تبیان، دستیار زندگی
هیچ شروعی برای جام جهانی بهتر از یک نتیجه شوک آمیز نیست ..........
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

خاطرات تلخ و شیرین از جام جهانی

خاطرات تلخ و شیرین از جام جهانی

همواره اتفاقات جالبی در رقابت های جام جهانی در ادوار مختلف اتفاق افتاده است که در ذهن فوتبالدوستان به ثبت رسیده است.

در این مطلب قصد داریم تا جالب ترین اتفاقات افتاده در جام جهانی فوتبال را مرور کنیم تا بار دیگر خاطره آنها در ذهن شما عزیزان تداعی شود.

فرانسه- سنگال، 2002

هیچ شروعی برای جام جهانی بهتر از یک نتیجه شوک آمیز نیست. جام جهانی 2002 هم همین طور شد. فرانسه، قهرمان جهان و اروپا که از مدعیان جدی این مسابقات محسوب می شد به سنگال باخت.

در بازی که زین الدین زیدان هیچ کاری نتوانست انجام بدهد، پاپا بویا دیوپ فرانسه را به زمین کوبید.

موج مکزیکی، 1986

حرکت تماشاگران مکزیکی در این جام که هماهنگ با یکدیگر دست هایشان را بالا می بردند تا سال ها یکی از خاطرات به یاد ماندنی این جام بود و به عادت جهانی تماشاگران هم تبدیل شد. آن سال اسم «ال ولکان مکزیکوز» یا همان موج مکزیکی را هم روی این حرکت گذاشتند تا در تاریخ به نام این ملت ثبت شود.

گل زیبای باجو، 1990

بار تمامی انتظارات مردم ایتالیا از این تیم در جام آن سال به دوش روبرتو باجو افتاده بود اما او بی توجه به این فشارها در دیدار با چک اسلواکی به زحمت و با فشار از زیر دست مدافعان حریف فرار کرد و در چنان وضعیت نامتعادلی هر طور بود توپ را به تور دروازه چسباند و این گل به عنوان گل برتر تورنمنت 90 انتخاب شد.

ریوالدو در حال مرگ، 2002

ریوالدو بازیکن نبود، یک جادوگر بود اما در زندگی واقعی آدم مزخرفی بود. هاکان اونسال بازیکن تیم ملی ترکیه این جمله را بیان می کند و حتی او می تواند این قضیه را تایید کند! در دیدار ترکیه- برزیل در آن جام او توپ خود را به سمت زانوی ریوالدو شوت کرد، اما ریوالدو در حالی خودش را به زمین انداخت که سرش را در میان دست هایش گرفته بود. در نتیجه داور مجبور شد به اونسال کارت قرمز نشان بدهد. خودش هم هنوز دقیقاً نفهمیده که چرا اخراج شده.

شوت بلند پله

چند دهه قبل از دیوید بکام بود که پله از غفلت دروازه بان چک اسلواکی استفاده کرد و از میانه زمین خودشان دروازه او را گشود؛ کاری که دیوید جوان با پیراهن منچستر کرد.

صحنه شادی گل مهدوی کیا به آمریکا

تو گوشی ایران به عموسام، 1998

یکی از زیباترین بازی های جام جهانی، دیدار ایران و آمریکا بود که سه هزار روزنامه نگار را روانه ورزشگاه کرد. بیشتر آنها توجهی به نتیجه نهایی بازی نداشتند و جذابیت تقابل در کشور آنها را به این بازی کشانده بود. ایران با گل قرن استیلی و فرار مهدوی کیا پس گردنی جانانه ای به این تیم زد.

پنالتی های پیاپی، 1990

یک چهارم نهایی جام 90 بود و انگلیس برد یک بر صفر برابر کامرون را با باخت دو بر یک عوض کرده بود. خسته و عصبی بودند و کامرون فقط دفاع می کرد اما در این میان گری لینه کر دو بار مورد هجوم مدافعان آفریقایی قرار گرفت و هر بار به رغم دردی که می کشید از جایش بلند شد و پنالتی ها را برای انگلیس به گل تبدیل کرد تا تیمش را به نیمه نهایی جام برساند.

کره جنوبی، 2002

کره از همه امتیازات میزبانی خودش استفاده کرد تا به نیمه نهایی برسد. بعد از آن اول به خدمت ایتالیا رسید. سپس به سراغ اسپانیا رفت. ایتالیایی ها چنان از دست چشم بادامی ها شاکی شدند که وقتی جونگ هوان، زننده گل طلایی به ایتالیا می خواست برود، پروجا رییس این باشگاه گفت هیچ علاقه ای به پرداخت دستمزد به کسی ندارد که فوتبال کشورش را در جام جهانی نابود کرد.

رونالدو، 1998

رونالدو بزرگترین بازیکن جهان بود و انتظار می رفت که برزیل را به پنجمین جام قهرمانی جهان برساند. ولی در آستانه فینال یک اتفاق عجیب افتاد. در دیدار با برزیل معلوم نشد چه بر سر این بازیکن آمده بود که فرانسه سه بر صفر جلو افتاد. اینکه رونالدو نسبت به دارویی که به زانویش تزریق کرده بودند آلرژی داشت یا هر چیز دیگر، هنوز مشخص نشده.

صحنه گل معروف مارادونا

دست دیگر خدا، 1990

دیه گو مارادونا، استاد دور زدن قوانین است. اول با دست راستش به انگلیس گل زد و چهار سال بعد از آن در دیدار با روسیه با دست چپ خود یک گل حریف را از درون دروازه آرژانتین بیرون آورد. این وسط تنها کسی که این صحنه را ندید، داور بود.

پرش یک هافبک طاس، 1994

یوردان لچکوف با آن سر بی مو در دیدار یک چهارم نهایی آلمان و بلغارستان گل برتری تیمش را به مدافع عنوان قهرمانی زد و آنها را حذف کرد. شکل گل زدن او در نوع خود بی نظیر بود که با آن سر کچل در هوا پرید و گل را شیرجه ای زد.

آرژانتین 6- پرو صفر، 1978

آرژانتین نیاز داشت که با اختلاف چهار گل از سد پرو بگذرد تا به فینال برسد.(دیدار ها در آن زمان در مرحله نیمه نهایی بصورت گروهی برگزار می شد)  آنها این کار را به راحتی انجام دادند و حریف هم به خوبی آنها را یاری کرد. انگار به پرو گفته بودند که باید این بازی را ببازد. رامون گوئیروگا، سنگربان این تیم متولد آرژانتین بود.

جنگ و دعوا، 2006

گاهی هیچ کس دوست ندارد و شاهد فوتبال زیبا باشد و می خواهد کمی خشونت هم چاشنی بازی باشد. بازی هلند و پرتغال همین طوری شد. 12 کارت زرد و چهار کارت قرمز حاصل این بازی بود و می توانست اخراجی های بیشتری هم داشته باشد.

اخراج وین رونی، 2006

در همین جام مسابقه جنجالی پرتغال و انگلیس بود که وین رونی در نیمه دوم مسابقه در حالی که در نوک خط حمله، خود را به شدت تنها احساس می کرد، با ریکاردو کاروالیو درگیر شد و کریس رونالدو هم چشمک زنان خودش را وارد ماجرا کرد تا وین رونی کارت قرمز بگیرد.

آرژانتین و صربستان، 2006

آمارها نشان می دهد که بیش از 80 درصد گل های فوتبال مدرن حاصل حرکاتی است که با رد و بدل کردن سه پاس یا کمتر شروع می شود. هیچ کس این آمار را در اختیار آرژانتین  نگذاشته بود، چون با صبر و حوصله 26 پاس رد و بدل کردند تا بازی صربستان و مونته نگرو را به هم ریختند.

بدرود اسکوبار، 1994

خاطرات جام جهانی اتفاقات غم باری هم داشته که یکی از آنها به آندرس اسکوبار مربوط می شود. گل به خودی او مقابل آمریکا باعث حذف زودهنگام کلمبیا از جام جهانی شد. او بسیار ناراحت بود و حقش بود با او همدردی کنند. اما به خانه که برگشت یک نفر با اسلحه از او استقبال کرد. شلیک خلاص روی شقیقه ...

ضربه زیدان به ماتراتزی

دیوانگی زیدان، 2006

13 کارت قرمز در کارنامه خودش داشت. با این حال کسی تصور نمی کرد که در فینال جام جهانی ناگهان دیوانه بشود و همه را شوکه کند. ضربه سر او که می بایست یک توپ را برای فرانسه درون دروازه ایتالیا فرو می برد، اشتباهی از سینه ماتراتزی سر درآورد و او را نقش زمین کرد. کارت قرمز تنها چیزی بود که ممکن بود از جیب داور بیرون بیاید. در مورد حرف هایی که در این صحنه میان دو بازیکن رد و بدل شد و در نهایت به این درگیری انجامید. هنوز هم حرف و حدیث های بسیاری وجود دارد، ولی زیدان هرگز زیر بار عذرخواهی از ماتراتزی نرفت.

اشک های یک دلقک، 1990

پل گاسکوئین در جام 90 درخشان ترین استعداد جوان انگلیس بود، ولی باید پذیرفت که رفتارش مثل دلقک ها بود. وقتی به خاطر یک خطا روی توماس برتولد آلمانی اخراج شد. چنان اشکی به راه انداخت تا دل همه را به درد آورد.

مارادونا و انگلیس، 1986

بالاخره هر طور بود باید به این خاطره یک گل از مارادونا اشاره ای می شد. ولی این گل همان گل معروفی نیست که با دست به ثمر رساند. این گل او به دیدار با انگلیس برمی گردد که او پیتر رید، پیتر بردسلی، تری بوچر، تری فنویک و سرانجام پیتر شیلتون را پشت سر گذاشت و توپ را به تور دروازه چسباند. پسر؛ تو معرکه ای.

تسویه حساب رایکاردو فولر، 1990

فرانک رایکارد با میلان افتخارات زیادی کسب کرد و به عنوان مربی بارسا به قهرمانی اروپا در سال 2006 هم رسید اما از بخت بد او همه وی را به خاطر آب دهانی که به سمت رودی فولر پرتاب کرد، می شناسند. قبل از این حرکت هر دو بازیکن به خاطر یک درگیری احمقانه اخراج شده بودند اما رایکارد که پشت سر فولر حرکت می کرد، به سمت او آب دهان انداخت.

تنظیم برای تبیان: رضا سیگاری    منبع: گل