تبیان، دستیار زندگی
این روزها فروش پیازداغ‌ های آماده بسیار متداول شده است. این که این نوع از پیاز داغ‌ ها مشکلی ایجاد می ‌کنند یا خیر بسته به...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

پیاز داغ نه خوب است، نه بد

سرخ کردن پیاز

این روزها فروش پیازداغ‌ های آماده بسیار متداول شده است. این که این نوع از پیاز داغ‌ ها مشکلی ایجاد می ‌کنند یا خیر بسته به نحوه تولیدشان دارد. اگر تولید با روش مناسب و استاندارد انجام شده باشد، قاعدتا مشکلی ایجاد نمی ‌کنند.

كلاً در فرآیند صنعتی برای مواد غذایی تولید شده یک مجوز تولید و بسته ‌بندی از اداره نظارت بر مواد غذایی معاونت غذا و داروی وزارت بهداشت داده می ‌شود. اگر ماده غذایی کنترل شده و شماره بهره ‌برداری تولید، داشته باشد به معنی آن است که فرآیند توسط کارشناس سازمان بهداشت مواد غذایی مورد ارزیابی و بررسی قرار گرفته و مشکلی از نظر فرآوری، تهیه، بهداشت و سلامت آن وجود نداشته و قابل مصرف است. این موضوع در مورد تمامی مواد غذایی صنعتی مصداق دارد.

پیازداغ

نکته قابل توجه این است که عوامل مختلفی بر ارزش تغذیه ای مواد غذایی تازه اثر می ‌گذارد. قبلا هم بارها اشاره کرده‌ ام که هرچه بیشتر از غذاهای تازه به سمت غذاهای فرآوری‌ شده می ‌رویم و هرچه آن غذاها برای مدتی طولانی‌ تر و در شکلی غیر طبیعی ‌تر نگهداری می ‌شوند، ارزش غذایی آن ها کمتر خواهد شد؛ مثلا پیاز خام، ویتامین C بالایی دارد اما پیاز داغ تقریبا ویتامین C ندارد و وقتی برای مدت زیادی نیز بخواهیم آن را به شکل آماده نگهداری کنیم، سایر مواد مغذی‌ اش نیز تغییر ظرفیت داده و از ارزش غذایی آن بیشتر کاسته می ‌شود.

البته ما بسیاری از غذاها را به خاطر ارزش غذایی ‌شان نمی ‌خوریم، بلکه به خاطر طعم، بو، مزه، رنگ و شکل ظاهری مصرف می ‌کنیم. پیاز داغ هم اساسا بیشتر به عنوان یک چاشنی مصرف می‌ شود. مصرف متعادل‌ این دسته از غذاها نه مشکلی برای سلامت دارد؛ نه ارزش غذایی خاصی دارد که بخواهیم آن ها را برجسته کنیم. اما باز هم بویی که پیازداغ تازه دارد با بوی پیاز داغ آماده چند روز مانده قابل مقایسه نیست. پس چه بهتر که آن را تازه به تازه تهیه و میل كنید.

دکتر محمدرضا وفا متخصص تغذیه و رژیم درمانی

هفته نامه سلامت

اگر می خواهید با کارشناسان تغذیه ی سایت درباره رژیم های غذایی مشورت کنید، اینجا را کلیک کنید.

برای شرکت در بحث های انجمن سایت مرتبط با بهداشت و سلامت، اینجا را کلیک کنید.

*مطالب مرتبط:

پیاز و پیاز داغ

فواید پیازچه برای سلامتی

مسمومیت با پیاز

تولید پیاز "بدون اشک"

خواص درمانی و غذایی پیاز (قسمت اول) و (قسمت دوم)

پیاز و سیر؛ ضد آلرژی‌ های بهاری

نکاتی در رابطه با نگهداری مواد غذایی

مدت نگهداری مواد در یخچال

چند نكته برای فریز كردن مواد غذایی

سوال هایی درباره انجماد غذاها

بخش تغذیه و سلامت تبیان

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.