تبیان، دستیار زندگی
موفقیت در ازدواج را به حساب تقدیر نگذارید. اگر چه قبل از جشن ازدواج شاد هستید، اما پس از آن مسائلی وجود دارد که می‌تواند اوضاع را خراب کند و شادی شما را تبدیل به اندوه وناراحتی کند
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

اول عشق بعد ...

عشق

موفقیت در ازدواج را به حساب تقدیر نگذارید. اگر چه قبل از جشن ازدواج شاد هستید، اما پس از آن مسائلی  وجود دارد که می‌تواند اوضاع را خراب کند و شادی شما را تبدیل به اندوه و ناراحتی کند. اکثر زوجین در دوران ماه عسل خود احساس تردید می‌کنند وبسیاری از آن‌ها به یکباره تصمیم می‌گیرند که به خانه شان باز گردند.  بعضی‌ها هم کارهایی را که قبل از جشن ازدواج انجام‌شان می‌دادند، دیگر به آن خوبی انجام نمی‌دهند . بنابراین اگرشما یک تازه عروس هستید یا حتی از گروهی هستید که سال‌ها برای ازدواج صبر كرده‌اید، چه‌طور می‌توانید ازدواج موفقی داشته باشید؟برای پاسخ به این سؤال، می‌توان گفت، به کارهایی که زوج‌های موفق انجام می‌دهند و به رازهایی که آن‌ها در روابط‌شان اعمال می‌کنند، توجه کنید.

زوج‌های موفق انتظارات‌شان را از یکدیگر صریحا بیان می‌کنند.

ازدواج با دوران نامزدی متفاوت است.پس از ازدواج شما انتظاراتی از همسر خود دارید که با انتظارات دوران نامزدی تفاوت دارد. به‌عنوان‌مثال درطول دوران نامزدی، شما از زندگی دانشجویی و درآمد اندک رضایت دارید، اما بعد از آن، یعنی بعد از ازدواج، توقع دارید تا همسرتان حقوق ثابتی داشته باشد. و یا مردان در دوران نامزدی ممکن است کمتر از دست پخت همسرشان بخورند در حالی که دارای عادات غذایی خاصی هستند بنابراین لازم است تا همسر خود را از این امر مطلع کنند . زوج‌های موفق، قبل از ازدواج‌شان صریحا در مورد انتظارات‌شان با یکدیگر گفت‌وگو می‌کنند و اگر یک اختلاف جدی میان آن‌ها وجود داشته باشد (به عنوان مثال مرد فرزند بخواهد ولی زن مخالفت کند)، همان موقع درباره این که آیا با هم ازدواج کنند یا نه، به‌طور جدی فکر می‌کنند. بعد از ازدواج نیز زوج‌های موفق، به‌طورمداوم با هم گفت‌وگو می‌کنند تا انتظارات‌شان را از زندگی زناشویی مرورکنند. اگر انتظارات‌شان با دیگری در تضاد بود، ارتباط‌شان را قطع نكرده، بلكه ادامه می‌دهند تا به  توافق و درکی متقابل برسند. اگر چه لازم است تا برای همسان شدن به همسر حتی الامکان گذشت را تمرین کنند .

زوج‌های موفق، بیش از هرچیز دیگری به یکدیگر اهمیت می‌دهند. آن‌ها به عقاید زوج‌شان علاقه نشان می‌دهند وهمسرشان را جدی می‌گیرند.

 زوج‌های موفق هویت‌شان را حفظ می‌کنند.

اگر چه شما قبل از ازدواج مستقل بوده‌اید، اما بعد از آن شما درگیر شخص دیگری می‌شوید که زوج شما خواهد بود. مخصوصا اگر ازدواج، فرزندانی در پی داشته باشد، روز به‌روز  زندگی‌تان به‌طور چشمگیری به‌هم نزدیک‌تر خواهد شد و نتیجه اغلب این است که به یکدیگر وابسته می‌شوید، به‌گونه‌ای که حس می‌کنید، شخصی دائما به شما چسبیده  است.

زوج‌های موفق به خوبی این را می‌دانند که ازدواج می‌تواند احساس در مخمصه افتادن را به آن‌ها  القا کند.

ازدواج

حتی اگر عشق زیادی بین‌شان وجود داشته باشد. بنابراین، همدیگر را دائما به با هم بودن تشویق نمی‌کنند، بلکه یكدیگر را ترغیب می‌کنند كه زمانی را هم به خود اختصاص دهند؛یعنی به تنهایی لحظاتی را با سرگرمی‌ها و دوستان‌شان سپری کنند. با این روش، هرکدام از زوجین با هویت‌‌ وارد ازدواج می‌شود، آن را حفظ می‌کند و همیشه نیز هویت خود را زنده نگاه می‌دارد.حفظ هویت باعث می شود تا طرفین در زمینه های مورد علاقه و تخصصی خویش بتوانند رشد و ارتقاء یابند و از همکاری  و حمایت دیگری  بهره ببرند .

زوج‌های موفق یکدیگر را در راس امور قرار می‌دهند.

به محض این که ازدواج می‌کنید، این امکان وجود دارد که ادب و احترام میان شما کم‌رنگ شود... در دوران نامزدی، یا  اوایل ازدواج، چیزهای کوچکی از قبیل کمک کردن به هم را به‌یاد داشتید و مسائل بزرگ‌تری هم چون محترمانه به حرف هم گوش کردن را فراموش نمی‌کردید... اما ازدواج می‌تواند باعث دنیایی از تغییرات شود.

اغلب بعد از ازدواج، احترام گذاشتن به یکدیگر را فراموش می‌کنید واین امکان وجود دارد که اهمیت دادن به زوج‌تان کم شود و توجه شما بیشتر به مسائل دیگری چون کار، سرگرمی‌ها، یا بچه‌ها معطوف شود و به‌جای همسرتان، آن‌ها را در اولویت قرار دهید.زوج‌های موفق، بیش از هرچیز دیگری به یکدیگر اهمیت می‌دهند. آن‌ها به عقاید زوج‌شان علاقه نشان می‌دهند وهمسرشان را جدی می‌گیرند. این زوجین، زمانی که با دیگران صحبت می‌کنند، از همسرشان با الفاظی زیبا یاد می‌کنند وخلاصه این‌که هرگز وجود یکدیگر را بی اهمیت نمی‌دانند، قدر هم را خوب می‌دانند و همیشه به خاطردارند از این‌که با هم ازدواج کرده‌اند، چه‌قدر خوش‌بخت‌اند.

زوج‌های موفق کاملا به این موضوع واقف‌اند که عشق ورزیدن بسیار مهم‌تر از پیروز بودن در یک بحث وگفت‌وگو است.

زوج‌های موفق یاد می‌گیرند به‌خوبی مشکلات‌شان را حل کنند.

جان گوتمن، روانشناس آمریکایی به‌مدت بیست سال روی زوج‌ها تحقیق و بررسی کرد وبه این نتیجه رسید که عامل اصلی موفقیت یا شکست در ازدواج این است که آیا زوجین می‌توانند مشکلات‌شان را با یکدیگر حل کنند یا نه؟

زمان‌هایی وجود دارد که شما با یکدیگر توافق ندارید و این‌جاست که این اختلافات باعث رنجش شما می‌شود. مطمئنا نباید با اضافه کردن خشونت و بدرفتاری، این رنجش را زیادتر کنید؛ اما اگر همسرتان چیزهایی را برخلاف میل‌تان می‌خواهد،یا کارهایی را انجام می‌دهد که با نظر شما مغایرت دارد، شما باید این اختلافات را با هم حل كنید. زوج‌های موفق، هرچند که احساس بدی میان‌شان حکم‌فرما باشد، درعین حال ارتباط‌شان را حفظ می‌کنند. آن‌ها در مورد اختلافات‌شان با یکدیگر گفت‌وگو می‌کنند و بنابراین، گفت‌وگوی میانشان به نتیجه‌ای مسالمت‌آمیز منتهی می‌شود...زوجین به یکدیگر لبخند می‌زنند وبه جای نق زدن وعیب‌جویی، ازیکدیگر حمایت می‌کنند. زوج های موفق راه های اصولی برای یک مشاجره نتیجه بخش را را می دانند و اجازه نمی دهند گفتگوی آنها در این مواقع به صحنه زد و خورد و توهین و اتهام تبدیل شود .

 زوج‌های موفق به‌خوبی از بودن باهم لذت می‌برند.

در شروع ازدواج، عشق و علاقه زیادی بین زوجین وجود دارد، اما باید به‌یاد داشته باشید، زمانی که ازدواج می‌کنید، سال‌هایی را پیش‌رو خواهید داشت که قرار است این علاقه عمیق‌تر شود. به علاوه، امروزه ازدواج‌ها  اغلب با فشارهای روانی بسیار زیادی همراه است... زوج‌های موفق می‌دانند که چگونه از همراهی یکدیگر لذت ببرند. شما باید با جدیت، رابطه عاشقانه‌تان را در اولویت قراردهید و زمان و فضای لازم را برای این رابطه فراهم کنید. شما نیازمند این هستید كه به‌صورت مداوم از نیازهای همسرتان آگاهی داشته باشید و راه‌های جدیدی را برای راضی نگه داشتن یکدیگر پیدا کنید. زوج‌های موفق مهربان و با عاطفه هستند. اگر گاهی اوقات بین آن‌ها ازنظر عاطفی خلا ایجاد شود، با كوتاه آمدن، با خلق لحظاتی خوش و دانستن قدر یكدیگر از شر این احساس خلاص می‌شوند.

زندگی ایده آل

تنظیم و تغییر برای تبیان: کهتری

کتاب "اولین سال ازدواج" را در فروشگاه اینترنتی تبیان بیابید و بخوانید .

مقالات مرتبط

خانواده ی ایرانی، الگوی جهانی

دوستت دارم! چه با پول، چه بی پول

ازدواج در آغاز احساس نیاز

چگونه او را عاشق تر کنیم؟

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.