تبیان، دستیار زندگی
مقایسه نوت‌بوك‌های قابل تبدیل به تبلت
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

تبدیل نوت‌بوک به تبلت

آیا زمانی را به‌یاد دارید که تبلت (Tablet)، به منزله مرده‌های متحرک در برزخ گیر کرده به‌حساب می‌آمدند؟! از یک سو در باتلاق سیستم‌عامل بی‌فروغ نگارش تبلت ویندوز اکس‌پی دست و پا می‌زدند و از سوی دیگر به‌‌خاطر دقت پایین در قابلیت «بازشناسی دست‌خط» و صفحه نمایش‌های نازک نارنجی‌شان همیشه مورد تمسخر قرار می‌گرفتند.

این رایانه‌های لوحه‌ای قابل‌حمل که بر اساس قلم کار می‌کردند، در سال‌های اولیه ظهورشان، به‌جز فروش در بازارهایی محدود، با استقبال چندانی از سوی کاربران روبه‌رو نشدند. تا این‌که سرانجام سیستم‌عامل ویندوز ویستای مایکروسافت با آن توانایی‌های کارآمد تبلت تعبیه شده و قابلیت‌های ساده‌‌سازی درون‌ساخت خود به یاری آنها آمد. به‌ویژه جفت‌وجور شدن فناوری قلم/نمایشگر آن با ویژگی‌های قبلی خوب به داد آنها رسید و باعث پدید آمدن نسل بعدی تبلت‌ها شد. این روند همچنین باعث کارآمدی و کاربردی‌تر شدن، جذابیت و مقبولیت هر چه بیشتر آنها بین عموم کاربران و مصرف‌کنندگان رایانه‌های همراه شد.

كاربران خاص و مصرف‌کنندگان تبلت‌ها

تبلت پی‌سی‌ها عموما کاربران حرفه‌ای از جمله پزشکان، مهندسان، پرسنل انبارها، کارکنان مشاغل میدانی، دانشجویان، استادان رشته برنامه‌نویسی، شبکه‌های کامپیوتری و... که برنامه‌های نرم‌افزاری کاربردی سفارشی مرتبط با قلم را در کار خود بیشتر مورد استفاده قرار می‌دهند، به‌صورت خاص هدف گرفته‌اند.

اما امروزه این‌گونه نوت‌بوک‌ها یا تبلت‌ها كه پتانسیل جذب کاربران سطوح متوسط را نیز دارند، از بین همه کاربران، مورد علاقه دانشجویان و دانش‌آموزانی هستند که تمایل دارند یادداشت‌برداری‌های دست‌نویس سریعی سر کلاس داشته باشند. آن دسته از خوره‌های گشت‌و‌گذار در اینترنت و همچنین صاحبان مشاغل تجاری که نیازمندند آنچه را در مسافرت‌های تجاری خود به‌ذهن می‌سپارند، به مدارک دیجیتال تبدیل كرده و در جایی مناسب ذخیره کنند و به‌همراه داشته باشند، بیشترین بهره را از ورودی قلم در رایانه‌شان خواهند برد.

در آزمایش‌هایی كه برای گردآوری این مطلب انجام شد، قصد بر آن بوده است كه قلمی بر صفحه نمایش نوت‌بوک‌های قابل تبدیل از تولیدکنندگان گوناگون داشته باشیم تا ببیبنیم آیا آخرین مدل‌های رایانه‌های همراه تبلت امروزی، این توانایی را دارند كه بهتر از نسل‌های پیشین خود از عهده تکالیف و وظایف روزمره‌ای كه بر عهده آنها نهاده شده، بر اساس قلم، برآیند یا نه؟

مقایسه تبلت‌ها

Fujitsu Lifebook T4220

لایف‌بوك فوجیتسو در یک بسته جمع‌و‌جور، کوچک و سبک، انبوهی از منعطف‌ترین قابلیت‌های محاسباتی رایانه‌های موبایل را ارائه می‌دهد. یک نوت‌بوک قابل تبدیل که برای تبدیلی شناور بین یک لپ‌تاپ و یک رایانه تبلت طراحی شده است كه همه چیزهایی که نیاز دارید را در دسترس شما قرار می‌دهد.

کار با دیجیتایزر فعال آن واقعا لذت‌بخش بوده و پیکر‌بندی که ما مورد تحلیل قرار دادیم، از فضای ذخیره داده گسترده‌ای برای انجام وظایف تجاری برخوردار بود. به اضافه این‌که انبوهی از گزینه‌ها برای حفظ امنیت داده را در اختیار می‌گذاشت. از تنها چیزی که در این تبلت خوشمان نیامد، شکل ظاهری آن بود، اما این عامل به‌هیچ‌وجه نمی‌تواند ما را از توصیه آن به شما به‌عنوان یک سخت‌افزار خوب باز دارد.

Gateway C-141X

این تبلت 999دلاری از درخشنده‌ترین بدنه یا بالاترین سخت‌افزار در بین گروه تبلت‌ها برخوردار نیست، اما اجراکننده خوبی است، هم به‌عنوان یک تبلت پی‌سی و هم در نقش یک نوت‌بوک تمام عیار؛ به‌ویژه وقتی که قیمت آن‌را نیز مورد توجه قرار دهیم. وزن این سیستم 14اینچی با بدنه‌ای از جنس آلیاژ فلزی کاملا سیاه و یک قاب بدنه جعبه‌ای‌شکل، بیش از یک تبلت معمولی است. البتهC-141Xچشمگیرترین تبلت در بین اعضای گروه نیست و از نظر قابلیت حمل نیز دارای امتیاز منفی است.

HP Pavillon TX2000z

یک سال پس از معرفی اولین نوت‌بوک قابل تبدیل پاویلون شركت اچ‌پی، این شرکت تولید آن‌را با نوع تكامل‌یافته‌تر TX

2000z دنبال کرد.

این نوت‌بوك مثل هر رایانه قابل حمل 2کیلویی دیگر، برنده هیچ جایزه‌ای در آزمایش‌های سرعت و قدرت نشد، با این وجود این دستگاه از قدرت کافی برای تولید و بهره‌وری در محاسبات عادی رایانه‌ای و عملیات روزمره و عادی و تا حدی مشکل محتوای چندرسانه‌ای برخوردار است. همچنین با طراحی براق و سیاه نقره‌ای خود هر زمان که از صفحه کلید QWERTY آن احساس خستگی کنید، قابل تبدیل به یک تبلت تمام‌عیار نیز هست.

Toshiba portege M700-S7002

این تبلت 1799دلاری قادر است همه قابلیت‌ها و کارآیی‌هایی که یک کاربر تجاری از یک رایانه قابل تبدیل پرتابل، انتظار داشته یا به آنها نیاز دارد را برآورده سازد. به‌ویژه این‌که وقتی بخواهید شیوه کارتان را تغییر دهید، از توانایی‌های یک تبلت نیز برخوردار است. اگر سایه رنگ سیاه و خاکستری کسل‌کننده آن برای شما اهمیتی نداشته باشد، بی‌شك M700 به‌درد شما می‌خورد. البته پوشش روشن آن کمی به ارزش آن می‌افزاید و گرنه از نظر ظاهری حرف خاصی برای گفتن ندارد. آنچه موجب تامل است، سنگینی و وزن زیاد آن است. 8/3سانتی‌متر قطر و 26/2کیلوگرم وزن با صفحه نمایش 1/12اینچی از نوت‌بوکی که انتظار می‌رود همراهی ظریف و باریک‌اندام باشد، اصلا قابل قبول نیست.

Dell Latitude XT

این تبلت با بدنه وسطح زیرین کاملا سیاه رنگ، برای مقاصد تجاری ساخته شده است. دارای 6/1کیلوگرم وزن بوده و با یک صفحه نمایش کاملا چرخان 1/12اینچی (از جنسLCD با نور پس‌زمینه LED ) و یک صفحه کلید کامل، به‌علاوه یك وسیله اشاره لمسی اما بدون گرداننده لوح فشرده نوری، حمل و استفاده از آن باید آسان باشد.

سخن آخر

از آنجا كه لپ‌تاپ‌هایی كه ما مورد آزمایش قرار دادیم از نظر اندازه، وزن، مجموعه قابلیت‌ها، كارآیی و امتیاز در آزمایش‌های میز محك متفاوتند باید گفت، هنگامی كه نوبت به تبدیل به حالت تبلت می‌رسد، همه آنها اجرای خوب و كارآمدی دارند، اما عوامل دیگری چون اندازه، وزن و قیمت نیز در گزینش آنها بسیار موثرند.

منابع

http://www.fujitsu.com

http://www.gateway.com

http://www.hp.com

http://www.toshiba.com

http://www.dell.com

http://computershopper.com

برگرفته از کلیک

تنظیم برای تبیان: فاطمه مجدآبادی