تبیان، دستیار زندگی
نتایج یك تحقیق جدید نشان می‌دهد؛ وقتی نوزاد در حال شیر خوردن است، این عمل منجر به ترشح هورمون «اكسی توسین» معروف به هورمون «اطمینان» در مغز مادر می‌شود.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

شناسایی هورمون عشق

دوران شیردهی :روابط مادر نوزاد

مادر و کودک

شیردهی باعث ترشح هورمون اطمینان و تقویت پیوند بین مادر و نوزاد می‌شود.

نتایج یك تحقیق جدید نشان می‌دهد؛ وقتی نوزاد در حال شیر خوردن است، این عمل منجر به ترشح هورمون «اكسی توسین» معروف به هورمون «اطمینان» در مغز مادر می‌شود.

پژوهشگران از كشورهای چین، فرانسه، ایتالیا و انگلیس مدلی را تهیه كرده‌اند كه عملكرد دقیق بدن مادر را در این شرایط و زنجیره اتفاقی كه در بدن می‌افتد، نشان می‌دهد.

این پژوهش روی نقش اكسی توسین متمركز شده است؛ هورمونی كه اخیرا نقش آن در افزایش اطمینان و عشق در بین انسانها و حتی حیوانات كشف شده است.

مدتهای زیاد پژوهشگران تصور می‌كردند اكسی توسین ماده‌ای است كه وقتی در خون آزاد شود باعث می‌گردد شیر از غدد مادر جاری شود.

اما مطالعات جدید نشان می‌دهد كه وقتی اكسی توسین در مغز آزاد شود، پیوند بین مادر و كودك تقویت می‌شود. اما برای بروز این تاثیرات، مقدار زیادی از هورمون باید تولید شود تا موجی از هورمون در سرتاسر مغز گسترش پیدا كند.

تحقیقات نشان می‌دهد كه در واكنش به مكیدن، سلولهای اكسی توسین شروع به آزاد كردن این هورمون از اندریت‌ها و پایانه‌های رشته‌های اعصاب می‌كنند.

ارضاء این نیاز"ارتباط فیزیکی با مادر" از همان دوران طفولیت منجر می شود كه فرد در بزرگسالی از لحاظ روانی به یك ثبات روانی رسیده و از آسیب های روانی مصون باشد تا جایی كه این افراد اضطراب های كمتری را تجربه می كنند

مشاهده این پدیده دانشمندان را شگفت زده كرد چون آنها معمولا تصور می‌كردند كه اندریت‌ها به عنوان بخشی از یك نورون (سلول عصبی) فقط دریافت كننده اطلاعات هستند در انتقال آنها نقشی ندارند، اما در این تحقیق خلاف تصور قبلی دانشمندان دیده شد.

دكتر ابوالقاسم مهری نژاد روان شناس و عضو هیأت علمی دانشگاه الزهرا می گوید: چسبیدن به آغوش و فیزیك مادر یك نیاز بنیادی بشر است، كه در ۵۰ سال اخیر مشخص شده است ارضاء این نیاز از همان دوران طفولیت منجر می شود كه فرد در بزرگسالی از لحاظ روانی به یك ثبات روانی رسیده و از آسیب های روانی مصون باشد تا جایی كه این افراد اضطراب های كمتری را تجربه می كنند و از لحاظ شخصیتی و روانی مقاوم تر هستند. ارتباطات پوستی میان کودک و هر شخصی که از او مراقبت می کند می تواند بازدهی بالایی را در سلامت جسم و روان کودک داشته باشد . همان طور که در مقالاتی هم به مزایای بالای ماساژ کودک اشاره نمودیم. " آموزش ماساژ کودک " و " تقدیم به مامانای مهربون "  .

کودک

شیرخوردن یكی از راه های مؤثر در ارضای این غریزه است.غریزه ای كه در صورت ارضا در دوران طفولیت منجر به این می شود كه ارتباطات عاطفی قوی بین مادر و فرزند شكل گیرد تا بدان جا كه حتی در بزرگسالی این ارتباط استحكام بیشتری پیدا خواهد كرد. همچنین این گروه از افراد در همه دوران زندگی احساس تنهایی كمتری داشته و مسائلی چون ترك والدین و سپردن به سرای سالمندان از سوی این خانواده ها كمتر اتفاق می افتد.

در ادامه بحث این روان شناس افزود: كودكانی كه سرد بزرگ شده و ارتباطات عاطفی كمتری بین آنها و مادر برقرار بوده در بزرگسالی این الگو را بر جنس موافق و مخالف تعمیم خواهند داد و اما در پایان  موضوع مهم و قابل ذكر احساس آرامش مادر است كه به هنگام شیرخوردن نوزاد در وی ایجاد می شود. که شاید علت آن همان ترشح هورمونی است که به هورمون اطمینان  و عشق معروف است و در ابتدای مقاله ذکر شد .

نور پورتال- آی آر نی نی

گرد آوری و تنظیم : کهتری

مقالات مرتبط

راز مکیدن انگشتان

ماجرای دستشویی رفتن

زمان مناسب برای بارداری

کودکانی که پدر و مادرند

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.