سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
ترافیک بود. پیچید داخل گاندی. سربالایی را یک سر بالا آمد و از پاساژ گاندی رد شد. سر کوچه اول، ماشینی آمد و از بغل، با سرعت پائینی به موتور زد
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

قاپچی با اتوبوس وارد کتاب‌فروشی‌ شد

اولین اتوبوس

هامون قاپچی در «اولین اتوبوس» با 10 داستان از منظر واقع گرایی به روایت مسایل و دغدغه های اجتماعی و روابط انسانی پرداخته است.

 

به گزارش خبرآنلاین، «اولین اتوبوس» مجموعه 10 داستان است که  به تازگی منتشر و راهی بازار نشر شده است.

این مجموعه که سی و چهارمین کتاب از سری «پنجره» است و از منظر واقع گرایی اجتماعی به حوزه روایت وارد شده است.

 

در بخشی از داستان «دو طاقه پارچه» می‌خوانیم:

"ترافیک بود. پیچید داخل گاندی. سربالایی را یک سر بالا آمد و از پاساژ گاندی رد شد. سر کوچه اول، ماشینی آمد و از بغل، با سرعت پائینی به موتور زد. محمد موتور را کمی کنار کشید. خیابان لیز بود، نتوانست کنترل کند. با موتور به آن طرف پرت شدند. ماشینی که از پشت می آمد، محکم روی ترمز زد. راننده از ماشین پیاده شد. پای محمد زیر موتور گیر کرده بود."

 

گویی نویسنده ای که از قول راوی سخن می گوید به جای اعتراف به کشیش در محیطی تنگ و محبوس حرفهایش را برای همه فریاد می زند

 

نویسنده این کتاب در خصوص ادبیات داستانی و روایت آنها معتقد است: دغدغه شخصیت های داستان ایرانی به هیچ عنوان چیز عجیبی نیست در گستره انسانی قرار دارد و راحت و روان روایت می شود. اگر عاشق است می سوزد. اگر اسیر است تلاش می کند. اگر درگیر است فرافکنی نمی کند. شخصیت ها با چهارچوب تعریف شده اخلاق شکل گرفته اند. حال شخصیت های یک رمان را که از عمر آن چند صد سال نمی گذرد تصور بکنید. ما به ناخودآگاه با شخصیتها همزاد پنداری می کنیم. گویی نویسنده ای که از قول راوی سخن می گوید به جای اعتراف به کشیش در محیطی تنگ و محبوس حرفهایش را برای همه فریاد می زند. عصیان می کند تاب تحمل ندارد. داستان و اسلوب آن در ایران همیشه همراه بوده است با ساخت و خلق دنیایی کاملا بکر و دست نخورده، بی گمان امروز روزی است که بایست در مدح و ثنای این گونه ادبی بکوشیم.

 

وی ادامه می دهد: داستان ها باید در زرورق از صندوق ها در بیایند و خاک از روی آن ها زدوده شود و زنگ صدای یکی بود یکی نبود غیر از خدای مهربون هیچ کس نبود را بشنویم.

 

داستان های این مجموعه عبارتند از: "اولین اتوبوس"، "دو طاقه پارچه"، "سنگ مثلث"، "شکوفه"، "مادر"، "مش رحیم، خوابی؟"، "گاهی ابری، گاهی آفتابی"، "شغال"، "مهمون خونه بهجت"و "جنوب".

 

لازم به ذکر است که کتاب "اولین اتوبوس" با شمارگان 1100 نسخه در 121 صفحه و به قیمت 3200 تومان منتشر شده است.


تهیه و تنظیم: گروه کتاب تبیان - محمد بیگدلی

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین