تبیان، دستیار زندگی
هم اکنون درد بعد از چهار عامل تنفس، تعداد ضربان، میزان فشار خون و درجه حرارت، به عنوان پنجمین علامت حیاتی به...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

درد، پنجمین علامت حیاتی است

درد

هم اکنون درد بعد از چهار عامل تنفس، تعداد ضربان، میزان فشار خون و درجه حرارت، به عنوان پنجمین علامت حیاتی به شمار می رود.

دکتر آرمان طاهری، متخصص بیهوشی و فلوشیپ درد و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران در گفتگو با خبرنگار علمی ایرنا گفت: در بررسی وضعیت عمومی بیمار تعداد تنفس، ضربان قلب، فشار خون و درجه حرارت بدن بیمار چنان چه از عددی پایین تر باشد نیاز به مداخلات پزشکی دارد که هم اکنون انجمن جهانی درد ، " درد " را به عنوان پنجمین عامل این علایم حیاتی اضافه کرده است.

یکی از متداول ترین روش های درجه بندی درد در بیمار، شماره گذاری درد از جانب خود بیمار نسبت به دردی است که حس می کند. در این روش از بیمار خواسته می شود از بین عدد صفر تا 10، عدد درد را بیان کند که مطابق این روش، این عدد نباید بیشتر از سه باشد. چنان چه این عدد بیشتر از سه باشد دردی است که نیاز به مداخلات درمانی و پزشکی دارد. اگر عدد درد بیمار بیشتر از 3 باشد چنان چه به علت یک عمل جراحی یا هر مشکل دیگری در مراکز درمانی و بیمارستانی به سر می برد حتما باید مداخلات درمانی در جهت تسکین درد بیمار صورت گیرد و چنان چه بیمار در منزل به سر می برد باید به پزشک مراجعه کند.

اگر درد حاد بیمار که می تواند به صورت دردهای بعد از اعمال جراحی باشد به موقع درمان نشود و بیشتر از دو هفته ادامه یابد به معنی ورود یک درد حاد به مرحله مزمن است که بر زندگی فردی و اجتماعی بیمار تاثیر منفی دارد.

این متخصص درد با تاکید بر این که این حق طبیعی هر بیمار است که درد نداشته باشد و باید از پزشک خود بخواهد با استفاده از روش های درمانی موثر ناراحتی او را تسکین دهد گفت: با توجه به دیر درمان شدن دردهای مزمن، متخصصان باید درد بیمار را در مرحله حاد آن و قبل از آن که مزمن شود، درمان کنند. اگر درد حاد بیمار که می تواند به صورت دردهای بعد از اعمال جراحی باشد به موقع درمان نشود و بیشتر از دو هفته ادامه یابد به معنی ورود یک درد حاد به مرحله مزمن است که بر زندگی فردی و اجتماعی بیمار تاثیر منفی دارد.

درد

در مواردی که بیمار دچار دردهای مزمن به مدت شش ماه یا یک سال شده، بررسی علت درد نشان می دهد، بیمار یک عمل جراحی داشته که دردهای او در زمان مناسب و به خوبی درمان نشده است.

این متخصص با اشاره به این که رشته تخصصی درد در کشورهای پیشرفته دنیا شناخته شده، گفت: این رشته هنوز در کشور ما ناشناخته است و مردمی که دچار دردهای مزمن هستند نمی دانند به چه مراکزی باید مراجعه کنند.

طاهری با اشاره به این که درد باید به صورت چند تخصصی و در کلینیک های خاص مورد بررسی قرار گیرد گفت: برای درمان یک درد در مرحله اول باید علت آن شناخته شود و این تشخیص درست را متخصصین این رشته و در کلینیک های خاص انجام دهد.

به عنوان مثال برخی از انواع سردردها، علل گردنی دارند و به علت درگیر شدن عصب پشت گردن بروز می کند که برای درمان آن باید علت مشخص شود تا بتوان در مدت زمان کوتاه تری درد بیمار را تسکین داد.

اگر می خواهید با پزشکان سایت مشورت کنید، اینجا را کلیک کنید

اگر می خواهید با کارشناسان تغذیه ی سایت مشورت کنید، اینجا را کلیک کنید.

برای شرکت در بحث های انجمن سایت مرتبط با بهداشت و سلامت، اینجا را کلیک کنید.

*مطالب مرتبط:

اندازه‌ گیری درد، ممکن شده است

دردهای غیرواقعی

برای توصیف درد به پزشکتان بگویید...

6 باور غلط درباره درد

چند لحظه با درد

راه هاى درست و نادرست درمان درد

كشف علت ژنتیكی تحمل درد

تفاوت‌‌ زنان و مردان در مراجعه به پزشک

بخش تغذیه و سلامت تبیان

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.