تبیان، دستیار زندگی
خوردن قارچ شاید برای ما ایرانی‌ها آن چنان كه برای بدنمان دارای ارزش غذایی است، مورد توجه نیست.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

ساخت ماشین پرورش قارچ در منزل

خوردن قارچ شاید برای ما ایرانی‌ها آن چنان كه برای بدنمان دارای ارزش غذایی است، مورد توجه نیست.

البته به نظر می‌رسد كه در دسترس نبودن این محصول برای ما ایرانیان عمده‌ترین دلیل باشد اما در سال‌های اخیر این مشكل تا حدودی مرتفع شده است، ولی مهم‌ترین دلیل ‌استفاده اندك قارچ توسط ایرانی‌ها و سرانه بسیار كم در مقابل سایر كشورها، آگاه نبودن مردم از ارزش غذایی قارچ است. به طوری كه هر فرد در ایران سالانه 500گرم قارچ مصرف می‌كند، اما در هند هر فرد سالانه 7 كیلوگرم قارچ مصرف می‌كند. از این‌رو یكی از محققان كشورمان به نام داوود احمدی تلاش كرده با حل این مشكلات، سریع‌ترین راه را برای رسیدن مردم به قارچ امكان‌پذیر كند. وی موفق به اختراع ماشین پرورش قارچ در منزل شده كه در گفتگو با جام‌جم درباره جزئیات آن توضیح می‌دهد.

قارچ

ایده اختراع ماشین پرورش قارچ چگونه شكل گرفت؟

در چند سال اخیر با استقبال و اشتیاق زیادی از سوی مردم برای پرورش قارچ در منزل مواجه بوده‌ایم، اما این امر ناممكن بود؛ چرا كه این كار مشكلات زیادی مانند هزینه‌های زیاد پرورش قارچ، عدم‌رسیدگی كامل به شرایط پرورشی و همچنین احتمال تخریب دیوارهای منزل در رطوبت 95 درجه را به وجود می‌آورد.

چه لزومی برای اختراع این ماشین وجود داشت؟

دلیل اصلی طراحی و ساخت این دستگاه، فرهنگ‌سازی افزایش مصرف سرانه قارچ در كشور است چرا كه هر فرد در ایران سالانه 500 گرم قارچ مصرف می‌كند، اما در هند هر فرد سالانه 7 كیلوگرم قارچ مصرف دارد. همچنین مصرف قارچ در اروپا 10 برابر كشور ماست.

درباره ارزش غذایی قارچ برای خوانندگان جام‌جم توضیح می‌دهید؟

قارچ دارای ویتامین‌های A،B،C،D و B12 است. البته ارزش غذایی قارچ از گوشت كمتر بوده، اما از سبزیجات وحبوبات بیشتر است. قارچ فاقد كلسترول است. قارچ سرشار از املاح معدنی از قبیل فسفر، سلینیوم و بویژه پتاسیم است كه برای متعادل ساختن میزان سدیم موجود در دیگر مواد غذایی اهمیت دارد. قارچ سرشار از پروتئین با كیفیت عالی و قابلیت جذب آسان است.

ویژگی‌های دستگاه پرورش قارچ چیست؟

از ویژگی‌های این دستگاه علاوه بر اندازه كوچك (در ابعاد اجاق گاز) سبك وزن بودن، تنوع در رنگ و اندازه می‌توان به قابل هماهنگی (set) با لوازم آشپزخانه، كم مصرف بودن آن (10 وات برق و 3 تا 5 لیتر آب در هفته)، كاملا مكانیزه، ضدخش، بدون صدا، كاربری آسان و قابل شستشو بودن اشاره كرد.

همچنین این دستگاه در 3 نوع A ،B و C طراحی شده است كه نوع اول هر 40 روز 10 كیلو قارچ، نوع دوم هر30روز 10 كیلو قارچ و نوع سوم هر 20 روز 10كیلو قارچ تولید می‌كند.

منبع: جام جم

تنظیم : مرادی