تبیان، دستیار زندگی
ای كاش برای داشتن یك زندگی مشترك موفق دستورالعمل واحدی وجود داشت تا همه می‌توانستند آن را به‌كار ببرند و خوشبخت شوند
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

دستورالعمل ازدواج موفق!

همسر

ای كاش برای داشتن یك زندگی مشترك موفق دستورالعمل واحدی وجود داشت تا همه می‌توانستند آن را به‌كار ببرند و خوشبخت شوند.اما واقعا چنین چیزی غیر ممکن است.

آغاز یك زندگی مشترك و حفظ و تداوم آن با خرسندی و خوشبختی، به سادگی خریدن و خوردن یك كیك و یا شیرینی نیست‌، بلكه با تلاش مداوم و آگاهانه می‌توان بدان دست‌یافت. تعمق در زندگی زوج‌های موفق و خوشبخت‌، می‌تواند برای رسیدن به سر منزل مقصود‌، راهنمای ما باشد.ازدواج همانند همه تلاش‌های با ارزش زندگی نیازمند فداكاری است.

صمیمیت و محرم شدن با یكدیگر، زیر یك سقف زندگی كردن، تعیین یا داشتن اهداف و آرزوهای مشترك و خلق لحظات ناب زندگی با یك فرد دیگر‌، نیازمند داشتن تعهد سنگین است. در این راه، مواجهه با ناسازگاری‌ها‌، عدم‌توافق‌های عمیق‌، مسئولیت‌های جدید و اشتباهات طرف مقابل اجتناب‌ناپذیر است.

سال‌ها وقت لازم است تا بتوانید یك ارتباط عمیق، عاشقانه و دائمی را پرورش دهید‌. در این مسیر با وقایع خوب و بد مواجهه می‌شوید؛ گرچه این روز‌های بد و یا وقایع ناخوشایند است كه یك ارتباط سالم و موفق را تقویت می‌كند‌ و به شما و شریك زندگی‌تان ثابت می‌كند كه این پیوند ارزش آن را داشته است كه برای حفظ و بهبود آن تلاش كنید.

سال‌ها وقت لازم است تا بتوانید یك ارتباط عمیق، عاشقانه و دائمی را پرورش دهید‌. در این مسیر با وقایع خوب و بد مواجهه می‌شوید.

به این نکته ها توجه کنید:

1- مصالحه و سازش ، شهریار زندگی شماست‌: هنگامی كه 2فرد مستقل‌، سفر مشتركی را با نام ازدواج شروع می‌كنند، در این راه با مجموعه‌ای از رویداد‌ها، چه بسا ناگوار، مواجه می‌شوند. مسائل مورد علاقه‌، عادات، شیوه‌ زندگی‌، روش رسیدن به آرامش‌، شوخ‌طبعی و... نقش مؤثری در راه رسیدن به زندگی شاد و موفق ایفا می‌كند. از این پس این دیگر زندگی من نیست بلكه صحبت از ما است. این (مای) فعال‌، باید در هر تصمیم‌گیری به‌نظرات طرف مقابل احترام بگذارد و خواسته‌های او را در نظر بگیرد. به‌عنوان یك تیم، ما باید این را درك كنیم كه دیگر به جای حق با من است‌، درصدد یافتن راه‌حلی باشیم كه به نفع هر دو باشد‌.

همسران

2- آنچه را می‌توانید تغییر دهید، این است؛ خودتان: واقعیت گریزناپذیر این است كه هرگز نمی‌توانیم كسی را پیدا كنیم كه صد درصد با همسر رؤیایی ما تطابق داشته باشد. هنگامی كه كسی را انتخاب می‌كنیم یعنی این فرد تا حدی با معیار‌های ما هماهنگی دارد. اما در گوشه‌ای از ذهن خود به این مسئله فكر می‌كنیم كه شاید او بعضی از عادات خود را كه مطلوب من نیست تغییر دهد. باید بگوییم كه این امر مطلقا اتفاق نخواهد افتاد و هرچه زودتر این مسئله را درك كنید كمتر زمان و نیروی خود را هدر می‌دهید. به‌عنوان فردی كه رشد كرده و به كمال رسیده، ما شخصیت خود را تعریف كرده‌ایم و به ندرت می‌توانیم تغییراتی در خود ایجاد كنیم. تنها می‌توانیم نحوه نگرش و واكنش خود را در برابر طرف مقابلمان تغییر دهیم، پس بهترین كار این است كه قدردان وجود همسر خود باشیم و  او را همانطور كه هست‌، بپذیریم.

3- خود را فراموش نكنید: هنگامی كه كسی را به‌عنوان شریك زندگی انتخاب می‌كنیم، یعنی كه باید در همه مراحل و در همه چیز با او شریك باشیم و بیشتر اوقات خود را با او بگذرانیم. باید اذعان داشت كه عملا چنین چیزی اتفاق نمی‌افتد. به‌عنوان یك فرد بسیار اهمیت دارد كه تا حدی وجود مستقل خود را حفظ كرده و در واقع‌بین زندگی مشترك و زندگی اجتماعی و خودمان تعادل برقرار كنیم.

برای شروع‌كردن و داشتن یك زندگی مشترك موفق، ما باید به كمال رسیده باشیم تا بتوانیم با دیگری پیوندی را برقرار كنیم‌.

4- تنها دو انسان كامل می‌توانند یك زندگی مشترك موفق را خلق كنند: اكثرا در كتاب‌ها می‌خوانیم و در فیلم‌ها می‌بینیم كه قهرمان داستان به طرف مقابلش می‌گوید كه «من با تو به كمال می‌رسم.» خیلی رؤیایی به‌نظر می‌رسد، اما واقعیت غیراز این است. برای شروع‌كردن و داشتن یك زندگی مشترك موفق، ما باید به كمال رسیده باشیم تا بتوانیم با دیگری پیوندی را برقرار كنیم‌. در واقع یك زوج باید مكمل یكدیگر باشند نه اینكه یكدیگر را كامل كنند. ازدواج‌های موفق حاصل یا مخلوق یك عمر تلاش و فداكاری دو نفر به‌عنوان یك فرد مستقل و به‌عنوان یكی از دو شریك است؛  هر یك با توانایی‌های منحصر به فرد و با ضعف‌های خود می‌توانند تلاش كنند و این ارتباط صمیمانه و یگانه را به‌وجود آورند.

5 - خوشبختی شما باید درونی باشد:  احساس خوشبختی شما در زندگی مشترك باید از درون شما برخیزد و به عوامل بیرونی‌، از جمله همسرتان بستگی نداشته باشد. اگر ما با خودمان رو راست یا صادق نباشیم و در ایجاد ثبات و همدلی در زندگی مشترك پیشرفت نكنیم‌، سریعا دچار غم و نامرادی می‌شویم. كدام آسان‌تر است اینكه به بیرون از خود نگاه كنیم و بگوییم خوشحال نیستیم یا اینكه راه‌حلی پیداكنیم كه این نارضایتی را كمتر و كمتر كند. اغلب شریك زندگی ما اول كسی است كه به او متوسل می‌شویم و یا اینكه او را مقصر می‌دانیم. اما این اشتباه است اول باید هر یك به درون خود رجوع كنیم و روش زندگی دلخواه و هدف این زندگی‌ و نیروی درونی‌ای كه خالق آن خوشبختی است را بیابیم.

با نگاهی كوتاه به زندگی زوج‌های موفق مشخص می‌شود كه این افراد با یاری جستن از تمهیداتی توانسته‌اند یك زندگی سرشار از علاقه و تفاهم برای خود و همسرشان به‌وجود بیاورند. به چند نمونه از این تمهیدات در مقاله ی بعد اشاره می کنیم.

منبع : همشهری آنلاین

گروه خانواده تبیان - تهیه و تغییر :ندا داودی

مقالات مرتبط :

شریکی برای تمام لحظه ها

چگونه او را عاشق تر کنیم؟

لوازم ضروری برای ازدواج موفق

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.