سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
مدارک Diploma و Bachelor با دو سال‌ تحصیل‌ از مراکز آموزش‌ عالی‌ معتبر در صورت‌ داشتن‌ دیپلم‌ 12 ساله ‌یا پیش‌ دانشگاهی، کاردانی ارزشیابی‌ می‌شود و دوره‌های‌ تکمیلی‌ مانند Condenced Course تأثیری‌ در ارزشیابی‌ مدارک‌ فوق‌ نخواهد داشت
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

دانشجویان به هند نروند

هندوستان

ایجاد مشکلاتی در سه شهر هند برای دانشجویان ایرانی سبب شد نماینده وزارتخانه های علوم و بهداشت در هند و کشورهای شبه قاره از دانشجویان متقاضی دوره های کارشناسی ارشد و دکتری درخواست کند از انتخاب دانشگاههای این سه شهر خودداری کنند.

محمد حسین کریم نماینده وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در هند و کشورهای شبه قاره طی اطلاعیه ای اعلام کرد: "به اطلاع می رساند تعداد دانشجویان ایرانی در شهرهای پونا، بنگلور و میسور به ترتیب بالغ بر 2300، 1200 و 1000 نفر است و حضور بیش از حد دانشجویان ایرانی باعث ایجاد مشکلاتی از قبیل بی احترامی، سختگیری در پذیرش، اجبار دانشجویان ایرانی در انتخاب اساتید راهنما با کیفیت علمی پائین، تقاضاهای نامناسب و همچنین برخورد نامطلوب اداره اقامت و رسانه های ضد ایرانی گردیده است."

در ادامه این اطلاعیه آمده است: "این در حالی است که دانشگاههای موجود در این شهرها نه تنها مزیت ویژه ای نسبت به دانشگاههای دیگر هند ندارند بلکه دانشگاههای برتری نیز در شهرهای دهلی، بنارس، علیگر، حیدرآباد، پنجاب، مومبای، مدرس، منگلور، مانیپال، تریواندرم، رورکی، کویمباتور و ... وجود دارند. لذا توصیه می شود دانشجویان متقاضی دوره های ارشد و دکتری در شهرهای مناسب و غیر بحرانی هند نسبت به اخذ پذیرش و ادامه تحصیل اقدام نمایند."

این اطلاعیه سایت های www.msrt.ir و www.iiee.ir را جهت دسترسی به فهرست جدید دانشگاهها و موسسات مورد تأیید وزارت علوم، تحقیقات و فناوری معرفی کرده است.

مدارک Diploma و Bachelor با دو سال‌ تحصیل‌ از مراکز آموزش‌ عالی‌ معتبر در صورت‌ داشتن‌ دیپلم‌ 12 ساله ‌یا پیش‌ دانشگاهی، "کاردانی" ارزشیابی‌ می‌شود و دوره‌های‌ تکمیلی‌ مانند Condenced Course تأثیری‌ در ارزشیابی‌ مدارک‌ فوق‌ نخواهد داشت

اداره کل امور دانش آموختگان وزارت علوم، تحقیقات و فناوری نیز در آخرین به روز رسانی خود لیست دانشگاههای معتبر کشور هندوستان و نحوه ارزشیابی مدارک این دانشگاهها را اعلام کرد.

 32 دانشگاه هندوستان در ارزشیابی مدارک توسط وزارت علوم در سطح گروه یک (ممتاز) معتبر و 30 دانشگاه در سطح گروه دو(خوب) اعلام شدند که ثبت نام در دوره کارشناسی ارشد (Master) در کالج های وابسته به دانشگاه دهلی به شرط تحصیل تمام وقت در دانشگاه دهلی با تائید دانشگاه، کالج و سرپرست دانشجویان ارزشیابی می شود.

همچنین مدارک صادره از 66 دانشگاه ‌و مرکز آموزش‌ عالی‌ در دوره های کارشناسی ارشد و دکتری از طریق ارزیابی توانمندی های علمی پژوهشی و حرفه ای متقاضی (اخذ آزمون و یا چاپ مقاله طبق موارد ذکر شده در جدول ارزشیابی) بررسی و ارزشیابی می شود.

APTECH، National School of Business و School of Management for Infrastructure and Development Strategies وابسته به دانشگاه VTU جزء دانشگاهها و موسسات آموزش عالی نامعتبر کشور هند محسوب می شوند.

چنانچه نام دانشگاه یا موسسه ای در فهرست دانشگاه ها و موسسات اعلام شده اعم از معتبر و غیر معتبر منعکس نشده باشد، متقاضی باید اعتبار آن را از اداره کل امور دانش آموختگان استعلام کند.

هندوستان

اداره کل امور دانش آموختگان وزارت علوم  در مورد نحوه ارزشیابی مدارک دانشگاه ها وموسسات آموزش عالی هندوستان اعلام کرد: مدارک Diploma و Bachelor با دو سال‌ تحصیل‌ از مراکز آموزش‌ عالی‌ معتبر در صورت‌ داشتن‌ دیپلم‌ 12 ساله ‌یا پیش‌ دانشگاهی، "کاردانی" ارزشیابی‌ می‌شود و دوره‌های‌ تکمیلی‌ مانند Condenced Course تأثیری‌ در ارزشیابی‌ مدارک‌ فوق‌ نخواهد داشت.

همچنین مدارک Bachelor با سه‌ تا پنج‌ سال‌ تحصیل‌ در صورت‌ داشتن‌ دیپلم‌ دبیرستان یا پیش‌ دانشگاهی از دانشگاه‌های‌ گروه‌ 1، 2 و 3 "کارشناسی" ارزشیابی‌ می‌شود.

مدارک‌ تحصیلی‌ مراکز آموزش‌ عالی‌ که‌ در گروه‌های‌ 1، 2 و 3 نامشان‌ آورده‌ نشده‌ است‌ با ورودی‌ بعد از آگوست‌ 1988 ارزشیابی‌ نمی‌شود.

مدارک Master نیز با دو تا سه‌ سال‌ تحصیل‌ از دانشگاههای‌ گروه‌ 1 و 2 با شرط‌ داشتن‌ مدرک‌ کارشناسی، "کارشناسی‌ ارشد" در رشته‌ مربوط‌ ارزشیابی‌ می‌شود و ‌‌مدارک ‌Ph.D. از دانشگاه‌های‌ گروه‌ 1 و 2 با شرط‌ داشتن‌ مدرک‌ کارشناسی‌ ارشد در رشته‌ مربوط، "دکترا" ارزشیابی‌ می‌شود.

متقاضیان می توانند برای مشاهده وضعیت دانشگاههای هندوستان به سایت www.scholarship.msrt.ir مراجعه کند.

منبع:مهر

تنظیم:س.آقازاده

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین