سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
حتی برا این‌که به خاک سیاه بشینم، لباس سفید ندارم
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

به سلامتی خانم‌ها

آنتوان چخوف

جایی خواندم "آنتوان چخوف" به این خاطر نویسنده‌ی داستان کوتاه شد که در آن دوران مردم مشتاق خواندن داستان کوتاه بودند. و اگر در آن برهه مخاطبین به خواندن رمان، فکاهی، داستان‌های پلیسی، جنایی و... علاقه بیشتری نشان می‌دادند، چخوف قطعاً یکی از آن‌ها را انتخاب می‌کرد و در آن عرصه به شهرت و اعتبار می‌رسید.

 

"آنتوان چخوف" در دنیای داستان کوتاه نامی است که تمام نویسندگان دوران خود و بلکه بعد از خود را تحت الشعاع قرار داد. او مرزها و قالب‌های داستان‌نویسی را در هم شکست و داستان کوتاه را به منتهای اوج و کمال رساند.

 

"به سلامتی خانم‌ها" مجموعه‌ای است شامل 100 داستان کوتاه و طنز که شمار زیادی از آن‌ها پیش از این ترجمه نشده بودند. و علت این امر، همان‌طور که مترجمین اثر در ابتدای کتاب گفته‌اند، این است که: "تا همین اواخر هنوز هم – در روسیه – داستانی، مقاله‌ای، چیزی از چخوف در بایگانی‌ نشریات پراکنده‌ی آن زمان پیدا می‌شود؛ که او آن‌ها را با نام‌های مختلف امضا کرده است. چند امضای او را در همین مجموعه می‌توانید ببینید: آنتوشا چخونته. آدم کبد گندیده و..."

اگر چه چخوف پزشک بود و زمان بسیاری را صرف معالجه‌ی مردم می‌کرد اما خود، وقتی فقط 44 سال داشت به علت بیماری‌ئی که مدت‌ها آزارش می‌داد چشم از جهان فرو بست

زبانی که در این کتاب با آن مواجه هستیم نه زبانی فصیح و فاخر که زبانی عامیانه و به اصطلاح مردمی است. چه این‌که چخوف شخصاً از کلمات فاخر و رسمی متنفر بوده و بارها به این مطلب اشاره کرده است.

 

این کتاب دارای داستان‌های طنزگونه و منحصر به فردی است که گاه به شدت کوتاه و خلاصه هستند. مانند داستان "عمق بدبختی" که در یک خط خلاصه می‌شود:

 

"حتی برا این‌که به خاک سیاه بشینم، لباس سفید ندارم"

 

اهمیت و بزرگی چخوف به اندازه‌ای بود که "تولستوی"، نویسنده‌ی بزرگ و البته مغرور دنیای رمان خطاب به او گفته است: "نمی‌دانم چرا وقتی چیزی از تو می‌خوانم، دلم می‌خواهد دوباره آن‌را بخوانم"

 

مطالعه‌ی این کتاب علاوه بر این‌که باعث آشنایی با جامعه، زبان و فرهنگ روسیه (در عصر چخوف) خواهد شد، شیوه‌ی نوینی از داستان‌نویسی را نیز نمایش خواهد داد که "آنتون چخوف" آن را ابداع کرد و بسیاری از داستان‌نویسان بعد از او، آن‌را دنبال کردند.

اگر چه چخوف پزشک بود و زمان بسیاری را صرف معالجه‌ی مردم می‌کرد اما خود، وقتی فقط 44 سال داشت به علت بیماری‌ئی که مدت‌ها آزارش می‌داد چشم از جهان فرو بست.

کتاب "به سلامتی خانم ها" توسط "موسسه آهنگ دیگر" منتشر و با قیمت 4300 تومان وارد بازار نشر شده است.


تهیه و تنظیم: گروه کتاب تبیان - امیر مقیمی

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین