سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
ساعت عاشقی 6 - خداوند کمبودها را چگونه جبران می‌کند؟
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

ساعت عاشقی

شرحی بر دعای کمیل

دعا

ساعت عاشقی، مجموعه‌ای است که شبهای جمعه، به وقت چشمهای خیس شما، به حوالی دلهای تنگتان خواهد آمد.

ساعت عاشقی شما را از خیابان تا نخلستان خواهد برد برای فریادی که در گلویتان بغضیده است.

ساعت عاشقی، لحظه‌‌ای است برای شرح ناله‌های سینه‌ای شرحه شرحه از فراق.

ساعت عاشقی، دمی است برای همدمی با کمیل، با علی!

 

قسمت ششم -  خداوند تبارک کمبودها را چگونه جبران می‌کند؟

 

در قسمتهای پیشین فرازهای « اَللَّهُمَّ إِنِّى أَسْأَلُكَ بِرَحْمَتِكَ الَّتِى وَسِعَتْ كُلَّ شَىْء » و  «وَخَضَعَ لَهَا كُلُّ شَىْء وَذَلَّ لَهَا كُلُّ شَىْء » را برایتان شرح دادیم. و اکنون:

 

«وَبِجَبَرُوتِكَ الَّتِى غَلَبْتَ بِهَا كُلَّ شَىْء »

« و از تو درخواست مى كنم به جبروتت كه به آن بر همه چیز غلبه كردى »

 

« جبروت » از ریشه جبر از لحاظ ساختار لغت، صیغه ى مبالغه است ; یعنى : كمبودها و نقایص همه ى موجودات و ممكنات عرصه ى هستى را با رساندن انواع خیرات و نعمت ها و ابزار و وسائل به آنها جبران مى كند ، جبرانى در حدّ عالى و جبرانى فراوان و كثیر .

همه‌ى موجودات و ممكنات در ابتداى آفرینش اشیایى غیرقابل ذكرند ، صورت اولیه ى آنها یا یك اتم است ، یا یك حبّه و دانه ، یا نطفه‌اى ناچیز و بى مقدار . هر موجودى آنچه را كم دارد یا آنچه را دارد ، ناقص است . صفت بى نهایت جبروتى او كمبودها و نواقصش را جبران مى كند تا به صورتى كامل و شكلى جامع و هویتى با ارزش و حیثیتى كریمانه در عرصه‌ى هستى جلوه كند و در جایگاه اصلى خودش قرار بگیرد.

 

جبران كمبودها توسط خداى مهربان

مسئله‌ى جبران كمبودها و نواقص از جانب حضرت حق مسئله‌اى درخور توجه و دقت است ، چند مورد در این زمینه از كتاب هاى علمى نقل مى شود ، باشد كه ایمان ما را به حضرت فیاض و منبع جبران كننده ى كمبودها و نواقص بیفزاید:

 

جبران انرژى مصرف شده ى خورشید

خورشیدى كه قسمت عمده اى از انرژى را تأمین مى كند واحدى كوچك از « كل شىء » است.

حرارت خورشید چنان زیاد است كه سوزان ترین آتشها در برابر آن سرد است . حرارت سطح خورشید معادل 6093 درجه سانتى گراد و گرماى درون آن خیلى بیش از این مقدار است .

خورشید در هر ثانیه بیش از 12 میلیون و چهار صد هزار تن انرژى در فضا پخش مى كند ، به طورى كه اگر خواسته باشیم آن اندازه حرارت را كه خورشید در یك دقیقه مصرف مى كند توسط ذغال سنگ به دست آوریم باید مقدار 679 میلیون میلیارد تن از آن را بسوزانیم .

وزن مقدار انرژى كه در هر یك ثانیه به وسیله‌ى خورشید مصرف مى شود بالغ بر 4 میلیون تن است و این رقم براى یكسال معادل 144,126،000,000,000 تن است. مسلماً اگر آتشى بى مایه بماند ، خاموش مى شود ; بنابراین اگر خورشید از خارج چیزى نمى گیرد و در هر سال این مقدار انرژى مصرف مى كند ، چرا به خاموشى و سردى نمى گراید ؟ در حالى كه اگر خورشید از ذغال خالص درست شده بود ، بیش از شصت قرن سوخت نداشت .

پاسخ این پرسش را فقط صفت « جبروت » مى دهد ; او خورشید را توده اى عظیم از گاز قرار داده ، گاز ، ضمن عمل تراكم و انقباض ، انرژى از دست داده را باز مى گیرد . این نكته نتیجه ى مطالعات و پى گیرى دانشمندان بسیارى در شرق و غرب و نوشتن هزاران صفحه كتاب است كه امروز در این زمینه به صورت ساده ترین جمله به دست ما رسیده است .

آرى ، اوست كه انرژى هاى مصرف شده ى اشیا را به صورت هاى گوناگون جبران مى كند و جبران انرژى مصرف شده ى خورشید یكى از نشانه ها و آیات جبروتى اوست .

دانه هاى میوه جات تا كاشته نشوند و جبروتى حضرت جبار به شكل هاى گوناگون و بوسیله ى سایر عناصر ، نواقص و كمبودهاى آنها را جبران نكند قابل استفاده نیستند .سیب خوشمزه ى درختى را دقت كنید كه روزى به صورت دانه اى ریز و به حالت ذره‌اى كوچك و دربسته ، در ظرف عطارى بود

جبران جزر و مد دریاى خزر

سطح دریاى خزر از دریاى آزاد در حدود 6/27 متر پایین تر است و پایین تر نیز مى شود . دریاى خزر ، با دریاهاى آزاد پیوستگى ندارد ، لذا تابع جزر و مدّ عمومى اقیانوسها نیست . دریاى خزر ، بر اثر كوچكى به طور كافى نمى تواند از جاذبه ى ماه استفاده كند ، پس بایستى جزر و مدى نداشته باشد و بگندد و ماهى هایش نابود شوند و كرانه ها و ساحل هاى چهارسویش را به آلودگى بكشاند و جاندارى و گیاهى در آنجاها نروید . چرا چنین نشد و نمى شود ؟

وجود مباركى كه دریاى خزر و سواحل آن را به وجود آورد ، مى دانست كه این نقیصه را چگونه جبران كند . بادهایى را به نام « سر نوك » و « خزرى » و « میانوا » فرستاد كه آب این دریا را با فشارى هرچه تمامتر به حركت آورند به طورى كه سطح رودهایى را كه در آن مى ریزد بالا ببرند و پایین بیاورند .

نقاشی در کنار دریا

این بادها به اندازه اى پر قدرت آب دریاى خزر را بالا مى برند كه اغلب قایق رانان نمى توانند در برابر فشار آب مقاومت كنند .

این بادها كار دیگرى نیز انجام مى دهند ، ابرها را از شمال دریاى خزر به جنوب مى رانند و در سواحل شمالى ایران بارندگى ایجاد مى كنند ، تا در مرغزارهاى آنجا همیشه گل بروید و بوستانهایش لاله و سنبل بزاید.

این بادها آب دریا را به داخل « مرداب انزلى » مى رانند تا عمل تخلیه و پاكیزه كردن مرداب را انجام دهند . رودهاى گیلان در اثر بارندگى هاى پى در پى و كوهبارهاى سیل آسا بیشتر اوقات گِل آلود هستند و پر از ریشه ها و تخم هاى گیاهان جنگلى ، گِل و لاى رودهایى كه وارد مرداب مى شوند در آنجا رسوب مى كنند ، كف آن را بالا مى آورند و مرداب را پر مى كنند . تخم ها و ریشه ها نیز رشد و نمو مى نمایند و همین دو عامل بس است كه بزودى مرداب را خشك كرده تبدیل به باتلاق كنند ، ولى هزاران سال است كه مرداب به حال خود باقى است ، چرا ؟

خداى جبران كننده براى جلوگیرى از آن ، آب دریا را به ملاقات سیلابها مى فرستد و همان موقع كه بادهاى « سرنوك » و « خزرى » و « میانوا » ابرها را براى باریدن به سوى جنوب حركت مى دهند ، آب پاك و تمیز دریا به جلوى آبهاى گل آلود رودخانه ها مى روند و با آنها مخلوط مى شود ، غلظت آنها رقیق مى گردد ، ریشه ها و تخم ها در اثر آب شور دریا از بین مى رود .

هنگامى كه این بادها آرام گرفت بادهاى « كراموا » ، « كناروا » و « آفتاب بوشو » وارد عمل مى شوند و این آبها را سرازیر كرده از مرداب داخل دریاى خزر مى كَنند و عمل تخلیه ى مرداب از آبهاى گل آلود انجام مى شود .

بادهاى « گیلوا » و « درشتوا » ، نیز مأمور فشار دادن آب مرداب از مشرق به سوى مغرب هستند و براى اختلاط آبها كمك مؤثر مى كنند !! 1

 

جبران كمبود دانه هاى میوه جات

دانه هاى میوه جات تا كاشته نشوند و جبروتى حضرت جبار به شكل هاى گوناگون و بوسیله ى سایر عناصر ، نواقص و كمبودهاى آنها را جبران نكند قابل استفاده نیستند .سیب خوشمزه ى درختى را دقت كنید كه روزى به صورت دانه اى ریز و به حالت ذره‌اى كوچك و دربسته ، در ظرف عطارى بود .

روز دانه بودنش جز براى كاشته شدن در دل خاك تیره بهره اى نداشت . وقتى به دست كشاورز در دل خاك تیره قرار گرفت عناصرى از قبیل هوا ، نور ، آب ، املاح و . . . به سراغ وى آمد تا به اراده ى حضرت حق كمبودها و نواقصش جبران شود و به صورت سیبى خوشرنگ ، خوشمزه و خوش خوراك درآید و زینت مجالس و خوراك انسانها شود .براى این كه بیشتر با صفت جباریت حضرت محبوب آشنا شوید سطور زیر را با دقت بخوانید .

تركیبات سیب به طور خلاصه عبارتند از :

تركیبات ازته : ( پروتئین ها و اسیدهاى آمینه : لیزین ، ارژنین ، هیستیدین ، تیروزین ) .

مواد معدنى : ( ید ، پتاسیم ، بر ، فسفر ، كلسیم ، آهن ، مس ، سدیم ، گوگرد ، منگنز ، روى ، پنیزیم ) .

مواد قندى نشاسته اى : ( دكستروز ، سلولز ، پنتوزان ، نشاسته ) .

قندها : ( گلوكز ، فروكتوز ، سوكروز ) .

مواد پكتینى : ( اسید پكتیك ، پكتین ، اسید پكثینیك ، پروتو پكتین ) .

چربیها و اسیدها : ( اسید مالیك ، اسید سیتریك ، اسید آگزالیك ، اسید اسكوربیك ، اسید لاكتیك ) .

تركیبات رنگى : ( انتوسیانین ها ، فلاوونها و كلروفیل ) .

ویتامین ها : ( A ـ B ـ C ـ G ) .

آنزیم ها : ( كاتالاز ، اكسیداز ) .

آب : 84 درصد .

او خورشید را توده اى عظیم از گاز قرار داده ، گاز ، ضمن عمل تراكم و انقباض ، انرژى از دست داده را باز مى گیرد . این نكته نتیجه ى مطالعات و پى گیرى دانشمندان بسیارى در شرق و غرب و نوشتن هزاران صفحه كتاب است كه امروز در این زمینه به صورت ساده ترین جمله به دست ما رسیده است

دقت كنید كه خداى جبار چگونه كمبودها و نواقص یك میوه را جبران مى كند . و اگر به جبران بقیه ى عناصر مادى و اضافه بر آن به جبران نواقص معنوى اشاره شود باید مطالبى بسیار مهم در صفحاتى به شماره ى صفحات وجود كلّ موجودات نوشته شود !!

 

به سنگى بخشد آن سان اعتبارى       كـه بـر تـــاجـــش نــشانــد تاجدارى

به خـاك تیـره‌اى بـخشد عـطــایش       چــنـــان قــدرى كه گردد دیده جایش

زگِـل تـا سنــگ وز گُـل گیــر تا خار         از او هــر چــــیــــز بـــا خـاصیتى یار

بـه آن خــارى كـه در صحـــرا فتاده         دواى درد بـــــیـــمـــــارى نـــهــــاده

نـرویـــد از زمیــن شــاخ گیـــاهى         كه ننوشتـه ست بـر بـرگــش دوایى

در نــابسته احسان گشــاده سـت         به هركس آنچه مى بایست دادست

ضـروریـات هـركـس از كـم و بیـش         مــهـیـا كــرده و بـنـهــاده اش پــیش

چــراغ افــروز نــاز جـــان گـــدازان           نـیــــاز آمـــوز طــــور عـشــق بــازان

اگــر لـطـفــش قــریـن حـــال گردد         هــمـه اِدبــارهــــــا اقــبـــــال گـردد

خـرد را گــر نـبــخشد روشنــایـى            بــمـــانــــد تــــا ابــــد در تیـره رایى 1

 

 

حجة الاسلام و المسلمین حسین انصاریان

گروه دین و اندیشه - حسین عسگری


1 ـ نشانه هایى از او : 151 .

2 ـ وحشى بافقى ، فرهاد و شیرین ، در ستایش پروردگار ، بعض ابیات .

 

مشاوره
مشاوره
اگر در خصوص این موضوع سوالی داشتید، به مشاوره تبیان مراجعه نمایید .
تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین