سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
دیدار رئیس و مسئولان قوه قضاییه با رهبر معظم انقلاب
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

دیدار رئیس و مسئولان قوه قضاییه با رهبر معظم انقلاب
آیت الله خامنه ای

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی امروز در دیدار رئیس و مسئولان قوه قضاییه، دستگاه قضایی را یكی از بخشهای بسیار حساس نظام اسلامی دانستند و با تأكید بر لزوم حمایت همه دستگاههای كشور از قوه قضاییه، خاطرنشان كردند: یكی از وظایف مهم قوه قضاییه، خارج نشدن از جاده عدل و انصاف و تأثیرناپذیری از جو سازی های سیاسی، و حب و بغض ها در قضاوت و صدور احكام است.

در این دیدار كه در سالروز شهادت آیت الله دكتر بهشتی و 72 تن از یاران انقلاب اسلامی برگزار شد و جمعی از خانواده های این شهدای گرانقدر نیز حضور داشتند، رهبر انقلاب اسلامی شهدای حادثه هفتم تیر سال 1360 را انسانهایی خدوم، آزموده و جان بركف توصیف كردند و افزودند: در رأس این شهدا، شهید بزرگوار آیت الله بهشتی است كه انسانی معتقد، مؤمن، مخلص، صادق و مصمم در كار بود.

آن شهید عزیز، انسانی منطقی و پایبند به اصول و مبانی، و یك اصولگرای حقیقی بود كه بر سر اصول با هیچكس معامله نمی كرد

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، اعتقاد به گفته و التزام عملی به اعتقاد خود و نهراسیدن از خطر در مسیر هدف را از جمله ویژگیهای شهید مظلوم آیت الله بهشتی برشمردند و تأكید كردند: آن شهید عزیز، انسانی منطقی و پایبند به اصول و مبانی، و یك اصولگرای حقیقی بود كه بر سر اصول با هیچكس معامله نمی كرد.

ایشان این ویژگیها را عامل ظهور و بروز شخصیت های تاریخی اثرگذار و ماندگار خواندند و افزودند: برخی انسانها فقط سخن می گویند و عمل نمی كنند، برخی هم ضمن عمل به گفته خود، اما در مقابل حوادث، طوفانها، تمسخرها، طعنه زدنها، و دشمنی های غیرمنصفانه طاقت نمی آورند و این عمل را متوقف می كنند، و برخی هم بعد از این توقف، عقب گرد نیز می كنند.

رهبر انقلاب اسلامی در همین خصوص خاطرنشان كردند: آن انسانی اثرگذار و ماندگار است كه براساس اعتقاد جازم و خالص، بر سر گفته هایش می ایستد و برمبنای تصمیم شجاعانه و مؤمنانه، به عمل خود استمرار می دهد و این حركت را با صبری كه مایه محبت خداوند است، پیوند می زند.

آیت الله خامنه ای

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای شهادت آیت الله بهشتی و 72 تن از یاران انقلاب را زمینه ساز استحكام منطق جمهوری اسلامی و امام بزرگوار (ره) و تثبیت نظام نوپای اسلامی دانستند و تأكید كردند: اگرچه حادثه هفتم تیر سال 1360 در آن شرایط دشوار، حادثه ای تكان دهنده بود، اما تأثیر عظیم و سازنده ای برانقلاب اسلامی داشت.

ایشان خاطرنشان كردند: تا زمانیكه فرهنگ شهادت در جامعه از جایگاه و منزلت بالایی برخوردار است، هیچ قدرتی اعم از قدرتهای استكباری فعلی و حتی قدرتهای قویتر از آنها، نخواهند توانست بر جمهوری اسلامی و ملت ایران فائق بیایند.

رهبر انقلاب اسلامی در بخش دیگری از سخنان خود، قوه قضاییه را بخشی بسیار حساس از نظام اسلامی خواندند و با اشاره به زمینه های امیدبخش در این قوه، افزودند: یكی از این زمینه ها، حضور شخصیتی عالِم، فاضل، مجتهد، آگاه، جوان، و دارای توانایی های بالا در رأس قوه قضاییه است كه در مدت كوتاه مسئولیت، آثار حضور ایشان آشكار شده است.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، مسئولان ارشد قوه قضاییه را هم انسانهایی پاك، سالم و خوش سابقه دانستند و خاطرنشان كردند: در سطح قوه قضاییه نیز قضات فاضل، روشن بین، شجاع و درست كردار كم نیستند، كه همه این موارد از زمینه های امیدواری در دستگاه قضایی است.

قوه قضاییه باید به جایگاهی برسد كه هر فرد مظلومی احساس كند با رجوع به دستگاه قضایی می تواند حق را بگیرد و مظلومیت خود را برطرف كنند

ایشان افزودند: این زمینه های امید باید تبدیل به تحركی وسیع و جدی برای عملی شدن انتظارات، و رسیدن قوه قضاییه به جایگاه شایسته خود شود.

رهبر انقلاب اسلامی با اشاره به تأكید مكرر خود درخصوص جایگاه شایسته و مورد انتظار از قوه قضاییه خاطرنشان كردند: قوه قضاییه باید به جایگاهی برسد كه هر فرد مظلومی احساس كند با رجوع به دستگاه قضایی می تواند حق را بگیرد و مظلومیت خود را برطرف كنند.

حضرت آیت الله خامنه ای ایجاد چنین احساسی در میان آحاد مردم را كاری بسیار دشوار و تدریجی خواندند و افزودند: باید آنقدر مراجعات دادخواهانه، با نتایج عادلانه و منصفانه همراه شوند كه احساس و امیدِ گرفتنِ حق و رفعِ مظلومیت، در همه مردم بوجود آید.

ایشان، جذب عناصر مؤمن، عالم و با انصاف در دستگاه قضایی و نظارت عالی بر كاركردها را از جمله مسائل ضروری برشمردند و خاطرنشان كردند: یكی دیگر از مسائل مهم در قوه قضاییه به روز كردن ساختارها و مجموعه ساختار دیوانی دستگاه قضایی است.

آیت الله خامنه ای

رهبر انقلاب اسلامی تأكید كردند: تغییر مستمر ساختارها، به معنای گرفتن ثَبات از مجموعه سازمانی قوه قضاییه نیست بلكه باید همواره نگاه نقادانه به مجموعه ساختاری در كنار ثَبات و استقرار وجود داشته باشد.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای تجدید نظر در قوانین و مقررات داخل قوه قضاییه و برطرف كردن تعارض قوانین و اصلاح عدم انطباق رأی دادگاههای بدوی با دادگاههای بعدی را نیز از جمله نیازهای دستگاه قضایی خواندند و افزودند: یكی از مهمترین مسائل در قوه قضاییه كه از سخت ترین كارها به شمار می آید، تأثیرناپذیری از حب و بغض ها و جریان سازیهای سیاسی است.

ایشان در همین خصوص خاطرنشان كردند: یكی از خطرات بزرگ این است كه جوسازیهای سیاسی جناح های مختلف، روزنامه ها و رسانه های بیگانه بر مجرای صحیح قضاوت و چرخه رسیدگی به پرونده ها تأثیر بگذارد كه در این زمینه باید بدون تأثیرپذیری از احساسات، و دوستی ها و دشمنی ها، از جاده عدل، به هیچ طرف و سمتی خارج نشد.

رهبر انقلاب اسلامی تأكید كردند: در چنین حالتی مردم در مقابل تصمیم و رأی قوه قضاییه احساس اقتناع خواهند كرد و از نظر ذهنی راضی خواهند بود.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای بوجود آمدن زمینه و شرایط مقبولیت داوری قوه قضاییه در جامعه را، یك فرصت بزرگ خواندند و افزودند: همه دستگاهها باید از قوه قضاییه حمایت كنند تا این قوه بتواند در این شرایط دشوار، به وظایف خود به درستی عمل كند كه نتیجه آن نیز كمك به حركت كشور در مسیر اهداف والا خواهد بود.

 زمانیكه فرهنگ شهادت در جامعه از جایگاه و منزلت بالایی برخوردار است، هیچ قدرتی اعم از قدرتهای استكباری فعلی و حتی قدرتهای قویتر از آنها، نخواهند توانست بر جمهوری اسلامی و ملت ایران فائق بیایند

ایشان همچنین با اشاره به ایام ماه مبارك رجب، همه را به بهره گیری از فرصت گرانقدر دعا، توسل و استغفار توصیه كردند.

در ابتدای این دیدار آیت‌الله صادق آملی لاریجانی رئیس قوه قضاییه ضمن ارائه گزارشی از عملكرد 10 ماهه گفت: تهیه و تدوین برنامه پنجم قوه قضاییه، راه اندازی مؤسسه پژوهشی – آموزشی قضا در حوزه علمیه قم به منظور جذب و تربیت نیروی انسانی كارآمد، ارتقای سطح آموزش قضات، اهتمام برای ایجاد زمینه استقلال قاضی، استفاده از فن آوریهای نوین و تكمیل اقدامات قبلی، تهیه آیین نامه جدید نظارتِ دیوانعالی كشور، و لغو اِعمال گسترده ماده 18آیین نامه اجرایی به منظور جلوگیری از اطاله دادرسی، از جمله اقدامات انجام گرفته در قوه قضاییه است.

رئیس قوه قضاییه با اشاره به فتنه بعد از انتخابات سال گذشته و شكست فتنه گران خاطرنشان كرد: قوه قضاییه در مسیر مبارزه با اخلال گران در امنیت جامعه و همچنین مفسدان اقتصادی قاطعانه عمل خواهد كرد و در این مسیر كوتاه نخواهد آمد.

منبع: پایگاه اطلاع رسانی دفتر حفظ و نشر آیت الله خامنه ای

تنظیم برای تبیان: عطاالله باباپور

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین