تبیان، دستیار زندگی
سید رضا زواره‌ای، قائم مقام سابق دبیر شورای نگهبان ظهر روز جمعه درگذشت سید رضا زواره‌ای، قائم مقام سابق دبیر شورای نگهبان و مشاور سابق رئیس قوه‌ قضاییه كه برای دید و بازدید با بستگان خود در ورامین حضور داشت، دچار سكته‌ی قلب...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

دکتر سید رضا زواره‌ای درگذشت

سید رضا زواره‌ای، قائم مقام سابق دبیر شورای نگهبان ظهر روز جمعه درگذشت


سید رضا زواره‌ای، قائم مقام سابق دبیر شورای نگهبان و مشاور سابق رئیس قوه‌ قضاییه كه برای دید و بازدید با بستگان خود در ورامین حضور داشت، دچار سكته‌ی قلبی شد و ظهر روز جمعه دار فانی را وداع گفت.

سید رضا زواره ای در سال 1317 در روستای حصار كوچك ورامین متولد شد. تحصیلات ابتدایی را در روستای محل تولد گذراند و پس از اتمام دانشسرای كشاورزی به كسوت معلمی درآمد و حدود 14 سال به تعلیم و تربیت مشغول بود؛ وی در عین حال تحصیلات خود را ادامه داد و ضمن ورود به دانشگاه در رشته حقوق قضایی فارغ‌التحصیل و به عنوان وكیل دادگستری مشغول به خدمت شد.

با توجه به تسلط در رشته خود در سال 1355 به عضویت در شورای مركزی و هیات اجرایی جمعیت حقوقدانان ایران درآمد. در سال 1346 رژیم وقت برای پیشگیری از اقدامات احتمالی مخالفین در جریان تاجگذاری محمد رضا پهلوی، عده‌ای منجمله سید رضا زواره‌ای را دستگیر كرد. در ارتباط با مبارزات دانشگاهی مدتی در زندان بود كه پس از آزادی به مدت دو سال از دانشگاه اخراج گردید. در سال 1356 به دنبال اعلام فضای باز سیاسی مقرر شد كه متهمین سیاسی در دادسرا و دادگاه های دادگستری محاكمه شوند؛ در این زمان به پیشنهاد زواره‌ای برای هر متهم سه وكیل به صورت مجانی در نظر گرفته شد كه با عملی شدن این پیشنهاد، جرقه‌ای در مسیر انقلاب و در اقصی نقاط كشور زده شد و جایگاه وكلای دادگستری در دادگاه ها به تریبونی جهت بیان اعتراض به رژیم تبدیل گردید.

پس از انقلاب به دلیل وجود مشكلات خاص در آن برهه از زمان، وی به عنوان دادستان انقلاب مشغول به فعالیت گردید سپس در زمان حضور هاشمی رفسنجانی، در وزارت كشور از وی دعوت به همكاری شد.

پس از دوران تصدی آیت الله مهدوی كنی و با توجه به درخواست مرحوم شهید رجایی، زواره‌ای ستاد امنیت كشور را كه خود ریاست آن را بر عهده داشت تشكیل داد.

وی پس از دو سال خدمت در مهر ماه 1360 به عنوان نماینده مردم تهران به مجلس شورای اسلامی راه یافت و دو دوره نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی بود.

سید رضا زواره ای در سال 1368 به درخواست آیت الله یزدی مدیریت مجموعه‌ای را پذیرفت كه از قول آیت الله مقتدایی «دژ تسخیر نشده جمهوری اسلامی» بود یعنی «اداره ثبت». زواره‌ای در این مدت به درخواست و معرفی رییس قوه قضاییه و رای اعتماد نمایندگان مجلس حدود 8 سال به عنوان حقوقدان و قائم مقام دبیر شورای نگهبان انتخاب شد و در نهمین دوره‌ی انتخابات ریاست جمهوری نیز كاندیدا شده بود.

روابط عمومی موسسه تبیان این ضایعه را به خانواده‌ی محترم آن مرحوم تسلیت عرض می‌كند و علو درجات را برای وی و صبر و تندرستی را برای بازماندگان از درگاه الهی خواستار است.

روابط عمومی تبیان