سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
28كیلومتر مانده به جنوب غربی شهر اراك، درست در بالادست روستای «رباط میل»، گردشگاه «چپقلی » بر سینه با صلابت رشته كوه «سفیدخانی » قرار گرفته است. تفرجگاهی که چشمه معروف آن، دوای هزار و یک درد است و هر سال گردشگران زیادی برای نوشیدن از این چشمه معدنی راهی..
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

چشمه چپقلی؛ داروخانه طبیعی ایران

چپقلی

 28كیلومتر مانده به جنوب غربی شهر اراك، درست در بالادست روستای «رباط میل»، گردشگاه «چپقلی » بر سینه با صلابت رشته كوه «سفیدخانی » قرار گرفته است. تفرجگاهی که چشمه معروف آن، دوای هزار و یک درد است و هر سال گردشگران زیادی برای نوشیدن از این چشمه معدنی راهی اراک می شوند.

تفرجگاه سرسبز چپقلی بیش از 35هكتار محوطه جنگلی دارد و البته هوایی دلپذیر، که خوراک این روزهای داغ تابستانی است.

پارك جنگلی چپقلی اراك از شرق به رشته كوههای «میران» و «سفیدپی» از غرب به كوههای «كلاغ نشان» و «قدمگاه»، از شمال به دشت شازند و خطوط لوله نفت و از جنوب به کوه های «تخت بزرگ» و «قالیخانی » منتهی می شود. منطقه ای که با وجود زمستان های سرد، بهار و پاییز معتدل و تابستانهای خنکی دارد و گزینه خوبی برای سفرهای تابستانی به شمار می رود.

عرصه 500 هكتاری كوه سفیدخانی اراك كلكسیون ارزشمندی از 50گونه گیاهی مرتعی است که در آن می توانید  «آویشن»، «درمنه»، «استپا»، «گون»، «قدومه»، «گل آروانه»، «جو وحشی »، «یونجه»، «مرزنجوش» و «شیرسگ» را ببینید. درست در جایی كه تاج سرخ رنگ لاله های واژگون در فصل بهار و نگین سبز مجموعه چپقلی بر تارك آن یكی از زیباترین تابلوهای طبیعت را مقابل چشمانتان قرار می دهد.

 

 آب چشمه چپقلی درمعالجه بیماریهای اسپاسم مجاری صفراوی،

برخی بیماری های پوستی نقرس و دیابتهای حاصل از آن، امراض كلیوی،

 سوءهاضمه و ورمهای كبدی مؤثر است

ساكنان محلی روستاهای این منطقه می گویند: شفابخشی آب چشمه چپقلی از سالیان دور برای مردم استان، كوهنوردان و گردشگران كشور مطرح بوده وسایه سار خنك بیدهای قدیمی آن همواره تیماربخش رهگذران و نوازشگر بیماران رنجور بوده است.

در فضای سبز اطراف این چشمه گونه های گیاهی «بادام»، «اقاقیا»، «زبان گنجشك»، «سنجد»، «بید»، «افرا»، «گردو»، و «سرو خمره ای» به چشم می خوردند بنابراین اگر دستی در گیاه شناسی دارید، این منطقه فرصت خوبی برای جمع آوری گیاهان دارویی به شما خواهد داد.

 

آب شفا بخش

آب معدنی چپقلی از ردیف آبهای بی كربناته كلسیك و منیزین آهن دار، فاقد آلودگی میكروبی واز نوع آبهای سردو سبك است كه آشامیدن آن اثرات درمانی زیادی  دارد. شاید برایتان جالب باشد اگر بدانید که آب این چشمه مدر بوده، ریگ ها وشن های مجاری ادراری را در خود حل می كند و از تشكیل مجدد آنها جلوگیری می کند. به این ترتیب بر اثر آشامیدن این آب، خون میزان قابل توجهی از اسیداوریك خود را از دست می دهد و در نتیجه تغذیه در شرایط بهتر انجام می شود. ضمن آنكه نوشیدن این آب اسیدیته ادرار را به حالت طبیعی رسانده سبب ازدیاد دفع ادرار و مواد زاید كلیه ها می شود.

چپقلی

خوردن این آب حركات دودی روده را كاهش داده ودر طول دوره درمانی با آن، املاح صفراوی به میزان زیادی درخون كاهش می یابد. جذب سریع این آب در معده، دستگاه گوارشی، كبدو لوزالمعده روی متابولیسم گلوسیدها، پروتیدها، كلسترول واسیداوریك مؤثر است و به علت افزایش دفعات مواد زاید بدن، حجم قابل ملاحظه ای از مواد سمی به شكل طبیعی از بین می رود.

این آب معدنی سطح مجاری هاضمه را تمیز می کند و  نوشیدن آن علاوه بر ملین بودن و تقویت انقباضات روده ای، شیره  گوارشی را افزایش داده و اشتها را زیادتر می كند. بنابراین اگر تابع رژیم های سفت و سخت غذایی هستید، بهتر است با دقت بیشتری از این آب بنوشید!

با تمام این ها، آشامیدن این آب معدنی از غلظت صفرا کم می کند، سنگ های صفراوی را از مجاری آن به سوی روده هدایت می کند و حالات احتقان كبدی را از بین می برد. علاوه بر این، آب معدنی چپقلی، حاوی میزان فراوانی «آمین» است كه تأثیر بسزایی در تولید گلبول قرمز ودرمان انواع كم خونیها دارد.

سرشار بودن آب چپقلی از «كلسیم» و «فلوئور» موجب استحكام استخوان بندی در كودكان وجلوگیری از پوسیدگی زودرس دندانهاست و پزشکان معتقدند استفاده مستمر این آب برای افرادی كه به علت زندگی در ارتفاعات تعداد گلبولهای قرمز خونشان تقلیل یافته بسیار مفید است.

البته یادتان باشد نوشیدن آب چپقلی كه به «سنگ شكن طبیعی كلیه» شهرت دارد، برای بیماران مبتلا به سنگ کلیه در ابتدا از زهر هم بدتر است! چرا که با نوشیدن این آب دردهای شدید کلیوی به سراغشان خواهد آمد که همین خبر از اثربخشی آب و خرد شدن سنگ ها می دهد! اما این آب شفابخش، برای یک گروه از افراد ممنوع است! کسانی که بیماری پروستات دارند و  مصرف آن ممکن است باعث دردهای شدید و اختلال در سیستم دفع ادرار آنها شود.

 


گروه گردشگری تبیان- الهام مرادی

منبع: روزنامه ایران

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین