تبیان، دستیار زندگی
گاز به عنوان سوخت فسیلی در بعضی از نیروگاهها استفاده می شود. چرا نیروگاهها از سوخت گازی استفاده می كنند؟ مصرف گاز چه اثراتی بر محیط زیست می گذارد؟ ...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

‏گاز

گاز به عنوان سوخت فسیلی در بعضی از نیروگاه ها استفاده می‏شود.

چرا نیروگاه ها از سوخت گازی استفاده می‏كنند؟ ‌مصرف گاز چه اثراتی بر محیط زیست می‏گذارد؟‌

برای درك مطالب بیشتر در این زمینه به مطالب زیر توجه كنید.

دیدگاه تاریخی و گسترش:

گاز مانند تمامی سوخت های فسیلی، از بقایای موجودات زنده كه مدت ها زیادی در زیر زمین دفن شده‏اند، حاصل گردیده است. در ابتدا گاز در مناطق استخراج ذغال سنگ كشف شدند.

‏گاز‏گاز

ویلیام مردوك اولین فردی است كه گاز را از ذغال سنگ جدا نمود ( گازهایی كه در معادن ذغال سنگ وجود دارند عبارتند از: متان، هیدروژن و منواكسیدكربن ). در سال 1792 او توانست گاز را برای روشنایی خانه به كار گیرد. همچنین او توانست مصرف گازهای را در بسیاری از موارد تعمیم دهد.

از سال 1959 منابع گسترده  گاز طبیعی كشف شدند. در آغاز گاز به عنوان منبع تولید نور بسیار با اهمیت بود. اما امروزه گاز منبع اصلی و مهم حرارتی آشپزخانه است و به مقدار وسیع در تولید الكتریسته استفاده می‏شود.

‏گاز

نیروگاه‏های گازی

بخش عمده انرژی الكتریكی در نیروگاه های حرارتی تولید می‏شود. این نیروگاه ها 65% انرژی الكتریكی جهان را تولید می‏نمایند. امروزه 20% مصرف گاز جهان برای تولید انرژی الكتریكی به كار می‏رود.

نیروگاه های گازی در فرآیندی به نام "سیكل تركیبی" كار می كنند.

‏گاز‏گاز

در این نیروگاه ها آب بخار شده و باعث به حركت در آمدن توربین می شود. توربین باعث به كار افتادن ژنراتور گشته و برق تولید می گردد. بخار آب پس از خارج شدن از توربین هنوز دارای گرما و حرارت بالایی هستند. در نیروگاه سیكل تركیبی از این حرارت در مراحل بعدی استفاده می شود. لذا بازده نیروگاه های تركیبی زیاد می باشد.

مشخصات یك نیروگاه با سوخت گاز:

اطلاعات زیر مربوط به یک نیروگاه سیكل تركیبی می‏باشد.

‏گاز

حداكثر توان خروجی1350 مگاوات
تعداد توربین‏های گازی8 عدد
توان مصرف گازهای توربین150 مگاوات
تعداد توربین بخار 1 عدد
توان خروجی توربین بخار170 مگاوات
بازده تولید انرژی الكتریكی51%

مكان هایی كه گاز طبیعی دارند خیلی محدود هستند. در شكل زیر پراكندگی منابع گاز نشان داده شده است.

‏گاز

انرژی موجود در هر كیلوگرم گاز حدود 57Mj می باشد.

مزایا:

تامین كنندگان گاز طبیعی زیاد هستند و كشف منابع جدید گاز رو به افزایش می باشد. نیروگاه های گازی، گاز گلخانه ای كمتر تولید می كنند.

‏گاز

زمان ساخت و هزینه نیروگاه های گازی كم می باشد. بازده نیروگاه های سیكل تركیبی زیاد است. قیمت گاز كم است و هزینه كشف منابع جدید كم می باشد. اقتصادی ترین روش تولید برق استفاده از نیروگاه های گازی است.

مضرات گاز:

گاز طبیعی یك منبع انرژی تجدید پذیر نیست. تخمین‏های امروزی پش بینی می‏كنند كه منابع گازی تا سال 2150 به اتمام برسند. همـانـنـد سـایـر سـوخـت های فسیلی، تولید ‌ذخایر جدید گاز نیاز به گذشت زمان طولانی (چند صد هزار سال) دارد. در ضمن هزینه استخراج در حال افزایش و بسیار پرمخاطره می‏باشد.

دی اكسید سولفور حاصل از مصرف گاز باعثباران های اسیدی می شود.

گاز و محیط زیست: مصرف رو به رشد نیروگاه های گازی اثرات جدی بر روی محیط دارد. اگر چه گاز، تمیزترین سوخت فسیلی می‏باشد، با این حال آلودگی‏هایی مثل دی اكسیدكربن، گاز گلخانه‏ای، دی اكسید نیتروژن هنوز وجود دارد. رشد مصرف گاز باعث افزایش جستجو برای كشف منابع جدید گردیده است. این امر اثرات نامطلوبی در ظاهر محیط زیست داشته است.

‏گاز

مرکز یادگیری سایت تبیان - تهیه: محسنی

تنظیم: سمیرا بادامستانی