تبیان، دستیار زندگی
اگر بخواهیم برای اصل فوق مصداقی در جهان واقعیت بیابیم میتوان به شرکت هکلر کخ اشاره کرد که در سال 1989 تصمیم به تولید یک نوع تپانچه پیشرفته جهانی گرفت.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

USP ؛تپانچه مخصوص حرفه ای ها

اگر بخواهیم برای اصل فوق مصداقی در جهان واقعیت بیابیم می توان به شرکت هکلر کخ اشاره کرد که در سال 1989 تصمیم به تولید یک نوع تپانچه پیشرفته جهانی گرفت.

تپانچه ای مخصوص نیروهای ویژه و حرفه ای که مثل مسلسل MP5 بتواند تبدیل به یک اسلحه جهانی شود. مهندسین هکلر کخ تمام تلاش خود را برای این منظور به کار گرفتند که نتیجه آن تپانچه بی نظیر USP گردید.

USP مخفف سه کلمه Universal Selfload Pistol می باشد. (البته در سایتهای مختلف برای حرف S کلمات گوناگونی مثل Semiautomatic و یا Standard و یا Special را در نظر گرفته اند ولی سایت رسمی هکلر کخ حرف S را با عنوان Selfload تعریف میکند). در سال 1989 شرکت هکلر کخ تصمیم به ساخت یک تپانچه مدرن و پیشرفته جهانی برای نیروهای پلیس، نیروهای عملیات ویژه و کماندوها در سراسر جهان گرفت. به طوری که مثل اسلحه MP5 بتواند در اکثر نیروهای ویژه کشورهای جهان ایفای نقش کند. اولین نسخه های این تپانچه در سال 1993 با کالیبر 40 S&W تولید شد. نام این مدل را مدل استاندارد یا پایه انتخاب کردند. در سال 1995 مدل Match این اسلحه با کالیبر 9mm تولید شد که ارتش آلمان این مدل را جایگزین تپانچه های قدیمی P8 خود کرد. در همین سال مدل Compact برای نیروهای ویژه پلیس آلمان با کالیبر 45ACPبه تولید انبوه رسید و جایگزین تپانچه قدیمی P10 در این نیرو گردید. مدل Tactical نیز با همین کالیبر برای نیروهای ویژه ارتش به تولید انبوه رسید. مدلهای Expert و USP Elite نیز برای صادرات به کشورهای دیگر در نظر گرفته شدند.

 usp

یک تپانچه با نیروی پس زنی بسیار اندک می باشد. جنس قاب اصلی این تپانچه از نوع مخصوصی از پلیمر می باشد که این امر به کاهش وزن کلی اسلحه کمک بسزایی کرده است. لوله این اسلحه به وسیله یک خرک به سمت راست قاب اسلحه چفت می شود. در قسمت اتصال لبه خشاب به خرک شلیک یک ضربه گیر پلیمری تعبیه شده است که این به نوبه خود لگد اسلحه را به میزان چشمگیری نسبت به اسلحه های مشابه کاهش داده است. ماشه این سلاح از نوع دو زمانه است و گلنگدن آن از نوع مورس کوتاه است و علاوه بر سوزن ضربه زن مجهز به یک چکش خارجی ایمنی نیز میباشد و کل این مجموعه بر روی یک اهرم که دقیقا بالای ماشه به قاب اسلحه نصب شده است سوار می شود. این تپانچه یکی از ایمن ترین تپانچه های حال حاضر است چرا که با دارا بودن سیستمهایی که در بالا به آن اشاره شد، ضریب امنیت فوق العاده بالایی برای کاربر آن به ارمغان می آورد و از شلیکهای نا خواسته جلوگیری به عمل می آورد. در ساخت این اسلحه اصل سادگی طراحی مورد توجه قرار گرفته است به این صورت که کمترین قطعه متحرک در آن به کار رفته است.(به عنوان مثال تپانچه M1911 به قدری پیچیده است که برخی از استفاده کنندگان از این اسلحه بارها گفته اند که در باز و بسته کردن این اسلحه همیشه دچار دردسر میشوند) این اسلحه دو نوع خشاب دارد: خشاب فولادی و خشاب پلیمری. سایت هدفگیری اسلحه نیز شامل سه نقطه فسفری رنگ برای هدفگیری دقیق در شب و روز است.

 usp

البته این اسلحه قابلیت نصب سامانه هدفگیری Red Dot را نیز دارد. برای تعویض خشاب اسلحه اهرمی در طرفین محافظ ماشه تعبیه شده است که با فشار دادن آن با همان دستی که اسلحه در آن قرار دارد خشاب خالی به سمت بیرون پرتاب میشود و دست دیگر بلافاصله خشاب پر را جاسازی میکند. به این لحاظ این اسلحه از نظر طول مدت تعویض خشاب کم نظیر است. قسمت زیر قاب اسلحه مجهز به ریل مخصوصی است که انواع تجهیزات بر روی آن سوار میشود. تجهیزاتی که بر روی این اسلحه سوار میشود عبارتند از: صدا خفه کن – خشاب مضاعف (Extra Magazine) – چراغ LED – چراغ لیزری – سامانه Red Dot . این اسلحه دارای یک سلکتور در دو وضعیت ضامن و آتش می باشد و همچنین دارای ضامن انصراف از شلیک می باشد و عملکرد آن به این گونه است که با انگشت شصت ضامن انصراف از شلیک را به سمت پایین فشار داده و ماشه را می چکانیم در این صورت اسلحه غیر مسلح میشود. ابعاد این تپانچه در مدل استاندارد به این صورت است: طول 194 میلیمتر / ارتفاع 136 میلیمتر / ضخامت 32 میلیمتر. ظرفیت خشاب این اسلحه در کالیبر 9 معادل 15 فشنگ ، در کالیبر40 معادل 13 فشنگ و در کالیبر 45 معادل 12 فشنگ است که البته در کالیبر 9 میلیمتری با استفاده از خشاب مضاعف ظرفیت خشاب به 24 فشنگ افزایش می یابد.( فقط کالیبر 9 میلیمتر دارای خشاب مضاعف می باشد) طول لوله این اسلحه نیز 109 میلیمتر در مدل استاندارد می باشد. یکی از محاسن این اسلحه که بسیار مورد توجه قرار گرفته است وزن این اسلحه است. این اسلحه در مدل استاندارد و بدون خشاب دارای 720 گرم وزن می باشد که در مقایسه با اسلحه M9آمریکایی که وزن خالی آن 1080 گرم است، چیزی در حد عالی و ایدئال است. وزن اسلحه با خشاب کاملا پر معادل 860 گرم می باشد.

این تپانچه به عقیده اکثر کارشناسان نظامی یکی از بهترین تپانچه های حال حاضر جهان به شمار میرود. این تپانچه مدرن در حال حاضر در بیش از 50 کشور جهان مشغول خدمت می باشد(ایران جز این کشورها نیست). انگلیس ، فرانسه ، آمریکا و ایتالیا از اولین استفاده کنندگان این تپانچه به شمار می روند. چین، ژاپن، اندونزی، مصر، رژیم غاصب صهیونیستی، مالزی، کره جنوبی، هندوستان، عربستان سعودی، امارات، کویت،کانادا و .... از استفاده کنندگان این تپانچه پیشرفته می باشند.

 usp

این اسلحه در خارج از آلمان تنها در آمریکا تولید میشود. ایالات متحده در سال 1998امتیاز تولید این تپانچه را از شرکت هکلر کخ خریداری کرد. USP های ساخت آمریکا با نام Mark 23)MK23) شناخته می شوند. Mark23 یک سری تفاوتهایی با USP دارد. مارک 23 دارای وزن خالی 980 گرم می باشد. طول مارک 23 18 میلیمتر بیشتر از USP است. مارک 23 تنها در کالیبر 45ACP تولید میشوند.

مشخصات اسلحه HK – USP

کشور سازنده / کارخانه: آلمان / هکلر کخ

سال شروع تحقیقات: 1989

سال تولد: 1993

کالیبر: 9mm – 40 S&W – 45 ACP

ابعاد: 194*136*32

طول لوله: 109mm

وزن: در حالت خالی 720 گرم و در حالت لود شده با خشاب پلیمری 860 گرم

برد مفید: 50 متر

ظرفیت خشاب: در کالیبر 9 معادل 15 فشنگ / در کالیبر 40 معادل 13 فشنگ / در کالیبر 45 معادل 12 فشنگ

منبع: سایت میلیتاری

تنظیم برای تبیان:محسن مرادی