت را نصف کرد نقطه 1 می¬شود ، نقطه 1 را با خط برش به سر پنس حلقه منتقل می¬کنیم .

خط برش را قیچی می¬کنیم ، پنس حلقه را می¬بندیم ، سپس پنس طوق گردن را کوتاه می¬کنیم ، نهایت ارتفاع برای پنس طوق گردن پشت 9-8 سانت می¬باشد . (هنگام دوخت 9-8 سانت دوخته می¬شود.)

انتقال پنس شماره 7

انتقال پنسهای جلو و پشت برای برش پنس عصایی :

الگوی جلو : در الگوی جلو محل برش پرنسسی را که معمولاً روی نقطه نصف حلقه آستین می¬باشد را مشخص می¬کنیم ، نقطه 1 می¬شود . نقطه 1 را طبق نقشه به نوک سینه وصل می کنیم .

 ابتدا محل برش را قیچی کرده ، داخل پنس زیر سینه را خالی کرده و سپس پنس سرشانه را می¬بندیم .

الگوی پشت : برای برش پرنسسی در الگوی پشت ابتدا پنس بزرگ پشت را 2 سانت به طرف پهلو منتقل کرده ، سپس حلقه آستین را نصف کرده نقطه 2 می¬شود . نقطه 2 را طبق نقشه به زیر پنس بزرگ وصل می¬کنیم .

برای انتقال پنس اول خط وسط پنس را 2 سانت منتقل می¬کنیم و بعد پنس را رسم می¬کنیم .

 در الگوی پشت ابتدا هلال را قیچی کرده ، سپس داخل پنس بزرگ جدید پشت را نیز خالی می¬کنیم .

 

تنظیم برای تبیان: کهتری

 

شما می توانید در بخش فیلم انیمیشن تبیان با الگوی آشنایی با الگوی جلیقه زنانه 2 و آشنایی با الگوی جلیقه زنانه 2 آشنا شوید.

مقالات مرتبط

چگونه شمع‌ شناور بسازیم؟

مانتو خفاشی بدوزید

سه مدل دامن با یک الگو

دوخت دامن فون

با هم بدوزیم

تبیانی ها غافلگیر شوید!!

چاپ بر روی دستمال آشپزخانه

هدیه ای درون بادکنک

مشاوره
مشاوره
اگر در خصوص این موضوع سوالی داشتید، به مشاوره تبیان مراجعه نمایید .
تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین