وب سایت موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان
وب سایت موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان
سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
تازه ‌ترین تحقیقات نشان می ‌دهد تعداد قابل ‌توجهی از نوجوانان معتاد به حشیش، از آن به عنوان یک دارو استفاده می ‌‌کنند...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

حشیش برای خوددرمانی؟!

حشیش

تازه ‌ترین تحقیقات نشان می ‌دهد تعداد قابل ‌توجهی از نوجوانان معتاد به حشیش، از آن به عنوان یک دارو استفاده می ‌‌کنند.

 

بعضی از نوجوانان به خاطر ارضای حس کنجکاوی ‌شان سراغ مواد مخدر می ‌روند، اما تازه ‌ترین تحقیقات نشان می ‌دهد تعداد قابل ‌توجهی از نوجوانان معتاد به حشیش، از آن به عنوان یک دارو استفاده می ‌‌کنند. به گزارش خبرگزاری Health Day News، این تحقیقات نشان داده ‌اند ناراحتی‌ های روانی، مشکلات خواب و احساس درد، شایع ‌ترین مسائلی بوده ‌اند که نوجوانان به خاطرشان سراغ ماری‌ جوانا رفته ‌اند.

 

این مطالعه در دانشگاه کلمبیا انجام شده و نتایج آن در شماره 22 آوریل نشریه پیشگیری، سیاست ‌گذاری و درمان سوء مصرف مواد چاپ شده است. در این مطالعه، با 63 نوجوان معتاد، مصاحبه "عمیق" یا in-depth interviews انجام شد تا علت اصلی روی آوردن آن ها به مواد مخدر مشخص شود.

بررسی ‌های دقیق نشان داد که یک‌ سوم آن ها، به دلیل مشکلات گوناگون قابل ‌درمان، به ماری ‌جوانا روی آورده ‌اند و آن را به عنوان نوعی دارو، خودسرانه انتخاب کرده ‌اند.

در این مطالعه، شایع ‌ترین مشکلات نوجوانان، که آن ها را به سراغ حشیش فرستاده، افسردگی، اضطراب، استرس، بدخوابی، تمرکز ناکافی و احساس درد بوده است.

 

برخی از این نوجوانان به خدمات درمانی دسترسی نداشته ‌اند و به همین علت اقدام به خوددرمانی کرده‌ اند؛ در حالی که عده ‌ای دیگر، از درمان طولانی‌ مدت روان‌ پزشکی یا عوارض جانبی منفی آن، خسته و سرخورده شده و به همین جهت دست از آن کشیده و به سمت حشیش روی آورده ‌اند تا بتوانند خلاصی فوری و بی ‌دردسر از مشکلات شان را تجربه کنند. برای این نوجوانان پیش از آن، داروهایی شامل ریتالین، پروزاک و قرص‌ های خواب‌ آور تجویز شده بود.

البته این نتایج، توجیهی برای معتبر دانستن اعتیاد این نوجوانان نیست؛ اما جنبه دیگری از این تحلیل "اعتیاد بیماری است" را نشان می ‌دهد. شاید اگراین نوجوانان شناخت کافی از بیماری ‌شان داشتند و از درمان استاندارد و اصولی مشکلات شان مطمئن می‌ شدند، دیگر سراغ مواد نمی ‌رفتند.

بعضی از نوجوانان به خاطر ارضای حس کنجکاوی ‌شان سراغ مواد مخدر می ‌روند، اما تازه ‌ترین تحقیقات نشان می ‌دهد تعداد قابل ‌توجهی از نوجوانان معتاد به حشیش، از آن به عنوان یک دارو استفاده می ‌‌کنند.

پیش از این، نتایج تقریبا مشابهی نیز در مورد سیگار به دست آمده بود و محققان دریافته بودند که سیگاری‌ ها،‌ احتمالا همان کسانی هستند که زمینه بیشتری از استرس و عصبانیت را دارند و در واقع برای آرام کردن خود، سراغ سیگار می ‌روند. به همین جهت محققان توصیه کرده بودند که افراد مشتاق ترک سیگار، مهارت‌ های کنترل خشم و عصبانیت را نیز بیاموزند.

در مجموع می ‌توان از این دو مطالعه چنین نتیجه گرفت که برای پیشگیری از اعتیاد به سیگار یا مواد مخدر، و نیز کمک به درمان معتادان، به آن ها،‌ علاوه بر سمی ‌زدایی شیمیایی و رفتاردرمانی، باید به زمینه ‌های روان‌ شناختی مبتلایان نیز اندیشید و در جهت رفع مشکلات آن ها کوشید.

 

این در حالی است که تازه ‌ترین پژوهش‌ ها نشان می ‌دهد حشیش، علاوه بر اعتیاد و مشکلات رفتاری شناخته ‌شده، خطرهای جسمی را نیز به بار می ‌آورد. به عنوان مثال، چند ماه پیش، بررسی‌ های محققان در مرکز تحقیقات پزشکی فردهاچینسون در سیاتل آمریکا، خبر از احتمال وجود رابطه بین مصرف ماری‌ جوانا و سرطان بیضه داده بود.

این مطالعه، بر روی 365 مرد جوان، بین 18 تا 44 ساله، نشان داد که مصرف سیگارهای حاوی حشیش، ماری ‌جوانا، باعث افزایش احتمال ابتلا به سرطان بیضه، تا 70 درصد می ‌شود که رقم بسیار بالایی محسوب می ‌شود.

نتیجه این مطالعه در آخرین شماره نشریه علمی سرطان، وابسته به انجمن بین‌‌المللی سرطان چاپ شده است.

 

حشیش، یکی از پُرمصرف ‌ترین مواد مخدر در سراسر جهان است. ماده ی فعال موجود در مواد مصرفی، دلتا - 9 – تتراهیدروکانابینول(THC) نام دارد که اصلی‌ ترین محل اثر آن در خود مغز است. برخی از قسمت‌ های مغز، گیرنده ‌های بیشتری برای این ماده دارند و بنابراین بعد از مصرف حشیش، بیشتر تحت تاثیر آن قرار می‌ گیرند؛ از جمله مناطقی که مسئول حافظه، احساس رضایت، تفکر، تمرکز و ادراک هستند و هماهنگی حرکات بدن را کنترل می ‌کنند.

 خبر آنلاین - فرنوش صفوی‌ فر

 

اگر می خواهید با پزشکان سایت مشورت کنید، اینجا را کلیک کنید.

برای شرکت در بحث های انجمن سایت مرتبط با بهداشت و سلامت، اینجا را کلیک کنید. 

 

مطالب مرتبط:

فرصت‌ها و تهدید ها در سوء‌مصرف مواد

حشیش چیست؟

اكستازی؛ انتخاب سوم

کاهش سن مصرف دخانیات

برای مبارزه با نیکوتین آماده شوید

کراک خطرناک تر از هروئین

20 درصد مردم، مشکل روانی دارند

دردهایی که ریشه در ذهن دارند

بیماری روانی چیست؟

درباره ی بیماری های شدید روانی چه می دانید؟

شناخت بیماری های روانی

علائم بیماری های روانی و روش های درمان

بخش تغذیه و سلامت تبیان

 

مشاوره
مشاوره
اگر در خصوص این موضوع سوالی داشتید، به مشاوره تبیان مراجعه نمایید .
تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین