تبیان، دستیار زندگی
مدت ‌ها است که بچه‌ ها منتظر شروع فصل تابستان و آغاز تعطیلات هستند تا به تفریح و ورزش بپردازند. در میان همه ی ورزش‌ ها...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

اگر در تابستان به شنا می روید...

شنای کودکان

مدت ‌ها است که بچه‌ ها منتظر شروع فصل تابستان و آغاز تعطیلات هستند تا به تفریح و ورزش بپردازند. در میان همه ی ورزش‌ ها و تفریحات نیز همیشه شنا کردن و رفتن به استخرها یکی از مهم ‌ترین اولویت ‌های آن ها است.

بچه‌ ها همیشه شنا کردن را دوست دارند و از آن لذت می ‌برند و این کار تفریحی مناسب برای آن ها است، زیرا شنا و آب ‌تنی اگر درست انجام شود، ورزش و عامل موثر حفظ سلامت نیز خواهد بود. اما آیا همیشه در آب بودن و آب‌ تنی کردن ایده مناسبی برای پُر کردن اوقات فراغت بچه‌ ها است؟ تذکر این نکته باز هم لازم است که این تفریح و ورزش خطراتی هم در پی دارد.

اما این را هم بدانیم که اکثر بیماری‌ ها و حوادثی که در این روزها اتفاق می‌ افتد با آگاهی و دانش والدین قابل پیشگیری است.

عفونت گوش

عفونت گوش یکی از مشکلات شایع پس از شنا کردن است. اما رعایت نکاتی ساده می ‌تواند این مشکل را حل کند. برای محافظت از گوش شناگران کوچک، آن ها را تشویق کنید تا هنگام شنا از گوش گیرهای مناسب استفاده کنند.

همچنین پس از شنا کردن، گوش بچه‌ ها را با یک حوله تمیز یا سشوار، کاملا خشک کنید.

در ضمن هیچ وقت به کودک اجازه ندهید در آب ‌های آلوده شنا کند.

قرمزی چشم‌ ها

چشم ‌های قرمز و متورم پس از ساعات طولانی شنا کردن در استخر می ‌تواند نشان‌ دهنده حساسیت به کلر موجود در آب باشد. حوضچه‌ ها و دریاچه ‌ها نیز ممکن است باکتری هایی داشته باشند که می‌ تواند قرنیه را ملتهب کند. پس بهتر است برای پیشگیری از قرمز شدن یا پُف کردن چشم‌ ها، از کودکان بخواهیم که از عینک مخصوص شنا استفاده کنند.

بلعیدن آب استخر

فرزند شما ناخودآگاه هنگام شنا، یک یا چند جرعه از آب استخر را خواهد نوشید، به طور خاص وقتی که به تازگی در حال یادگیری شنا است.

بلعیدن مقدار کمی از آب استخر جای نگرانی ندارد اما اگر بیش از حد از آب استخر بخورد، می ‌تواند کودک را بیمار کند.

جلیقه نجات، کودک

خطر غرق شدن

خوب است دقت کنیم که کودکان در تمام مواقعی که داخل یا حتی اطراف آب هستند، باید تحت نظر فردی مجرب باشند. علاوه بر نظارت کودکان، باید به آن ها شنا کردن را نیز آموزش داد و از بلد شدن شنا توسط آن ها مطمئن شد. راه دیگر، استفاده از ابزار شناورسازی مانند جلیقه نجات است. در صورت استفاده از این ابزار، باید مطمئن باشید که جلیقه نجات از نظر وزن و قد برای کودک مناسب است.

باز هم تاکید می ‌کنیم که کودکان باید هر زمانی که نزدیک آب هستند، این لباس ‌ها را بپوشند و برای حفظ سلامت کودکان به آن ها بیاموزید که از شوخی و بازی در آب و اطراف استخر خودداری کنند.

در ضمن برای حفظ بهداشت و جلوگیری از بروز بیماری‌ ها، دوش گرفتن قبل و بعد از شنا کردن نیز نباید فراموش شود.

همچنین اهمیت استفاده از لوازم شخصی(حوله، کلاه و...) را به آن ها یادآوری کنید، تا مشکلات بهداشتی به حداقل برسد.

خشک کردن بدن با حوله

هشدار درباره استفاده از استخرها

کارشناس مسوول بهداشت محیط معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی ایران با اشاره به اهمیت رعایت بهداشت در فصل تابستان گفت: با آغاز فصل تابستان و گرایش بیشتر شهروندان به استفاده از استخرها و تفریحگاه‌ های آبی، رعایت نکردن نکات بهداشتی باعث شیوع بیماری ‌های واگیردار و همچنین بیماری‌ های پوستی و تنفسی می‌ شود.

محسن فرهادی افزود: استفاده از مراکز معتبر و تحت نظارت وزارت بهداشت و سازمان تربیت بدنی امری ضروری و حائز اهمیت است همچنین قرار گرفتن سرویس ‌های بهداشتی قبل از دوش و حوضچه پاشویه از نکات قابل توجه در بنای فیزیکی استخرها است و از انتقال میکروب ‌ها و آلودگی‌ ها به آب استخر جلوگیری می ‌کند.

وی یادآور شد: افراد هنگام مراجعه حتما از وسایل شخصی مانند حوله، مایو، دمپایی و کلاه شنا استفاده کنند و از استفاده به صورت مشترک یا اجاره‌ ای به طور جدی خودداری ورزند.

وی افزود: برای پیشگیری از انتقال میکروب ‌ها، ویروس‌ ها و قارچ‌ ها باید بهداشت فردی و اجتماعی را رعایت کرده و اگر فردی مبتلا به بیماری‌ های پوستی، قارچی، عفونی و قابل سرایت است، از مراجعه به استخر خودداری کند.

فرهادی گفت: دمای استخرها یکی دیگر از موارد مهم و قابل توجه است که بالا بودن آن(بیش از 30 درجه سانتی ‌گراد) در برخی افراد موجب وقفه تنفسی می‌ شود. وی اظهار کرد: صافی و شفافیت آب استخر باید به حدی باشد که یک صفحه سیاه و سفید در عمیق ‌ترین نقطه استخر به راحتی دیده شود.

به گفته وی، شهروندان می ‌توانند در صورت مشاهده هر گونه تخلف مراتب را به معاونت بهداشتی دانشگاه‌ های علوم پزشکی محل زندگی خود اطلاع دهند.

نیلوفر اسعدی ‌بیگی - جام جم

اگر می خواهید با پزشکان سایت مشورت کنید، اینجا را کلیک کنید.

برای شرکت در بحث های انجمن سایت مرتبط با بهداشت و سلامت، اینجا را کلیک کنید.

برای خرید وسایل ورزشی از فروشگاه اینترنتی، اینجا کلیک کنید.

*مطالب مرتبط:

افزایش تعادل بدنی کودکان با شنا

شنا؛ ورزشی مفید و پُرطرفدار

تغذیه مناسب برای ورزش شنا (1) و (2) و (3)

تناسب اندام با شنا

در محوطه استخرها پابرهنه راه نروید

اصول تغذیه در کودکان ورزشکار

آموزش شنا

حفاظت از پوست و مو در شنا

مشكلات پوستی ناشی از ورزش(1) و (2)

مشكلات پوستی در شناگران

فواید ورزش برای کودک چاق

بخش تغذیه و سلامت تبیان

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.