تبیان، دستیار زندگی
ی ابراهیم میرزاپور: برنامه‌های تیم ملی انجام می‌شد نمی‌باختیم خوردن گل دوم برایم بسیار ناگوار بود درواز بان تیم ملی فوتبال كشورمان گفت: اجرا نشدن برنامه‌های تداركاتی عامل اصلی ناهماهنگی بازیكنان در دیدار برابر ژاپن بود. ابراه...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

وضعیت دروازهبانی در تیم ملی

ابراهیم میرزاپور:
برنامه‌های تیم ملی انجام می‌شد نمی‌باختیم
خوردن گل دوم برایم بسیار ناگوار بود


درواز بان تیم ملی فوتبال كشورمان گفت: اجرا نشدن برنامه‌های تداركاتی عامل اصلی ناهماهنگی بازیكنان در دیدار برابر ژاپن بود.

ابراهیم میرزاپور اظهار كرد: متاسفانه اتفاقات پیاپی سبب شد تا برنامه ریزی‌های كادر فنی به طور كامل اجرا نشود و با شرایطی ناهماهنگ به مصاف ژاپن رفتیم.

وی افزود: ژاپنی‌ها كه به شدت مورد حمایت تماشاگرانشان قرار داشتند در سی دقیقه‌ی اول بازی فشار بی‌امانی را به دروازه ایران وارد كردند و در نهایت یك گل به ثمر رساندند.

میرزاپور خاطر نشان كرد: پس از این گل بازیكنان ما كمی به خودشان آمدند و در ادامه بازی دو تیم برابر بودند اما در نهایت این دیدار را واگذار كردیم.

وی در مورد گلهای دریافتی تیم ایران نیز تاكید كرد: گلهایی كه دریافت كردم برایم بسیار ناگوار بود اما بعضی اوقات نمی‌شود كاری كرد این اشتباهات جزئی از فوتبال است و من نیز با وجود تلاشی كه انجام دادم اما دو اشتباه كردم و در نهایت بازنده شدیم.

میرزا‌پور در مورد عملكرد خط دفاعی تیم ملی نیز خاطر نشان كرد: وقتی كه یك تیم شكست می‌خورد همه مقصر هستند و نمی‌توان تنها خط دفاع را مقصر دانست، البته اشتباهاتی وجود داشت اما در كل تمامی نفرات دور از انتظار بازی كردند.

میرزاپور تصریح كرد: ما در پنج مسابقه گذشته تنها یك گل دریافت كرد‌ه بودیم و بهترین خط دفاعی را داشتیم اما این بار در یك مسابقه دو گل خوردیم و امیدوارم در آینده عملكرد بهتری داشته باشیم.

وی در مورد غیبت لژیونرها نیز گفت: نمی‌توان ارزش لژیونرها را منكر شد اما بازیكنان دیگر نیز چیزی كمتر از آنها ندارند، كادر فنی و بازیكنان تیم ایران در سطح بالایی قرار دارند و در صورتی كه برنامه های تداركاتی ما طبق روال پیش می‌رفت و با بدشانسی روبرو نمی‌شدیم بی تردید بازی بسیاری بهتری را برابر ژاپن ارائه می‌كردیم.

میرزاپور در پایان خاطر نشان كرد: به نظر می رسد فدراسیون و كادر فنی تیم ملی برنامه‌های تداركاتی مناسبی را پیش از آغاز جام جهانی در نظر گرفته‌اند تا با شناسایی نقاط ضعف و قوت در مدت زمان باقی‌مانده با قدرت راهی جام جهانی شویم.

كارشناسان از وضعیت میرزاپور مى گویند

شماره یك نامطمئن

ابراهیم میرزاپور در اوج حملات ژاپن توپ هایى را مهار كرد كه شاید فقط بهترین دروازه بان هاى دنیا از دفع آنها بر مى آمدند اما حركت هاى خوب او ادامه نداشت. گویا او نمى تواند در یك بازى صددرصد خوب باشد. اشتباهات واضح میرزاپور به خصوص دو گلى كه از ژاپنى ها دریافت كرد باعث انتقادهاى زیادى از دروازه بان اول تیم ملى شد.

تعداد بازیهاى ملى میرزاپور از پنجاه دیدار گذشته با این حساب اشتباهات بچگانه از این گلر و در این شرایط قابل قبول نیست. نادر فریادشیران دروازه بان اسبق تیم ملى معتقد است آزمون و خطا پس از 4 سال بازى كردن در سطح ملى معنایى ندارد.

او به عملكرد میرزاپور در مقابل ژاپن نمره 6 مى دهد «او خوب بازى كرد، اما روى هر دو گلى كه خورد مقصر بود، گاهى اوقات اشتباهات دروازه بان، تیمى را از دور مسابقات حذف مى كند.»

ضعف بزرگ میرزاپور در خروج هایش است. او در خروج ها هماهنگى لازم را با مدافعان تیم ندارد. ضربات شروع مجدد و حتى تكنیك او معمولى است. او با اینكه چند سال زیر نظر بگوویچ و سجادى كار كرده ولى هنوز نتوانسته نقاط ضعفش را برطرف كند.

البته او در كنار ضعف هایش نقاط قوتى دارد كه نمى توان از آنها چشم پوشى كرد. فیزیك بدنى، عكس العمل بالا و نترس بودن از خصوصیات ویژه دروازه بان مورد علاقه برانكو است.

فریادشیران اعتقاد دارد یكى از مشكلات میرزاپور این است كه برانكو در انتخاب بازیكنانش شك دارد. اگر در دیدارى مثل ژاپن كه كاملاً جنبه تشریفاتى داشت به رحمتى یا طالب لو میدان مى داد شاید میرزاپور به خودش مى آمد.

فریادشیران مى گوید: «میدان دادن به این دروازه بان ها زنگ خطرى براى میرزاپور است و باعث مى شود او بیشتر از پیش به فكر برطرف كردن نقاط ضعفش باشد.» بهروز سلطانى دروازه بان دهه شصت پرسپولیس و تیم ملى هم با فریادشیران هم نظر است. اینكه میرزاپور بعد از 4 سال دروازه بانى در تیم ملى ضعف هایى دارد كه از یك دروازه بان ملى پوش بعید است.

سلطانى مى گوید: «در مسابقات اروپایى و جام جهانى همه دروازه بان ها ضربات شروع مجدد و از كنار دروازه را خود مى زنند نه مدافعان. او تا امروز چند بار این حركت را تكرار كرده و یكى از نقطه ضعف هاى بزرگش همین ضربات است.»

میرزاپور على رغم فیزیك بدنى مناسب در خروج هایش ترس دارد.

نكته اى كه سلطانى هم آن را تأیید مى كند و معتقد است این وظیفه بگوویچ و سجادى است كه با راه حل هاى مناسب و استفاده از یك روانشناس آن را برطرف كنند.

البته سلطانى عقیده اى به استفاده از سایر دروازه بانان در این برهه زمانى ندارد. او مى گوید: «هیچ كدام از دروازه بان هاى تیم ملى تجربه میرزاپور را ندارند و اگر برانكو در برابر ژاپن رحمتى یا هر گلر دیگرى را در چارچوب مى گذاشت ریسك بزرگى انجام مى داد.»