سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
همه‌ی آنچه لازم است در مورد ویروس کرونای جدید (COVID-19)، بدانید و بخوانید و بپرسید و ببینید
گشت و گذاری در پایتخت ایران ، تهران ( قسمت چهاردهم ) در قسمت قبل به معرفی آب انبارهای معروف استان تهران پرداختیم . اینک در ادامه می خوانیم... حمام شهرک طالقان حمام قدیمی در بافت قدیمی شهرک از توابع طالقان قرار دارد. با توجه ...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

 حمام های معروف و تاریخی استان تهران

آشنایی با حمام های معروف و تاریخی استان تهران

در قسمت قبل به معرفی 

آب انبارهای معروف استان تهران  پرداختیم . اینک در ادامه می خوانیم...

حمام شهرک طالقان

حمام قدیمی

در بافت قدیمی شهرک از توابع طالقان قرار دارد. با توجه به سنگ نبشته موجود ، حمام در سال 1261 هـ. ق در زمان قاجاریه احداث شد. مصالح به کار رفته در ساخت حمام ، سنگ و ملات گل و آهک بود. فرم حمام تقریباً به شکل مستطیل است.

ورودی بنا در ضلع جنوبی قرار دارد. بعد از عبور از دالان ، داخل سربینه می شویم که یک حوض آب کوچک در وسط آن قرار دارد. با یک راهروی نسبتاً طولانی از داخل سربینه ( رختکن حمام) به بخش شست و شو خانه داخل می شویم. خزانه آب گرم در شمال و خزانه آب سرد در شمال شرقی این قسمت قرار دارد.

حمام مصباح کرج

این حمام متعلق به اواسط دوره قاجاریه 

 در محلات قدیمی شهر کرج  واقع است. ورودی حمام با هشت پله به کف حمام در عمق 5/3 متری مرتبط می شود.

سربینه یا رختکن شامل یک گنبد مرکزی است که در طرفین گنبد چهار گنبد کوچکتر گره پوش مشاهده می شود. فضاهای گرمخانه شامل محل نظافت خانه در جنوب با طاق گهواره ای ، شاه نشین در شمال با پوشش گهواره ای ، و محل شست و شو در شمال شرقی و جنوب شرقیِ غرب خزینه است.

در ساختمان حمام از آجرهای ختایی به ابعاد 5×20×20 سانتی متر و ملات گل آهک استفاده شده است. داخل حمام نیز در گذشته از آهک بود.

حمام مهدی خانی

آشنایی با حمام های معروف و تاریخی استان تهران

این حمام در 

بازار بزرگ تهران  قرار دارد. مساحت آن در حدود 900 متر مربع و شامل حمام به مساحت 450 متر مربع و تأسیساتی چون یک واحد پتوبافی ، واحد مسکونی ، مغازه و سرایداری است. این بنا دارای جرز( دیوار اطاق و ایوان ، پایه ی ساختمان که از سنگ و آجر سازند) های آجری با ملات گل و آهک است. بنای حمام متعلق به دوره قاجار است و در حدود 80 درصد آن سالم به نظر می رسد.

حمام همتیار

حمام همتیار یکی از حمام های قدیمی تهران

در خیابان وحدت اسلامی واقع است. این بنا که همچنان شکل و فرم تاریخی خود را حفظ کرده ، به دو بخش زنانه و مردانه تقسیم شده و مشغول کار است. وجود پاگرد ، حوضچه ، ستون ها و سرستون های زیبا ، بینه ، گرمخانه ، سردخانه و ... از دیگر اجزای این بنا است.

حمام روستای درده

در مرکز روستای درده از توابع فرمانداری فیروزکوه ، حمامی قدیمی وجود دارد که قدمت آن به 200 سال پیش می رسد. برای ورود به حمام باید از چند پله پایین رفت ، با چرخشی به سمت چپ فضای رخت کن مشخص می شود و با چرخشی دیگر به سمت چپ، به گرمخانه راه می یابد. فضای رختکن مربع دارای سکوهایی برای نشستن است. در وسط نیز یک حوض سنگی بیضی شکل مشاهده می شود. گرمخانه دارای محوطه ای مستطیل ، سقف گنبدی و طاق جناغی با نورگیر است. مصالح به کار رفته در بنا ملات ساروج (مخلوطی است از آهک و خاکستر یا ریگ که در آب به مرور جذب انیدرید کربنیک کنند و آهکش به صورت سنگ آهک که محکم و پایدار است در می آید و از آن در جهت ساختن بنا استفاده می کنند ) و سیمان است.

حمام هلجرد

این حمام

در روستای هلجرد شهرستان کرج قرار دارد. هلجرد یک روستای تاریخی است که مجموعه ای از آثار قرون گذشته را در خود جای داده است. حمام هلجرد یکی از این بناهای قدیمی است که از دوره قاجار به جای مانده و از ساروج ، سنگ و قلوه سنگ ساخته شده است. در این حمام نیز مانند حمام های دیگر با عبور از راهروی باریکی، رختکن مشاهده می شود. ورودی زنانه در ضلع دیگر حمام واقع است. سقف این حمام با طاق عرقچین ساده پوشیده شده و در نوع خود بی نظیر است. مخزن آب ، خزینه ، حوض ، گرمخانه ، نظافت خانه و ... از ملحقات حمام است.

کتاب سیمای میراث فرهنگی استان تهران

زهره پری نوش - سایت تبیان

لینک ها

 

معرفی حمام های تاریخی استان فارس 

 

معرفی آب انبارهای استان قزوین 

 

معرفی حمام های تاریخی استان كردستان 

 

معرفی حمام های تاریخی استان قم 

 

معرفی حمام های تاریخی استان آذربایجان شرقی 

 

گالری عکس حمام وکیل 

 

گالری عکس برج آزادی 

 

گالری عکس کاخ گلستان 

 

گالری عکس کاخ سبز 

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین