سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
باید دید که این تصمیم براساس چه فرضیات و محاسباتی به مرحله عمل در آمده است.آیا فضای پر تنش و سیاست زده جامعه کنونی نیاز دوباره به فانتزی برای تجویز به این گروه سنی دارد؟ درشرایطی که سینمای کودک ونوجوان سالهاست در بی رونقی کامل به سر می برد، آیا این نوع مس
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

از حاتمی کیا تا اخراجیها!

اخراجی ها از حاتمی کیا تا اخراجیها!
       

باید دید که این تصمیم براساس چه فرضیات و محاسباتی به مرحله عمل در آمده است.آیا فضای پر تنش و سیاست زده جامعه کنونی نیاز دوباره به فانتزی برای تجویز به این گروه سنی دارد؟ درشرایطی که سینمای کودک ونوجوان سالهاست در بی رونقی کامل به سر می برد، آیا این نوع مسکن ها می توانند جانی دوباره به این فضای مرده بدهند؟

شاید کمتر کسی باشد که خاطرات برنامه پر طرفدار "کلاه قرمزی و پسر خاله" در اواخر دهه 70 که از تلویزیون پخش می شد را به یاد نداشته باشد.

برنامه ای که همه طرفدارانش پس از ساخت اولین فیلم سینمایی آن، برای دیدن عروسک محبوبشان ساعتها در صف منتظر مانند.

 اما چندی پیش تهیه کننده فیلم "کلاه قرمزی و پسر خاله"  از ساخت قسمت سوم فیلم پرفروش "کلاه قرمزی" خبر داد.

اینکه آیا با توجه به شرایط پیش آمده برای سینما می توان در مورد موفقیت دوباره این فیلم پیش بینی کرد یا نه، سئوالی است که این روزها در محافل گوناگون بی پاسخ مانده است.

به گزارش سرویس فرهنگ و هنر جهان،هر چند استقبال کم نظیر مردم از مجموعه نوروزی "پسر خاله" که سال گذشته در تلویزیون پخش شد نشان داد که "کلاه قرمزی و پسر خاله"همچنان در میان مردم پر طرفدار است.

مجموعه ای که به نظر می رسید تولید و پخش آن ادامه داشته باشد اما حمید میركیانی مدیر گروه کودک و نوجوان شبکه دو در گفت‌وگویی، این امر یعنی ساخت ادامه «كلاه قرمزی» را به تصمیم مسئولان شبکه دانست.

از حاتمی کیا تا اخراجیها!

نکات قابل توجهی درباره کلاه قرمزی

براساس آمار رسمی که توسط وزارت ارشاد منتشر شده،کلاه قرمزی در نخستین اکران خود بیش از 4میلیون و سیصد هزار تماشاگر را به سینماها کشانده و از پر مخاطب ترین فیلمهای تاریخ سینما محسوب می شود.

در زمان اکران این فیلم صفهای طولانی بسیاری برای آن تشکیل شد. دومین قسمت این فیلم نیز در زمان اکران خود در سال 81،به عنوان پرفروشترین فیلم تاریخ سینما تا آن سال شناخته شد.

این فیلم بیش از 500میلیون تومان فروش کرد و ایسنا در آن زمان و در پایان سال 81 با انتشار خبری با عنوان "کلاه قرمزی پرفروشترین فیلم روز دوره،سال و تاریخ" نوشت: فیلم سینمایی كلاه قرمزی و سروناز ساخته ایرج طهماسب كه از چندی پیش توانست عنوان پرفروشترین فیلم تاریخ سینمای ایران را به دست آورد، هم اكنون پس از 65 روز نمایش در 22 سینمای تهران به فروشی معادل 511 میلیون تومان دست یافته است.

 

حاتمی کیا وکلاه قرمزی

اما زمانی که برنامه نوروزی "کلاه قرمزی" از تلویزیون پخش شد آدمهای مشهوری از سینما در آن حضور یافتند، از ابراهیم حاتمی کیا تا امین حیایی و باران کوثری.

اما در این میان حضور حاتمی کیا دراین برنامه بسیار غیر منتظره بود.همانطور که یک سایت تخصصی سینما درباره حضور حاتمی کیا اینگونه تحلیل کرده بود:

کارگردانی مثل حاتمی کیا با آن سابقه فیلمسازی مهمان دور از ذهنی برای یک برنامه عروسکی است. گرچه حاتمی کیا نشان داد به همان اندازه که که کارگردان خیلی خوبی است جلوی دوربین هم می تواند آدم جذابی باشد.

 حاتمی کیا برخلاف لحن اکثر فیلم هایش چشمان مهربان و لبخند آرامی داشت. وقتی جلوی ایرج طهماسب روی صندلی نشست انگار اصلا کارش از ازل در ارتباط با کودکان بوده. نه معذب بود و نه تلخ. نه با نصیحت و پند و اندرز آمده بود و نه با توپ و تشر. حتی شبیه پدرهای مهربان هم نبود. بیشتر به یک دوست خوشروی دوست داشتنی شبیه بود. بگذریم که اتفاقا ماجرای آن قسمت از کلاه قرمزی و جریان فیلم ساختن و جایزه گرفتن از جشنواره های خارجی خودش به اندازه کافی بامزه بود.

 

گریه کردن بازیگر معروف برای کلاه قرمزی

واکنشهای جالب به سریال نوروزی "کلاه قرمزی" همچنان ادامه داشت و این نشان می داد که پس از سالها کلاه قرمزی همچنان تاثیر گذار است.

"باران کوثری" که در این مجموعه حضور داشت در همان زمان گفت وگوی جالبی کرده و در این گفت وگو گفته بود:

من خیلی "کلاه قرمزی،پسر خاله و پسر عمه زا" را دوست داشتم و حتی یک جاهایی می خواستم گازشان بگیرم .یک جاهایی برای پسر عمه زا اشک تو چشمهایم جمع شد.آنجا که مریض شد و نمی گذاشتند معاینه اش کنند ومی لرزید.من برای کلاه قرمزی گریه ام کرده ام .

وی در ادامه گفته است:فیلم سینمایی کلاه قرمزی جزو ده فیلم محبوب زندگی من است در کنار فریادها ونجواها ....اولین فیلمی که تو باهاش گریه می کنی خیلی مهم است واین اتفاق برای من درباره کلاه قرمزی وپسرخاله افتاده.

البته من هر وقت کلاه قرمزی و پسر خاله را می بینم گریه می کنم.....همین پسر عمه زا این قدر من دلم برای تنهایی اش می سوزد که حد ندارد ...خیلی تنهاست.

 

موضوع پیچیده کلاه قرمزی

ایرج طماسب سالها قبل در گفت وگویی در پاسخ به اینكه آیا در ادامه ی ساخت كلاه‌قرمزی خواهد بود،با توجه به اینكه فیلم در ژانر كودك است می‌گوید: موضوع كلاه قرمزی ،موضوع پیچیده‌ای است، نه شما بلكه هر كه با ما درباره او حرف می‌زند، داغ دل ما را تازه می‌كنند، فقط می‌توانم بگویم كه حیف كه كلاه قرمزی كار نمی‌شود.

 

کلاه قرمزی به روایت حمید جبلی

اما آیا کلاه قرمزی برای مردم تکراری می شود.این سوالی است که سالها قبل از حمید جبلی پرسیده شده و او اینگونه جواب داده است:

به هر جهت شخصیت‌های معروف نمی‌توانند عوض شوند و به خاطر كه تماشاچی آن طور قبولشان كرده و دوستشان دارد، اگر تغییر بكنند ممكن است ناخوشایند بشوند.

شخصیت‌های نمایشی مثل پرسوناژی كه مثلا در تئاتر ”سیاه” داریم همیشه ثابت هستند و موقعیتشان تغییر نمی‌كند و كلاه قرمزی پرسوناژ یك بچه شیطان و پرحرف است كه اگر یكدفعه بزرگ شود، دیگر كلاه قرمزی نخواهد بود.

 

واکنش جواد طوسی

پیش از این جواد طوسی منتقد شناخته شده سینما نیز در یادداشتی درباره کلاه قرمزی نوشته و آورده بود:شنیده می شود که بی سرو صدا سومین کلاه قرمزی .... در حال ساخت است.

باید دید که این تصمیم براساس چه فرضیات و محاسباتی به مرحله عمل در آمده است.آیا فضای پر تنش و سیاست زده جامعه کنونی نیاز دوباره به فانتزی برای تجویز به این گروه سنی دارد؟

درشرایطی که سینمای کودک ونوجوان سالهاست در بی رونقی کامل به سر می برد، آیا این نوع مسکن ها می توانند جانی دوباره به این فضای مرده بدهند؟

قاعدتا در یک فضای حرفه ای و مبتنی بر روان شناسی عمومی دنیای کودک و نوجوان می باید این گونه فیلمها که رده های سنی خاصی را در برمی گیرند با نگاهی کارشناسانه و به روز ساخته شوند.

 

کلاه قرمزی یک آنارشیست تمام عیار است

علیرضا محمودی فیلمنامه نویس، نویسنده و روزنامه نگار سال گذشته و پیش از پخش سریال کلاه قرمزی از تلویزیون در نوروز،یادداشت جالبی درباره پدیده کلاه قرمزی در یکی از نشریات نوشته و در بخشهایی از یادداشت خود آورده بود:

کلاه قرمزی روحیه انتقاد از همه چیز است.آن هم نه انتقاد سازنده.کلاه قرمزی یک آنار شیست تمام عیار است.بچه شیطانی که کلیه مقبولیت همه بچه های مثبت را ازبیخ و بن ندارد.

او سلام را جوری تلفظ می کند که از همان ابتدای حضورش در صحنه همه چیز را به نفع روحیه ویران گرانه هرج ومرج طلبش مصادره می کند.

 

کلاه قرمزی رقیب جدی "اخراجیها":

تا قبل از ساخت و اکران فیلم "اخراجیها" رکورد فروش سینمای ایران در بعد از انقلاب از آن "کلاه قرمزی " بود. فروشی که کسی تصور نمی کرد بتواند رقیبی همچون "اخراجیها" پیدا کند و رکورد آن را بشکند. هر چند دست بالای دست بسیار است!

اما پس از این رکورد شکنی ها بار دیگر این دو فیلم رقیب یکدیگر شدند و البته با شرایطی تقریبا مشابه!

قسمت سوم "اخراجیها" و قسمت سوم" کلاه قرمزی" یعنی دو فیلم پر فروش سینمای ایران قرار است در سال جاری کلید بخورد. حال اینکه کودکان و خانواده های آنها کدام یک از این دو فیلم را ترجیح می دهند ببینند و کدامیک بار دیگر می تواند رکورد فروش سینمای ایران را بشکند، سئوالی است که پاسخ دادن به آن شاید کمی زود باشد.

 

تنظیم برای تبیان : مسعود عجمی

 

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین