سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
ناله های شباهنگی کتابی درباره شعرهای محمدحسین شهریار به ویژه شعرهای دینی و دفاع مقدسی وی با تکمیل اسناد و ضمایم پایان تابستان منتشر می شود
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

ناله‌های شباهنگ‌

شهریار

"ناله های شباهنگی" کتابی درباره شعرهای محمدحسین شهریار به ویژه شعرهای دینی و دفاع مقدسی وی پس از یک سال تاخیر در پایان تابستان منتشر می شود.

به گزارش مهر جمشید علیزاده نویسنده این کتاب در توضیح محتوای این اثر عنوان کرد: "ناله‌های شباهنگی" مجموعه‌ای از اشعار عاشورایی و دفاع مقدسی زنده‌ یاد شهریار با مقدمه‌ای تحلیلی است که در آن شعرهای دینی و دفاع مقدسی شهریار پس از مقابله با اصل دست‌ نوشته‌های وی آورده شده و از آنجا که تعدادی از اشعار شهریار در این حوزه پیش از این با تحریف و افتادگی چاپ شده است دلیل تطابق با دست‌نوشته ‌های این شاعر تکمیل و تصحیح این اشعار بوده است.

علیزاده افزود: بیش از 100 مورد از جعل و تحریفهایی که پس از انقلاب روی شعر شهریار اعمال شده است آورده ام که این تغییرات در بخش شعرهای جنگی وی بیشتر است. هر نوع جابجایی، تغییر، حذف از 1 تا 12 بیت، اضافات و.. در شعر شهریار اعمال شده که گاه شعر را از معنی دور کرده و من سعی کرده ام با مستندترین اسناد به ویژه دست نوشته های خود شاعر این تحریفها را نشان داده و توضیح دهم شکل درست شعرها چه بوده است.

"ناله‌های شباهنگی" مجموعه‌ای از اشعار عاشورایی و دفاع مقدسی زنده‌ یاد شهریار با مقدمه‌ای تحلیلی است که در آن شعرهای دینی و دفاع مقدسی شهریار پس از مقابله با اصل دست‌ نوشته‌های وی آورده شده است

وی با اشاره به اینکه تعدادی شعر از شهریار که تا کنون جایی منتشر نشده است در این کتاب آورده شده است بیان کرد: در این کتاب پنج شعر جدید و چاپ نشده از شهریار آورده شده که سه شعر از آنها را قبلا در کتاب "اشعار منتشر نشده شهریار" که هنوز منتشر نشده است، آورده‌ام و دو شعر دیگر از موزه شهریار و با همکاری مسئولان بنیاد ‌حفظ و نشر ارزشهای دفاع مقدس به دست آمده است. این پنج شعر از شعرهای جنگی شهریار است.

این شاعر اضافه کرد: البته در مقدمه این کتاب که در قالب یک گفتگوی بلند با من است نیز چند شعر دیگر از شهریار آورده شده که این شعرها نیز پیش از این منتشر نشده است ولی در حوزه شعرهای دفاع مقدسی شهریار نیست. همچنین در برخی مواقع تحریرهای مختلفی از شعر این شاعر موجود است که درست ترین تحریر را بر اساس دست نوشته های شهریار آورده ام.

برخی شایعه کرده بودند که شهریار را مجبور کرده بودند شعر دفاع مقدسی بگوید ولی در این مقدمه با استناد می گویم که این گفته کذب محض است

وی ادامه داد: به طور نمونه زمانی نامه ای بی نام و نشان از پاریس به دست شهریار می رسد که او درباره آن شعری سروده ولی تا کنون جایی منتشر نشده است و در کتاب "ناله های شباهنگی" شما آن را خواهید خواند.

وی عنوان کرد: کسانی که زحمت انجام مصاحبه با من را برعهده داشتند آن بخشی ازمصاحبه که درمورد آثار شهریار در دهه پایانی زندگیش و بیشتر حول محور عاشورا، جنگ، جبهه و جهاد بود جدا کردند سپس من آن را ویرایش کرده به ویژه تغییری در لحن خطابها دادم و به همان صورت گفتگویی به عنوان مقدمه در ابتدای کتاب قرار دادم.

این پژوهشگر همچنین گفت: برخی شایعه کرده بودند که شهریار را مجبور کرده بودند شعر دفاع مقدسی بگوید ولی در این مقدمه با استناد می گویم که این گفته کذب محض است. ذهنیت شهریار ریشه در باورهای مذهبی داشته و حتی پیش از انقلاب هم وقوع انقلاب را پیش بینی کرده بود.

علیزاده افزود:

برخی نامه ها و دست نوشته های شهریار که در اختیار من است در پایان کتاب به عنوان سند آورده شده تا دلیل محکمی بر رد ادعای این افراد باشد. همچنین پیشگفتار مختصری بر کتاب نوشته و در آن تاخیر یکساله انتشار را توضیح داده ام.

تهیه و تنظیم: گروه کتاب تبیان - محمد بیگدلی

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین