سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
مجموعه عکس‌های احمد ناطقی از بمباران شیمیایی حلبچه در قالب کتاب صدای سکوت، توسط موزه‌های صلح تهران و شهدای حلبچه در کردستان عراق منتشر می‌شود
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

سکوت بیست و دو ساله‌ حلبچه‌

حلبچه

مجموعه عکس‌های احمد ناطقی از بمباران شیمیایی حلبچه در قالب کتاب "صدای سکوت"، توسط موزه‌های صلح تهران و شهدای حلبچه در کردستان عراق منتشر می‌شود.

به گزارش ایبنا مجموعه "صدای سکوت" 150 قطعه عکس از 2 مقطع زمانی فاجعه بمباران شیمیایی حلبچه توسط ارتش صدام در اسفندماه 1366 و محله‌های این شهر را در 21 سال پس از فاجعه، دربر دارد.

احمد ناطقی در این‌باره گفت: 2 سال پیش نمایشگاهی از عکس‌های فاجعه حلبچه را در کوچه‌های این شهر برگزار کردم و تعدادی از بازماندگان شناسایی شدند. عکس‌های زمان حال آن‌ها در مقایسه با تصاویر 21 سال گذشته‌شان، در این مجموعه به چاپ می‌رسند.

در این اثر عکسی از کودکی 25 روزه‌ که در بمباران شیمیایی حلبچه به شهادت رسیده و خانواده‌اش وی را در خانه خود دفن کرده‌اند، وجود دارد

این عکاس جنگ، درباره شرح تصاویر مجموعه "صدای سکوت" گفت: مصاحبه‌هایی با بازماندگان بمباران شیمیایی حلبچه درباره یادآوری من به عنوان عکاس تصاویر در آن روزها و تاثیر این عکس‌ها بر زندگی‌شان صورت گرفته است که در قالب مستقلی منتشر خواهند شد. اما اسامی این افراد و نحوه مجروحیت‌شان در کتاب آورده شده‌اند.

ناطقی با اشاره به یکی از تصاویر ویژه مجموعه "صدای سکوت" تصریح کرد: در این اثر، عکسی از کودکی 25 روزه‌ که در بمباران شیمیایی حلبچه به شهادت رسیده و خانواده‌اش وی را در خانه خود دفن کرده‌اند، وجود دارد.

وی اضافه کرد: اسفند سال 87 مراسمی با حضور هنرمندان در خانه این کودک برگزار شد و به صورت نمادین، استخوان‌هایش را به گورستان انتقال دادند. در مجموعه "صدای سکوت"، شرح این ماجرا و تصاویر برنامه هنرمندان نیز جای می‌گیرند.

احمد ناطقی درباره انتخاب عنوان "صدای سکوت" برای مجموعه عکس‌هایش، خاطر نشان کرد: این کتاب، صدایی مرتبط با سکوتی است که حدود 22 سال پیش در حلبچه و بر اثر بمباران شیمیایی به وجود آمد.

مجموعه عکس‌های احمد ناطقی از بمباران شیمیایی حلبچه با عنوان "صدای سکوت"، به زودی توسط موزه صلح تهران به زبان‌های انگلیسی و فارسی و به همت موزه شهدای حلبچه در کردستان عراق به زبان‌های کردی و انگلیسی منتشر می‌شود.


تهیه و تنظیم: گروه کتاب تبیان - محمد بیگدلی

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین