تبیان، دستیار زندگی
بهتر است قبل از خرید خودسرانه این نوع قطره، این مقاله مفید را در مورد عوارض خود درمانی با قطره های کورتون مطالعه کنید...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

عوارض خود درمانی با قطره های کورتون چشمی

قطره چشمی

یک روز صبح زود، هنگامی که قصد دارید چشم های تان را باز کنید، متوجه می شوید که پلک های تان به هم چسبیده است و سوزش و خارش چشم های تان، از شروع آلرژی خبر می دهد. دنبال قطره می گردید تا داخل چشم تان بچکانید، اما در بین داروهایی که در منزل دارید، آن را پیدا نمی کنید، تصمیم می گیرید سر راه تان یک قطره چشمی حاوی کورتون بگیرید و خودتان را از شر چشم های قرمز و متورم خلاص کنید.

اما بهتر است قبل از خرید خودسرانه این نوع قطره، این مقاله مفید را در مورد " عوارض خود درمانی با قطره های کورتون " مطالعه کنید.

آیا آلرژی چشمی که عده ای از مردم با آن مواجه هستند، زمینه ارثی دارد یا ممکن است در هر کسی ایجاد شود؟

این آلرژی هم در کسانی که سابقه ی آلرژی در خانواده شان وجود دارد، مشاهده می شود و هم بدون زمینه ارثی و ژنتیکی بروز می کند.

البته در بعضی از موارد علایم آلرژی چشمی در کنار دیگر علایم حساسیت مانند آبریزش از بینی، عطسه، سرفه، تب یونجه و یا آسم ظاهر می شود. اما با آن که علایم آلرژی چشمی متفاوت و متنوع است، ولی نگران کننده نیست.

عمده ترین علایم آلرژی چشمی کدام هستند؟

قرمزی چشم، ترشح صبحگاهی از چشم، چسبندگی و خارش چشم. البته گاهی هم این علایم با علایم آلرژی دستگاه تنفسی و یا حتی آلرژی پوستی مثل کهیر و خارش پوست همراه است که از اول بهار تا آخر تابستان طول می کشد.

معمولاً این علایم در آلرژی دو طرفه است و در هر دو چشم دیده می شود و نباید آن را با عفونتهای چشمی اشتباه گرفت.

چرا آلرژی چشمی به وجود می آید؟

عوامل مختلفی در این مسأله دخیل هستند که اولین عامل گرده افشانی گل ها است، گر چه مصرف مواد آلرژی زا نظیر تخم مرغ، گوجه فرنگی، بادمجان، انواع مرکبات، کیوی، ادویه جات، زعفران و... نیز در افراد مستعد، این علایم را پدید می آورد.

از سوی دیگر، عوامل محیطی مثل گرما و آفتاب یا استشمام و مصرف انواع عطرها، اسپری ها و یا رنگ ها و همچنین استرس و بی خوابی هم می تواند در ایجاد آلرژی چشمی مؤثر باشد.

این روزها استفاده از قطره های چشمی حاوی کورتون، آن هم بدون تجویز پزشک توسط برخی از خانواده ها رو به افزایش است، نظرتان در این باره چیست؟

اصولاً درمان آلرژی چشمی به دو شکل انجام می شود؛ یکی مصرف " قطره اپتی کروم" است که دو هفته قبل از شروع علایم آلرژی و به منظور پیشگیری می تواند مورد استفاده قرار گیرد. این قطره از شروع فصل بهار تا آخر تابستان روزی 4 بار در چشم ریخته می شود. در صورتی که آلرژی شدید باشد، برای درمان قرمزی و خارش چشم می توان از قطره های " نفازولین و آنتازولین " روزی 3 تا 4 بار استفاده کرد و اگر علایم برطرف نشد به چشم پزشک مراجعه نمود.

اما مصرف داروهای کورتون دار و استروئیدی مسأله ای دیگر است، چون مصرف خودسرانه ی آن ها بدون تجویز پزشک متخصص، می تواند عوارض زیادی را برای بیمار به همراه داشته باشد؛ چرا که این داروها همان قدر که سریع علایم آلرژی چشمی را بهبود می بخشند، به همان میزان هم عوارض ناگواری بر جای می گذارند.

از جمله عوارض مصرف بی رویه و خودسرانه این نوع داروها؛ ابتلای فرد به بیماری های آب سیاه(گلوکوم)، آب مروارید(کاتاراکت) و عفونت های فرصت طلب هستند.

اگر این داروها تا این حد عوارض دارند، پس چرا بعضی از پزشکان قطره های حاوی کورتون برای بیماران چشمی تجویز می کنند؟

اعتقاد ما این است که داروهای کورتون دار به شکل خودسرانه مورد استفاده قرار نگیرد، ولی وقتی پزشک تجویز می کند به طور قطع شرایط خاص بیمارش را هم در نظر می گیرد و با توجه به نیازش و اولویت درمانی، ممکن است این داروها را تجویز کند.

معمولاً در فصل تابستان و بعد از شنا در استخر، قرمزی و خارش چشم در شناگران دیده می شود، در این زمینه چه توصیه ای دارید؟

این نوع تحریک شدن چشم ناشی از وجود "کلر" در آب استخر است که با استفاده از عینک های مخصوص شنا تا حدودی از شدت آلرژی کم می شود، ولی به طور کلی نگران کننده نیست و به سرعت برطرف می شود.

برای کاهش علایم در موارد ابتلا به آلرژی چشمی پیشنهاد چیست؟

چون بیشتر افراد به علت گرمی هوا، دچار این نوع آلرژی می شوند، توصیه این است که در هوای گرم کمتر تردد کنند و با آب سرد صورت شان را چند بار در روز بشویند. در موارد خیلی شدید نیز می توانند کیسه یخ روی چشم های شان بگذارند.

دکتر خسرو جدیدی - جراح و متخصص چشم و فوق تخصص قرنیه

اگر می خواهید با پزشکان سایت مشورت کنید، اینجا را کلیک کنید.

برای شرکت در بحث های انجمن سایت مرتبط با بهداشت و سلامت، اینجا را کلیک کنید.

*مطالب مرتبط:

درباره ی قطره های چشمی بیشتر بدانیم

اشک مصنوعی برای خشکی چشم

چه بیماری هایی با آلرژی چشمی اشتباه می شوند؟

انواع بیماری های آلرژی چشمی

بهار و آلرژی های چشمی

از چشم ها مراقبت كنیم

اطلاعات شگفت انگیز درباره چشم

باورهای غلط درباره چشم(قسمت اول) و (قسمت دوم)

سئوالاتی درباره خشکی چشم

مواد غذایی مفید برای تقویت چشم و...

چگونه از خستگی چشم جلوگیری کنیم؟

مواد غذایی مفید برای تقویت چشم و بینایی (1) و (2)

عوامل موثر بر بینایی

بخش تغذیه و سلامت تبیان

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.