سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
آیت‌الله مهدوی كنی در گفتگویی مشروح با خبرگزاری فارس به تبیین شاخصه های خط امام خمینی(ره)، تدابیر 20 ساله مقام معظم رهبری در صیانت از ارزش های انقلاب، فتنه پس از انتخابات دهم ریاست جمهوری و مخاطرات فراروی نظام اسلامی پرداخت.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

 تدابیر مقام معظم رهبری انقلاب را در دوران فتنه حفظ كرد

 آیت‌الله مهدوی كنی در گفتگویی مشروح با خبرگزاری فارس به تبیین شاخصه های خط امام خمینی(ره)، تدابیر 20 ساله مقام معظم رهبری در صیانت از ارزش های انقلاب، فتنه پس از انتخابات دهم ریاست جمهوری و مخاطرات فراروی نظام اسلامی پرداخت.

در این گفت و گو آیت‌الله مهدوی كنی ابتدا به ویژگی های اخلاقی، سیاسی و علمی حضرت امام پرداخت و تصریح كرد: مهمترین عاملی كه باعث شد ما در بدو ورود به قم در سال 1327 جذب امام خمینی شویم این بود كه ما گمشده خود را در شخصیت این مرد الهی یافتیم.

عضو مجلس خبرگان رهبری یكی از مهمترین ویژگی های امام را صیانت از حریم ولایت و ولی امر زمان عنوان كرد و افزود: امام به ما آموخت منصب ولایت فقیه، منصبی است كه نیابت از امام عصر(عج) را دارد بنابر این ایشان در زمان مرجعیت آیت الله العظمی بروجردی معتقد به ولایت امری ایشان بودند و می فرمودند اختلاف سلایق نباید موجب خدشه وارد شدن به جایگاه ولایت فقیه شود. از این رو حضرت امام پس از آن كه درس خارج را در مسجد سلماسی تمام می كرد همراه با شاگردان خود در پای درس آیت الله بروجردی هم از باب احترام و رعایت شان ولی فقیه حاضر می شدند.

یت الله مهدوی کنی

* نمی‌توان كشور را شاه سلطان حسینی اداره كرد

دبیرجامعه روحانیت مبارز تهران با اشاره به قاطعیت، شجاعت و استقامت حضرت امام در مسیر مبارزه با رژیم پهلوی و دوران پس از پیروزی انقلاب افزود: حضرت امام در مسیر انجام تكلیف از شجاعت و استقامتی برخوردار بود كه لازمه هدایت نظام اسلامی است و اگر ایشان یك قدم عقب‌نشینی می‌كرد مطمئن باشید كه همه خون‌ها زیر پا رفته بود. من همیشه گفته‌ام در راستای صیانت از انقلاب اسلامی، در عین حفظ قوانین و حفظ حقوق مردم باید قاطعیت لازم را از خود نشان داد چرا كه یك نظام انقلابی و اسلامی را نمی‌توان شاه سلطان حسینی اداره كرد.

برخی آقایان گرفتار این فتنه شدند و گروهی را نیز آلوده كردند. معنای فتنه همین است كه گاهی سران فتنه خود غافل از آن هستند.بنده همان روزهای اول تأكید داشتم راه حل رفع فتنه یافتن نقطه اتكایی است كه این نقطه در همه مكتب ها و حكومت ها وجود دارد و به آن اعتماد می‌كنند. مگر كسانی كه بخواهند آشوب و اغتشاش برپا كنند

آیت‌الله مهدوی كنی در ادامه تاكید كرد: تنها با موعظه نمی‌توان نظام اسلامی را اداره كرد و مردم هم نباید توقع داشته باشند رهبر تنها به موعظه بسنده كند. رهبر باید فرمان بدهد. بعضی گمان می‌كنند چون رهبر یك روحانی است تنها باید موعظه كند. معنای ولی امر یعنی فرمانده، ولی امر با یك مرجع تقلید فرق می‌كند. امام مسوولیت‌های رهبری را هم خوب درك كرده بود و هم خوب پیاده می‌كرد.

دبیرجامعه روحانیت مبارز تهران با اشاره به شناختی كه بیش از چهار دهه از ویژگی‌های رهبر معظم انقلاب اسلامی دارند تاكید كرد: ایشان بهترین فرد برای رهبری این انقلاب پس از دوران حیات امام بودند و امروز هم شایسته ترین فرد هستند.

عضو مجلس خبرگان رهبری در ادامه تصریح كرد:یكی از مهمترین ویژگی‌های امام ایستادگی در برابر فشارهای دشمنان اسلام و انقلاب بود. همین ویژگی را در مقام معظم رهبری مشاهده می كنیم كه در مواقع حساس یك قدم به عقب بر نداشته‌اند و ما درسی كه از امام آموختیم آن بود كه به جای تكیه بر غرب یا شرق، باید روی پای خود بایستیم تا به مقصد نهایی این انقلاب و نظام اسلامی دست یابیم.

* حوادث پس از انتخابات مصداق فتنه بود

عضو مجلس خبرگان رهبری حوادث پس از انتخابات را از مصادیق فتنه دانستند و افزودند: برخی آقایان گرفتار این فتنه شدند و گروهی را نیز آلوده كردند. معنای فتنه همین است كه گاهی سران فتنه خود غافل از آن هستند.بنده همان روزهای اول تأكید داشتم راه حل رفع فتنه یافتن نقطه اتكایی است كه این نقطه در همه مكتب ها و حكومت ها وجود دارد و به آن اعتماد می‌كنند. مگر كسانی كه بخواهند آشوب و اغتشاش برپا كنند. مصلحت هر كشور و نظامی اقتضاء می‌كند در هنگام آشوب به سمت آن فصل الخطاب بروند اگر چه آن فصل الخطاب مطابق میل ما نباشد.

عضو مجلس خبرگان رهبری با فصل‌الخطاب دانستن نظرات رهبری در اداره جامعه اسلامی تاكید كرد: در این حوادث اخیر برخی آقایان نظرات رهبری را قبول نكردند كه با این عمل هم به خود و هم به انقلاب ضربه زدند. اگر آنان نظرات رهبری را قبول می‌كردند ما این مشكلات بعدی را نداشتیم.

*تدابیر رهبری انقلاب را در دوران فتنه حفظ كرد

دبیرجامعه روحانیت مبارز تهران تدابیر رهبری در مهار فتنه پس از انتخابات را باعث حفظ نظام دانست و افزود: به نظر من اگر مواضع ایشان در این دوران فتنه نبود نمی‌توانستیم این انقلاب را حفظ كنیم.

رئیس دانشگاه امام صادق (ع) با یادآوری جمله ای از حضرت امام كه می‌فرمودند "اگر یك روزی دیدید دشمن ها از شما تعریف كردند بدانید یك جای كارتان حتما اشكال دارد " افزود: افراد معترض موضع‌گیریها و برنامه‌هایی را در روزهای پس از انتخابات اجرا كردند كه در آن مقطع دشمن به این جریان امیدوار شد و وقتی دشمن به یك جریانی امیدوار می‌شود، معلوم است كه آنها در مسیر انحراف افتاده‌اند. باید این قضایا زودتر جمع می‌شد و این اتهامات علیه نظام مطرح نمی‌شد تا دشمنان بیش از این شاد نمی‌شدند.

 علیرغم برخی اشكالاتی كه در دولت دهم وجود دارد اما همه كسانی كه علاقمند به انقلاب و نظام اسلامی و ایران هستند باید با حفظ انتقادهایی كه دارند، دولت را تأیید كنند نه تخریب. انتقاد دلسوزانه یعنی به گونه‌ای برخورد شود كه جنبه‌های مثبت زیرسوال نرود و همه چیز را تخریب نكنندآنها كه خدمات دولت را به طور كلی نادیده می‌گیرند بر مبنای احساس عمل می‌كنند نه عقل و منطق.

مهدوی كنی با یادآوری تلاش دولت هم برای خدمت به مردم تأكید كرد: علیرغم برخی اشكالاتی كه در دولت دهم وجود دارد اما همه كسانی كه علاقمند به انقلاب و نظام اسلامی و ایران هستند باید با حفظ انتقادهایی كه دارند، دولت را تأیید كنند نه تخریب. انتقاد دلسوزانه یعنی به گونه‌ای برخورد شود كه جنبه‌های مثبت زیرسوال نرود و همه چیز را تخریب نكنندآنها كه خدمات دولت را به طور كلی نادیده می‌گیرند بر مبنای احساس عمل می‌كنند نه عقل و منطق.

تولیت مدرسه علمیه مروی تهران ضمن رد برخی ادعاها درباره انحراف انقلاب اسلامی پس از رحلت حضرت امام افزود: باید دید این افراد از چه منظر و رویكردی به مسایل انقلاب نگاه می‌كنند. اگر از دیدگاه واقع بینانه به روش رهبری و امام بنگریم راه رهبری همان راه امام است ولی اگر از دیدگاه سلایق سیاسی و گروهی نگاه كنیم آنها راه را بر خلاف سلیقه خود می‌بینند و نمی‌توانند خط رهبری را تحمل كنند.به نظر من عملكرد مقام معظم رهبری بر مبنای همان شاخص‌هایی است كه امام برای هدایت این انقلاب بیان كردند.

* در مواقع حساس وارد گود سیاست شده‌ام

عضو خبرگان رهبری با اشاره به فعالیت‌های علمی و فرهنگی‌اش در حوزه و دانشگاه افزود: با اینكه بنده بالذات آدم فرهنگی، علمی و تربیتی هستم اما مواقعی كه احساس وظیفه كرده‌ام وارد گود سیاست شده‌ام .در همین جریان انتخابات دهم، هم دعوت به حضور در انتخابات كردم هم به نفع اقای دكتر احمدی نژاد موضع‌گیری كردم و هم در روز تنفیذ با آنكه حالم خوب نبود، حضور پیدا كردم.

آیت‌الله مهدوی كنی در ادامه با برشمردن مهمترین تهدیدات فراروی نظام اسلامی تاكید كردند: انقلاب اسلامی ایران با تكیه بر سه اصل اسلام، رهبری و مردم بر پا شده است و اگر این سه اصل تداوم یابد، هیچ قدرتی نمی‌تواند به این نظام ضربه بزند.

عضو خبرگان رهبری در پایان این گفت ‌و گو تصریح كرد: امروز بزرگترین وظیفه مردم، مسوولان و رهبری نظام، هوشیاری در برابر تحركات دشمنان است. برخی گمان می‌كنند اگر ما تسلیم شویم آنها ما را رها می‌كنند.

تنظیم برای تبیان:سید ابراهیمی 

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین