سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
با ورود به عرصه دیجیتالی، تعاریف سنتی پدیده‌ها دستخوش تغییر شده است و هنر نقاشی از این امر مستثنی نیست. آنچه در نمایشگاه نقاشی‌های پریس تنظیفی می‌بینیم، تركیبی از اجرای دیجیتالی زیبایی‌شناسی هنری است كه متأثر از سبك انتزاعی مدرن می‌نماید. در این دسته از
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

دل و عقل در خلق اثری بدیع

 

دل و عقل در خلق اثری بدیع

  1. آنچه در نمایشگاه نقاشی‌های پریس تنظیفی می‌بینیم، تركیبی از اجرای دیجیتالی زیبایی‌شناسی هنری است كه متأثر از سبك انتزاعی مدرن می‌نماید. در این دسته از نقاشی‌ها اجرا اهمیت بیشتری از مفهوم نقاشی دارد.

 

 

با ورود به عرصه دیجیتالی، تعاریف سنتی پدیده‌ها دستخوش تغییر شده است و هنر نقاشی از این امر مستثنی نیست.

آنچه در نمایشگاه نقاشی‌های پریس تنظیفی می‌بینیم، تركیبی از اجرای دیجیتالی زیبایی‌شناسی هنری است كه متأثر از سبك انتزاعی مدرن می‌نماید. در این دسته از نقاشی‌ها اجرا اهمیت بیشتری از مفهوم نقاشی دارد. به عبارت دیگر موضوع نقاشی در مرتبه‌ای متفاوت از شیوه‌های بیانی كه اینجا امكانات نرم‌افزاری و سخت‌افزاری كامپیوتری (بیشترین استفاده از قلم نوری) است، قرار می‌گیرد.

به گزارش همشهری ، بنابراین مخاطب در برابر تابلوهایی می‌ایستد كه به طور غیرمستقیم اعلام می‌كند «من از طبیعت وام نگرفته‌ام» و ناخودآگاه بیننده فاصله‌ای بین خود و جهان متصور در ذهن هنرمند را احساس می‌كند. با این اوصاف آنچه مخاطب در گالری الهه می‌بیند، اجرای دیجیتالی موضوع‌هایی آبستره است كه تنظیفی خواسته آنها را با دیگران در میان بگذارد؛ چراكه

به خوبی می‌دانسته اجرای دیجیتالی، اولین پیامدش رهایی ذهن مخاطب از تأثیرپذیری است. با این حال كیفیت آثار به گونه‌ای است كه بیننده سختگیر را راضی می‌كند.

تركیب‌بندی‌های عمودی كه در ظاهر ساده چیدمانشان از هارمونی تقسیم‌بندی در یك سطح متأثر است و رنگ‌بندی‌هایی كه نوساناتی از یك مجموعه محدود رنگ را در ذهن متبادر می‌كند؛ گویی نقاش می‌خواسته در محدودیت كادر و رنگ،‌ آزادمنشی جهان دیجیتالی را به رخ بكشد و با اجرایی رها و انتزاعی دنیای فریبنده اما تكراری «طبیعت پیرامونی» را به چالش بكشد.تنظیفی خود منتقد هنری بوده و از آن دست نقاشانی است كه دل و عقل را توأما در آثارش به كار می‌گیرد تا اثری بدیع خلق كند. در آثار تنظیفی، تصویر محو و ناواضح چهره زنان در لایه‌های مختلف رنگ‌های تیره و زرد و نارنجی تركیب شده با خاكستری دیده می‌شود.

آنها پشت خطوط محكم عمودی، چشم به روبه‌رو دارند و استحكام خطوط سیاه دورتادور در بعضی از تابلوها آنچنان محدودكننده است كه گویی خود قابی جدید در دل یك تابلو را ایجاد می‌كنند؛ به طوری كه بین پرتره‌ها، عناصر انتزاعی و سطوح رنگ‌های گرم دیوارهایی خاكستری و سربی قرار گرفته است.تنظیفی نویسنده كتاب «جنبش هنر معاصر در ایران» به سفارش موزه هنرهای معاصر تهران در سال87 است و در نمایشگاه‌های سوررئالیسم و متافیزیك كه از سوی امور هنرهای تجسمی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار شده به عنوان هنرمند و منتقد، منتخب شده است.

اثر هنری او به نام «افسانه1» در نمایشگاه بهار ایرانی ارائه شد كه از سوی موزه هنرهای معاصر برای نگهداری درگنجینه موزه خریداری شده و تدریس نقاشی او در دانشگاه‌ها نشان از ارتباط او با مخاطب جدید و هنر مدرن در ایران دارد. از این رو نمایشگاه نقاشی‌های دیجیتالی وی می‌تواند گام مؤثری در معرفی بیشتر این روش كار به نسل جدید هنرمندان و دانشجویان و به خصوص علاقه‌مندان به نوآوری در هنرهای تجسمی محسوب شود.

 

تنظیم برای تبیان : مسعود عجمی

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین