سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
کتاب «سردار حزب‌الله گیلان» که به زندگی و مبارزات شهید ابوالحسن کریمی می‌پردازد چاپ و منتشر شد
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

سردار گیلان

شهید ابوالحسن کریمی

کتاب «سردار حزب‌الله گیلان» نوشته عباس آقایی و فاطمه رستمی به زندگی و مبارزات سردار حزب الله گیلان شهید ابوالحسن کریمی می پردازد منتشر شد.

به گزارش خبرآنلاین، در بخشی از این کتاب که به بررسی مبارزات و زندگی این شهید پرداخته است؛ می خوانیم:

«در روند نهضت اسلامی و در جریان پیروزی انقلاب، برخی چهره‌ها و اشخاص مبارز، مجاهدت‌های فراوان و تلاش‌های خستگی‌ناپذیری از خود نشان دادند. این اشخاص در رژیم گذشته با تحمل زندان‌ها و سختی‌های بسیار در به ثمر رساندن انقلاب سهیم بودند و پس از پیروزی انقلاب نیز با اقدامات مخلصانه و کوشش‌های فراوان به نوبه‌ی خود در تثبیت انقلاب اسلامی نقش داشتند.

شهید ابوالحسن کریمی از جمله‌ این شخصیت‌هاست که به مبارزه با استبداد رژیم پهلوی پرداخت و بعد از پیروزی انقلاب اسلامی نیز در مقام فرماندار لاهیجان و دادستان کل گیلان با مبارزه علیه ضدانقلاب در منطقه‌ گیلان، در تثبیت انقلاب اسلامی نقش اساسی را در این استان برعهده داشت».

شهید کریمی از همان دوران دبیرستان به مبارزه با رژیم مشغول گردید و در کنار آیت‌الله قربانی و امیرارسلان انصاری در کانون بحث و انتقاد مذهبی جوانان لاهیجان فعال و از معدود افرادی بود که با هویت مذهبی و انگیزه‌ اسلامی به مبارزه با کمونیست‌های گیلان پرداخت

شهید ابوالحسن کریمی که به «سردار حزب الله گیلان» مشهور است، در سال 1327 در خانواده‌ای مذهبی در لاهیجان به‌دنیا آمد و تحصیلاتش را تا مقطع دیپلم در آن شهرستان به پایان رسانید. پس از آن وارد دانشگاه تهران شد و در رشته‌ی اقتصاد به ادامه‌ی تحصیل پرداخت.

شهید کریمی از همان دوران دبیرستان به مبارزه با رژیم مشغول گردید و در کنار آیت‌الله قربانی و امیرارسلان انصاری در کانون بحث و انتقاد مذهبی جوانان لاهیجان فعال و از معدود افرادی بود که با هویت مذهبی و انگیزه‌ اسلامی به مبارزه با کمونیست‌های گیلان پرداخت.

وی در دوره دانشگاه به واسطه‌ آشنایی با شهید بهشتی و به‌خاطر تسلط بر زبان انگلیسی، برای مدتی مشغول تدریس در مدرسه حقانی قم گردید و همزمان به فراگیری علوم دینی در حوزه نیز مشغول شد و عملاً منادی وحدت بین حوزه و دانشگاه گردید.

بعد از پیروزی انقلاب ایشان به فرمانداری لاهیجان منصوب شد و مدتی بعد با حکم آیت‌الله قدوسی، دادستان کل انقلاب گیلان شد. پیروی از ولایت فقیه، مبارزه و سازش‌ناپذیری با ضدانقلاب و خدمت به مردم محروم و مستضعف از جمله شاخصه‌های مدیریتی وی در مقام فرماندار و دادستان است.

وی سرانجام در 13 فروردین 1365 توسط منافقین شربت شهادت نوشید.


تهیه و تنظیم: گروه کتاب تبیان - محمد بیگدلی
تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین