تبیان، دستیار زندگی
در آمریکا سرطان پوست جزو شایع‌ترین سرطان‌ها به شمار می‌رود و میزان مرگ و میر نوعی از آن...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

هفت‌سنگ بنای سرطان پوست

هفت سنگ

در آمریکا سرطان پوست جزو شایع‌ترین سرطان‌ها به شمار می‌رود و میزان مرگ و میر نوعی از آن به نام "ملانوما" در دهه‌های اخیر تا 50 درصد در بین زنان زیر 39 سال، بالا رفته است.

همه ی افراد در برابر این نوع از سرطان آسیب‌پذیرند، حتی اگر نشانه شناخته‌شده‌ای مثل پوست روشن، سابقه خانوادگی یا آفتاب‌سوختگی نداشته باشند.

محققان عوامل متعددی را نام می‌برند که می‌‌توانند احتمال بروز سرطان پوست را افزایش دهند. برای محافظت از خودتان این عوامل خطر را بشناسید و برای پیشگیری از این سرطان اقدام کنید.

1- پزشک، پوست شما را معاینه نمی‌کند.

در تحقیقی که از پزشکان آمریکایی به عمل آمد، مشخص شد 68 درصد آن‌ها، به دلیل کمبود وقت، به طور منظم، پوست بدن بیماران‌شان را معاینه نمی کنند. وقتی که ملانوما هنوز به اندازه یک خال کوچک است، شانس درمان آن تا حدود 90 درصد افزایش می‌یابد. طبق مطالعه‌ای که اخیرا انجام شده، پزشکان چهار برابر بیشتر از افراد عادی توانایی تشخیص ملانوما را در این مرحله دارند.

* چه باید کرد: زمانی که برای معاینه ی خودتان به پزشک مراجعه می‌کنید، از او بخواهید تمام خال‌های غیرعادی شما را بررسی کند. هیچ دستورالعمل استانداردی درباره اینکه شما باید هر چند وقت یک ‌بار آزمایش پوست انجام دهید وجود ندارد، ولی اگر طبق تشخیص پزشک متخصص پوست احتمال خطر در شما زیاد است، باید سالی یک ‌بار این آزمایش را انجام دهید. این نکته را هم به خاطر بسپارید که تمام سرطان‌های پوست لزوما ملانوما نیستند.

در هر صورت اگر روی پوست‌تان لکه یا خال مشکوکی ظاهر شد، حتما به پزشک مراجعه کنید.

2- خیلی کم آفتاب می‌گیرید.

دکتر ماریان بیرویک، پروفسور دانشگاه نیومکزیکو، می‌گوید: "آفتاب کم می‌تواند خطر سرطان را در شما افزایش دهد، حتی خیلی بیشتر از یک کشاورز یا کارگر ساختمان که هر روز در معرض نور خورشید است، زیرا پوست قادر نیست خود را با شرایط متغیر وفق دهد، یعنی اگر شما تا به حال فقط از آفتاب کم‌ زمستانی بهره برده‌اید، پوست‌تان دیگر مکانیسمی برای محافظت از آفتاب تند ندارد و یک آفتاب سوختگی جزیی یا برنزه کردن پوست در آفتاب ملایم هم می‌تواند آسیب‌رسان باشد."

* چه باید کرد: زمانی که در معرض آفتاب هستید، از ضدآفتاب با SPF حداقل 15 استفاده کنید. کلاه لبه پهن روی سرتان بگذارید و لباس آستین بلند بپوشید. از سولاریوم دوری کنید. نور فرابنفش مصنوعی ضمن اینکه به پوست آسیب می‌رساند و شما را در معرض سرطان قرار می‌دهد، باعث می‌شود پوست نتواند در برابر آفتاب واقعی نیز از خود محافظت کند.

3- پوستی تیره دارید.

هر چند در بین مردم این‌طور جا افتاده است که پوست‌های روشن خیلی بیشتر از دیگران در معرض خطر سرطان هستند و افراد دارای پوست تیره یا سیاه‌پوست‌ها معمولا کمتر سرطان می‌گیرند، ولی وقتی بیماری به سراغ‌ کسی آید و دیر تشخیص داده شود، معمولا دیگر کاری از دست کسی ساخته نیست. دکتر گلاستر، پروفسور دانشگاه سینسیناتی، معتقد است: "به دلیل همین باور غلط بسیاری از کسانی که پوست‌شان آسیب دیده، زمانی مراجعه می‌کنند که بیماری‌شان در مراحل پیشرفته است."

* چه باید کرد: در بین افراد با پوست‌های تیره، اغلب ملانوما جایی ظاهر می‌شود که کمتر در معرض آفتاب بوده است. توصیه ی دکتر گلاستر به افراد دارای پوست‌ تیره این است که از زدن ضدآفتاب غفلت نکنند و هرگاه بین انگشتان پا، کف دست و پا و زیر ناخن‌های‌شان، خال یا رگه‌های تیره‌ای مشاهده کردند، حتما به پزشک‌شان مراجعه کنند.

4- پوست تان را بررسی نمی کنید.

فقط کمتر از نیمی از افراد به بروز خال‌های مشکوک اهمیت می‌دهند و همیشه پوست‌شان را بررسی می‌کنند، در حالی که تنها یک بررسی چند لحظه‌ای می‌تواند جان بسیاری را از مرگ نجات دهد. تحقیقات نشان می‌دهد احتمال ابتلا به ملانومای کشنده، در بین کسانی که مرتب پوست‌شان را چک می‌کنند تا 34 دردصد کاهش می یابد.

* چه باید کرد: با یک آینه دستی جاهایی از بدن را که احتمال بروز خال یا لکه در آن بیشتر است، نگاه کنید. می‌توانید برای آسان تر شدن کار، از یک آینه تمام قد کمک بگیرید.

در خانم‌ها 20 درصد از سرطان‌های پوست، از پشت پا شروع می‌شود، پس باید این ناحیه از بدن‌ را خوب بررسی کنند. اگر جزو افراد پرخطر محسوب می‌شوید، هر ماه یک بار تمامی پوست بدنتان را بررسی کنید.

5- هر روز صبح ضدآفتاب می‌زنید و حمام آفتاب می گیرید.

با اینکه ضدآفتاب خیلی چیز خوبی است، اما خانم‌هایی که مقدار زیادی ضدآفتاب به پوست‌شان می‌مالند و کل روز را حمام آفتاب می‌گیرند، 39 درصد بیش از سایرین در معرض پرتوهای مضر خورشید هستند و حتی ممکن است بیشتر از کسانی که از ضدآفتاب استفاده نمی‌کنند، آسیب ببینند. به همین دلیل بعضی از تحقیقات درباره ضدآفتاب‌ها، آنها را در زمره عوامل پرخطر در بروز ملانوما قرار می‌دهد. محققان می‌گویند: ضد آفتاب شاید جلوی آفتاب سوختگی را بگیرد، ولی قادر به محافظت از پوست در برابر طیف کامل پرتوهای فرابنفش و اشعه‌های زیان‌آور خورشید نیست.

* چه باید کرد: نیم ساعت پیش از بیرون رفتن از خانه، ضدآفتاب بزنید و هر دو ساعت یک بار آن را تجدید کنید. با 30 گرم (حدود 2 قاشق غذاخوری) ضدآفتاب می‌توانید کل پوست‌تان را محافظت کنید و سعی کنید بیش از حد، در آفتاب نمانید.

6- رژیم غذایی مناسبی ندارید.

همین غذایی که می‌خورید می‌تواند به تنهایی احتمال سرطان را کم یا زیاد کند. محققان پی برده‌اند افرادی که از غذاهایی مثل گوشت قرمز ، محصولات فرآوری‌شده، لبنیات پرچرب و نوشیدنی‌های شیرین زیاد استفاده می‌کنند، خطر ابتلا به سرطان در آ‌نها 83 درصد بیشتر است و کسانی که در رژیم غذایی‌شان میوه، سبزیجات، غلات سبوس‌دار، ماهی و لبنیات کم چرب بیشتر است، با 54 درصد کاهش احتمال ابتلا به سرطان مواجه می‌شوند.

* چه باید کرد: از همان الگوی غذایی پیروی کنید که برای بیماران قلبی و دیابت توصیه می‌شود؛ یعنی مصرف گوشت قرمز و پرچرب و غذاهای بسته‌بندی‌شده را کم کنید و در عوض بیشتر غذاهای تازه و مرغ و ماهی بخورید. غلات کامل و لبنیات کم‌چرب را هم فراموش نکنید. محققان مصرف ویتامین D را هم توصیه می‌کنند، چون می‌تواند از بروز تومورهای بدخیم جلوگیری کند و امید به زندگی را در بیماران مبتلا به ملانوما افزایش دهد.

7- به طور منظم و مکرر به پزشک مراجعه نمی کنید.

اگر با مورد غیرطبیعی در پوست‌تان مواجه شدید، درنگ نکنید. حتی ممکن است شما تماس بگیرید و درخواست یک ویزیت فوری از یک متخصص پوست را داشته باشید، ولی باز هم زودتر از یکی دو ماه آینده به شما وقت ندهند، در حالی که یک زخم یا آسیب مشکوک باید فورا ارزیابی شود. اگر خدای نکرده به ملانوما مبتلا شده باشید، تاخیر در درمان می‌تواند به بالا رفتن هزینه درمان و کاهش شانس بهبودی منجر شود.

* چه باید کرد: اگر دسترسی فوری به یک پزشک متخصص پوست ندارید، از پزشک دیگری بخواهید مداخله کند و از یک متخصص پوست، برای‌تان وقت خارج از نوبت بگیرد. برای اطمینان بیشتر از کیفیت درمان، درخواست نمونه‌برداری از پوست را از پزشک داشته باشید، زیرا مطالعات اخیر نشان می‌دهد بیش از نیمی از موارد جراحی تنها به این دلیل لغو شده که تومور خطرناک نبوده است.

ترجمه: سمیه وحدانی

منبع: Familycircle

اگر می خواهید با کارشناسان تغذیه ی سایت مشورت کنید، اینجا را کلیک کنید.

اگر می خواهید با پزشکان سایت مشورت کنید، اینجا را کلیک کنید.

برای شرکت در بحث های انجمن سایت مرتبط با بهداشت و سلامت، اینجا را کلیک کنید.

* مطالب مرتبط:

مردان؛ قربانیان اصلی سرطان پوست

سرطان پوست چگونه ایجاد می شود؟

اثر آسپیرین در کاهش سرطان پوست

چه افرادی در معرض سرطان پوست قرار می گیرند؟

خال‌های خوش خط و خال

تغییرات پوست با افزایش سن

بخش تغذیه و سلامت تبیان

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.