وب سایت موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان
وب سایت موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان
سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
وقتی توپ یك دور بر روی دایره مرجع می چرخد متناظراً سایه آن یك حركت رفت و برگشتی كامل را به نمایش می گذارد. به یك حركت رفت و برگشتی كامل یك چرخه می گویند. ...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

آشنایی با چند اصطلاح در موج و نوسان

اصطلاحاً شعاع دایرة مرجع (A) به عنوان دامنه حركتِ هماهنگِ ساده شناخته می‌شود.

آشنایی با چند اصطلاح در موج و نوسان

وقتی توپ یك دور بر روی دایره مرجع می‌چرخد متناظراً سایه آن یك حركت رفت ‌و ‌برگشتی كامل را به نمایش می‌گذارد. به یك حركت رفت ‌و ‌برگشتی كامل یك چرخه می‌گویند.

برای هر حركتِ هماهنگِ ساده، زمان لازم برای یك چرخه به عنوان دوره‌تناوب (T) شناخته می‌شود. این موضوع در شكل زیر به نمایش گذاشته شده‌است.

آشنایی با چند اصطلاح در موج و نوسان

امّا چه رابطه‌ای بین T و آشنایی با چند اصطلاح در موج و نوسانوجود دارد؟ هر چه  آشنایی با چند اصطلاح در موج و نوسانبیشتر شود، چه تغییری می‌كند؟

بدیهی است هر چه آشنایی با چند اصطلاح در موج و نوسانبزرگتر شود T كوچكتر می‌گردد. اما رابطه دقیقِ بین این دو را می‌توان به‌كمك تعریف سرعتِ‌زاویه‌ای (یعنی آشنایی با چند اصطلاح در موج و نوسان) به‌دست آورد. ازآن جا كه توپ در مدّتثانیه یك نوسان كامل انجام می‌دهد.

بنابراین داریم:

آشنایی با چند اصطلاح در موج و نوسان

برای مشاهده فیلم این جا را کلیک کنید.

 

برای مشاهده فیلم  این جا را کلیک کنید.

 

اغلب به جای دوره‌تناوب حركت بهتر است از كمّیّت دیگری كه تعداد نوسانات را در بر دارد، استفاده كنیم. اصطلاحاً به تعداد نوساناتِ كامل یك نوسان‌گر در واحد زمان، بسامد می‌گویند كه با نماد آشنایی با چند اصطلاح در موج و نوسان نشان داده می‌شود. به عنوان مثال اگر یك فنر در مدّت یك ثانیه ١٠ نوسان كامل انجام دهد، آنگاه بسامد این حركت 10=آشنایی با چند اصطلاح در موج و نوسان خواهد بود.

 

به نظر شما چه رابطه‌ای بین T وآشنایی با چند اصطلاح در موج و نوسانوجود دارد؟

 هر چهآشنایی با چند اصطلاح در موج و نوسانزیاد شود چه تغییری می‌كند؟

 

به مثال بالا بازگردید. به نظر شما زمان یك نوسان كامل (T) چند ثانیه است؟

بدیهی است پاسخ شما 0.1 خواهد بود. به عددهای 0.1  و 10= آشنایی با چند اصطلاح در موج و نوسان فكر كنید. این دو عدد چه رابطه‌ای با یكدیگر دارند؟

 

بنابراین دوره‌تناوب (T) و بسامد (آشنایی با چند اصطلاح در موج و نوسان) رابطه عكس با یكدیگر داشته و می‌توانیم بنویسیم: آشنایی با چند اصطلاح در موج و نوسان

 

معمولاً بسامد نوسان با واحدی به نام هرتز سنجیده می‌شود. البته ١٠٠٠ نوسان در ثانیه با كیلوهرتز و ١٠٠٠٠٠٠ نوسان در ثانیه با مگاهرتز نشان داده می‌شود.

معمولاً رابطه آشنایی با چند اصطلاح در موج و نوسان را می‌توان با رابطهآشنایی با چند اصطلاح در موج و نوسان تركیب نمود و در این صورت خواهیم داشت:

آشنایی با چند اصطلاح در موج و نوسان

 

ازآنجاكهآشنایی با چند اصطلاح در موج و نوسان مستقیماً باآشنایی با چند اصطلاح در موج و نوسان متناسب است بنابراین به‌  آشنایی با چند اصطلاح در موج و نوسانبسامدِ زاویه‌ای نیز می‌گویند.

 

برای مشاهده این جا را کلیک کنید.

 

 

گروه مدرسه اینترنتی سایت تبیان - تهیه: محسنی

تنظیم: سمیرا بادامستانی

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین