تبیان، دستیار زندگی
یک رصد خانه جدید با هدف جستجو برای یافتن سیارک ها و دنباله دارهایی که می توانند زمین را تهدید کنند در هاوایی راه اندازه شده است.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

تلسکوپی با 1400 مگاپیکسل

یک رصد خانه جدید با هدف جستجو برای یافتن سیارک ها و دنباله دارهایی که می توانند زمین را تهدید کنند در هاوایی راه اندازه شده است.

پی اس 1

تلسکوپ "پان-استارز 1" (پی اس 1) هر شب بخش های وسیعی از آسمان را برای ردیابی نه فقط اجرام نزدیک فضایی بلکه ستارگان درحال انفجار (ابرنواخترها) رصد خواهد کرد. این تلسکوپ از شش ماه قبل جمع آوری داده های علمی را شروع کرده بود اما اکنون هر شب از غروب تا طلوع فعال است.

انتظار می رود که پی اس 1 هر ماه یک ششم آسمان را رصد کند. این تاسیسات به یک دوربین بسیار بزرگ دیجیتالی مجهز است؛ دوربینی 1400 مگا پیکسلی که می تواند از ناحیه ای به بزرگی 36 ماه کامل عکس بگیرد.

دکتر نیک کایزر سرپرست پروژه پی اس 1 می گوید: "هرچند اندازه تلسکوپ بزرگ نیست، اما دارای پیشرفته ترین فناوری است."دوربین دیجیتال این تلسکوپ هر شب بیش از 500 عکس می گیرد که معادل جمع آوری حدود 4 تتابایت (هزار دی وی دی) داده است. انتظار می رود که این تلسکوپ با رصد بخش وسیعی از آسمان بتواند بسیاری از اجرام متحرک داخل منظومه شمسی را مشاهده کند.

رصدهای مکرر بعدی به منجمان اجازه خواهد داد این اجرام را ردیابی و مدار حرکت آنها را محاسبه کنند تا تهدیدهای بالقوه علیه زمین شناسایی شود.

ساختار پی اس 1

پروفسور کارلوس فرنک، از دانشگاه دورهام، که عضو بریتانیایی هیات علمی پی اس 1 است گفت: "پی اس 1 بزرگترین تصویر رنگی از کیهان را تولید خواهد کرد."در کنار شبیه سازی های ابررایانه ها از کیهان، این داده ها به ما کمک خواهد کرد چرخه حیات کهکشان ها و اگر بخت یاری کند، ماهیت ماده مرموز تاریک و انرژی تاریک که عامل اصلی تکامل کیهان هستند را درک کنیم."

این تلسکوپ با آینه یک متر و 80 سانتیمتری در هالیکالا همچنین بسیاری از اجرام کوچک و محو را در بخش های دورافتاده منظومه شمسی که در مطالعات قبلی پنهان مانده بود شناسایی خواهد کرد. پی اس 1، یک نمونه اولیه از یک تلسکوپ بزرگتر به اسم پی اس 4 با قدرتی چهار برابر است که قرار است در کوه موناکی در هاوایی ساخته شود.

محمد رحیمی

به نقل از: آسمان پارس

تنظیم برای تبیان: م.ح.اربابی فر