تبیان، دستیار زندگی
حتما شما هم دیده ‌اید خانم‌ ها و آقایانی را که روی صورت‌ شان جای جوش‌ های عمیق باقی مانده است. خیلی از این افراد انواع کِرِم ‌ها...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

با جای جوش ‌های صورت‌ چه کنیم؟

جوش، آکنه

حتما شما هم دیده ‌اید خانم‌ ها و آقایانی را که روی صورت‌ شان جای جوش‌ های عمیق باقی مانده است. خیلی از این افراد انواع کِرِم ‌ها و محصولات زیبایی را امتحان می‌ کنند تا این جوشگاه ‌ها دست از سرشان بردارند ولی در بیشتر مواقع این کارها بی‌ فایده است و آن ها به نتیجه دلخواه ‌شان نمی ‌رسند؛ چون پوست‌ شان آسیبی عمقی دیده و برای درمان آن باید یک متخصص پوست دست به کار شود.

در این شرایط، بسته به عمق آسیب پوستی، ممکن است پزشک برای این افراد از درم ابریژن یا عمل جراحی استفاده کند. هفته نامه سلامت درباره این مشکل و راه ‌های درمان آن با دکتر نیلفروش ‌زاده، متخصص پوست و مو و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران گفتگو کرده‌‌ است.

آقای دکتر! چرا جای جوش‌ ها در صورت بعضی ‌ها پُر از چاله چوله می ‌شود؟

یکی از مشکلاتی که در سنین بحران ‌ساز، یعنی در سنین ازدواج، مورد توجه جدی قرار می‌ گیرد؛ ظاهر ناخوشایند آثار زخم‌ های صورت است که عمدتا توسط جوش ‌های چرکی و عمیق صورت و یا در اثر عواملی مانند آبله مرغان و جراحات پوستی ناشی از ضربه و تصادفات یا بیماری‌ های دیگر به‌ وجود می‌ آید. اگر چه جوشگاه‌ های پوستی از نظر دیگران می‌ تواند خیلی خفیف و نامشخص باشد ولی با این حال، برای خود بیمار بسیار قابل توجه است.

می ‌شود از آن ها پیشگیری کرد؟

بله؛ پیشگیری از ایجاد اسکار(جوشگاه) بسیار ساده ‌تر از درمان است؛ لذا در اکثر موارد، تاکید بر درمان طبی زودرس و طولانی تا پایان بیماری است. در جوش غرور جوانی، اسکارها می ‌توانند از سوراخ ‌های کوچک که ممکن است با سوراخ‌ های گشاد غدد چربی پوست اشتباه شوند تا ضایعات آبله ای شکل بزرگ و عمیق وجود داشته باشند. این جوشگاه‌ ها می ‌توانند صورت، پشت، سینه و حتی بازوها را گرفتار کرده و فرو رفته یا برآمده باشند.

و راه درما‌ن آن چیست؟

روش‌ های مختلف درمان اسکار یا جوشگاه‌ های صورت عبارت هستند از: تراشیدن پوست، استفاده از لیزر CO2، عمل جراحی برداشتن اسکار، برآمده کردن پوست و گرافت پوستی، تزریق مواد پُرکننده اسکار و پیلینگ یا لایه ‌برداری پوست که بر اساس شدت و گستردگی ناهنجاری پوست در افراد مبتلا می ‌توان روش مناسب را انتخاب کرد.

جوش غرور جوانی

سایش پوست هم موثر است؟

بله؛ در روش درم ابریژن به وسیله عمل تراش پوست، لایه سطحی پوست ساییده شده و در نتیجه لایه زیرین پوست که ظاهر صاف‌ تر و شفاف ‌تری دارد، جایگزین آن می ‌شود. همچنین لایه زاینده پوست تا مدت 6 ماه بعد فعال‌ تر بوده و سرعت رسیدن سلول ‌های عمقی پوست به سطح پوست بیشتر شده و کلاژن ‌سازی در ناحیه درم فعال ‌تر شده و استحکام درم بیشتر می ‌شود. کلیه این اتفاقات باعث کم شدن عمق اسکار(جوشگاه) و فرورفتگی پوست یا از بین رفتن آن می ‌شود. استفاده از کرم‌ های مخصوص که قبل از عمل باعث تحریک پوست و لایه‌ برداری می‌ شود، چند هفته قبل از عمل ضروری بوده و باعث سریع ‌تر شدن ترمیم پوست پس از عمل ساییدن پوست می ‌گردد.

چه مراقبتی لازم است؟

پس از عمل با پانسمان مخصوص روی پوست، پوشانده شده و بعد از 2 تا 4 روز، پانسمان برداشته می ‌شود و پس از دو هفته بیمار می‌ تواند با استفاده از وسایل و کرم های ضدآفتاب به محل کار خود برود. البته تا مدت 6 ماه بیمار نباید در معرض مستقیم نور آفتاب قرار بگیرد. بیمارانی که سابقه عفونت تبخال و یا سابقه عدم ترمیم زخم دارند و همچنین کسانی که قرص اکوتان مصرف می ‌کنند، باید قبل از عمل به پزشک اطلاع دهند.

جراحی هم گاهی لازم است؟

بعضی مواقع جوشگاه‌ های عمیق پوست صورت را با عمل جراحی برداشته و محل را بخیه می ‌زنیم. در برخی بیماران لازم است اسکارهای عمیق توسط تزریق کلاژن پُر شده و یا در بعضی موارد پیوند پوست از پشت گوش به ناحیه فرو رفته پوست انجام می ‌شود. انواع مختلف پیلینگ، به تنهایی یا همراه ساییدن پوست برای بهبود جوشگاه‌ های سطحی و التهابی پوست انجام می ‌شود که این عمل اگر همراه با مصرف طولانی مدت اسیدهای رتینوئیک و ترکیبات آلفاهیدروکسی ‌اسید باشد، به‌ خصوص در افراد با پوست سفید و روشن نتایج خوبی دارد.

لیزر چه ‌طور؟

امروزه از لیزر دی ‌اکسید کربن، در درمان اسکارهای پوستی نیز استفاده شده است که نتایج خوب بوده و با عمل ساییدن پوست قابل مقایسه است و عوارض محدودی گزارش شده است.

با تیرگی جای جوش‌ ها چه کنیم؟

درمان تیرگی پس از التهاب ناشی از جوش ‌های دستکاری شده، مشکل و طولانی است و برای حصول نتایج مورد قبول، 6 تا 12 ماه وقت لازم است. استفاده روزانه از ضدآفتاب ‌های با طیف وسیع بخش مهمی از درمان است. انواع متفاوتی از کرِم‌های موضعی در درمان تیرگی پس از التهاب استفاده می ‌شود که شامل کرم‌ های هیدروکینون، ترتینوئین، اسیدگلیکولیک و آزلاییک ‌اسید است. استفاده از پیلینگ ‌های شیمیایی در به دست آمدن نتایج عالی نیز موثر است.

و درمان‌ های دیگر؟

سایر درمان‌ ها شامل استفاده از تری‌ کلرواستیک ‌اسید و کرایوتراپی سطحی با نیتروژن مایع است که البته در افرادی با پوست تیره به دلیل احتمال ایجاد اسکار(جوشگاه) بهتر است انجام نشود. استفاده از کرِم‌ های پوشاننده برای مناطق درگیر نیز می ‌تواند از لحاظ ظاهری برای فرد موثر باشد. رتین ‌آلدیید و یا اسید‌گلیکولیک نیز می ‌تواند در درمان تیرگی پس از التهاب در مورد جوش صورت استفاده شود.

مصاحبه کننده: دکتر گلرخ ثریا

اگر می خواهید با پزشکان سایت مشورت کنید، اینجا را کلیک کنید.

برای شرکت در بحث های انجمن سایت مرتبط با بهداشت و سلامت، اینجا را کلیک کنید.

* مطالب مرتبط:

درمان جای جوش در جوانان

چـرا جـوش می ‌زنیم؟

علت و بهبود جوش های پوستی

جوش های خطرناک

عوامل موثر در ایجاد جوش جوانی

بهبود جوش با قرص ضدبارداری

هفت نکته برای حداکثر اثر درمان ضد...

توصیه هایی برای افراد مبتلا به جوش

روش های نوین برای درمان جوش صورت (1) و (2)

راه درمان جوش های صورت چیست ؟

برخی مواد آرایشی باعث جوش می شوند

بخش تغذیه و سلامت تبیان

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.