تبیان، دستیار زندگی
زمانی که کودک روی لگن خود نشست اجازه یک فعالیت جالب و خاص را به او بدهید (مثل اینکه عروسکی به دست او بدهید یا تخته و ماژیکی که روی آن را خط خطی کند). کودک باید فقط زمانی که روی لگن نشسته است حق استفاده از این فعالیت یا بازی خاص را داشته باشد.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

کودکان در عزای مای بی بی

کنترل ادرار

آموزش توالت  یعنی آنکه کودک طرز صحیح استفاده از توالت را بیاموزد، نیاز به دستشویی کردن، طرز صحیح دستشویی کردن، شستن خودش و شستن دست‌ها و خشک کردن آنها را بیاموزد. کودکان معمولا تا سن 5-4 سالگی در این مورد نیاز به کمک دارند. اکثر کودکان کنترل عضلانی برای تنظیم خود را بین سن 18 ماهگی و 3 سالگی بدست می‌آورند. ولی کودکانی که ناتوانی دارند نمی‌توانند تا سنین بالاتر این کنترل را بدست آوردند. البته علاوه بر سن کودک، آمادگی او نیز برای این آموزش مهم است. مثلا اینکه کودک باید بتواند بنشیند و بتواند حداقل برای 5 دقیقه آرام بازی کند، قادر به همراهی و کمک کردن برای پوشیدن و درآوردن لباسش باشد، رفتارهای تقلیدی را نشان دهد، توانایی فهمیدن و دنبال کردن دستورات ساده را داشته باشد، در مرحله لجبازی و منفی گرایی نباشد، حرکات روده و فعالیت آن در زمان‌های خاصی از روز تنظیم شده باشد، و یک نام و اسم برای ادرار و مدفوع داشته باشد و زمانی که شروع به آموزش توالت می‌کنیم نباید کودک در وضعیت استرس آوری باشد، مثلا زمان‌هایی مثل از شیرگیری کودک، تولد فرزند جدید و تغییرات منزل، زمان‌هایی مناسبی برای شروع آموزش نیستند.

معمولا از زمان شروع آموزش 6 هفته طول می‌کشد تا کودک آن را بیاموزد.

قبل از آموزش توالت این مراحل را در نظر بگیرید:

• برای ادرار و مدفوع کودک نام بگذارید و زمانی که کودک این عمل را انجام داد تکرار کنید که تو، جیش کردی ... تو پی‌پی کردی و ...

زمانی که شروع به آموزش توالت می‌کنیم نباید کودک در وضعیت استرس آوری باشد، مثلا زمان‌هایی مثل از شیرگیری کودک، تولد فرزند جدید و تغییرات منزل، زمان‌هایی مناسبی برای شروع آموزش نیستند.

• اجازه دهید گاه کودک دستشویی رفتن سایر اعضاء خانواده را در هنگام نیاز ببیند و نگاه کند و سوالات خود را بپرسد.

•  بهتر است پوشک کودک در دستشویی عوض شود. و حتی الامکان در دوره آموزش او را پوشک نکنید. تا از دستشویی کردن در لباسش امتناع کند .

• زمانی که کودک به طور کلامی یا با ژست خود نشان می‌دهد که دستشویی دارد او را تشویق کنید. و در حالتی بازی گونه او را به دستشویی بفرستید.

در مرحله آموزش توالت نکات زیر را در نظر بگیرید:

• لگن یا توالت کودک را به او معرفی کنید. آن را داخل حمام یا دستشویی بگذارید و به کودک بگویید آنجا دستشویی کند.

• او را تشویق کنید که چندین بار در روز روی دستشویی یا لگن خود بنشیند، اوایل اجازه دهید که با لباس روی لگن بنشیند تا تجربه استرس زای نشستن روی لگن با لباس را نداشته باشد.

کودک و آموزش دستشویی

• زمانی که کودک روی لگن خود نشست اجازه یک فعالیت جالب و خاص را به او بدهید (مثل اینکه عروسکی به دست او بدهید یا تخته و ماژیکی که روی آن را خط خطی کند). کودک باید فقط زمانی که روی لگن نشسته است حق استفاده از این فعالیت یا بازی خاص را داشته باشد. بدین وسیله شما کودک را برای استفاده از لگن و دستشویی ترغیب می‌کنید. علاوه بر آن بازی کردن کودک را از حالت مقاومت خارج می‌کند و او را راحت و آرام می‌کند.

• بتدریج لباس کودک را در زمان نشستن روی لگن یا دستشویی کم کنید تا زمانی که کودک بدون شلوار و لباس زیر و پوشک راحت روی آن بنشیند.

• برای ساعتی به کودک اجازه دهید بدون کهنه و پوشک باشد (حداقل 30 دقیقه) اگر در این زمان کودک ادرار یا مدفوع کند به او توضیح می‌دهیم که کجا حق دارد ادرار کند و کجا نمی‌تواند. لگن را به او نشان دهید و توضیح دهید که باید اینجا دستشویی کند.

• زمانهای امادگی مثانه برای دفع را در او کشف کنید . مثلا هر بیست دقیقه یک بار . و سپس در آن زمان او را به دستشویی ببرید تا ادرار کند .و در میان این زمان او را پوشک نکنید.

زمانی که کودک روی لگن و دستشویی نشست و دفع ادرار یا مدفوع داشت او را تشویق کنید تشویق شما برای اثر بخشی باید فوریت داشته باشد و تا حدودی به نوعی تازه و جذاب باشد . حتی توصیه می کنیم او جایزه خود را در طول روز ببیند تا برای همکاری بیشتر ترغیب شود

• زمانی که کودک روی لگن و دستشویی نشست و دفع ادرار یا مدفوع داشت او را تشویق کنید تشویق شما برای اثر بخشی باید فوریت داشته باشد و تا حدودی به نوعی تازه و جذاب باشد . حتی توصیه می کنیم او جایزه خود را در طول روز ببیند تا برای همکاری بیشتر ترغیب شود . به او بگویید که به طور مثال: تو پی‌پی کردی حالا باید تو را پاک کنم. اجازه دهید کودک سیفون را بکشد و تمیز کردن دستشویی را ببیند.

• در مراحل بالاتر و پس از آنکه کودک در مراحل قبل به موفقیت رسید او را به دستشویی ببرید، کمک کنید تا لباسش را درآورد، روی دستشویی بنشیند، سیفون را بکشد، خودش را و دستهایش را بشوید و سپس آنها را خشک کنید.

• بتدریج نیاز کودک به کمک شما کمتر خواهد شد و خواهد توانست به طور کامل آداب توالت رفتن را بیاموزد.

• اگر کودک شما در این مورد مقابله می کند برای مدتی او را آزاد بگذارید . با شروع دوباره آموزش را بهتر فرا می گیرد و همکاری بیشتری می کند .

دکتر فریبا عربگل فوق تخصص روان پزشکی کودک و نوجوان

خانواده و زندگی - تنظیم و تغییر برای تبیان: کهتری

در زمینه رفتار با کودکان می توانید کتاب "کلید های رفتار با کودک یک ساله" را از فروشگاه تبیان تهیه نمایید .و یا با مشاورین تبیان در تماس باشید .

مقالات مرتبط

آموزش ترجمه گریه کودک

راز مکیدن انگشتان

ما شلخته ایم یا کودکمان؟

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.