سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
در حرم امام خمینی در مراسم نماز جمعه چه گذشت؟
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

حاشیه‌های مراسم در حرم امام

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری فارس، بیست‌ویكمین مراسم سالگرد ارتحال امام خمینی (ره) صبح امروز با حضور چندین میلیون نفری مردم و مسئولان عالی‌رتبه نظام برگزار شد كه این مراسم حاشیه‌هایی نیز به همراه داشت.

* این مراسم در حدود ساعت 10:30 صبح در محل صحن شهید مصطفی خمینی حرم مطهر با مداحی یكی از مداحان اهل بیت آغاز شد.

* حضور اقلیت‌های دینی و اتباع كشورهای مختلف و همچنین سفرا و مقامات سیاسی حاضر در كشورمان به چشم می‌خورد.

* مردم از آغازین ساعات صبح امروز با حضور در صحن‌های مختلف حرم امام مشتاقانه در انتظار بیانات رهبر معظم انقلاب و اقامه نماز جمعه به امامت ایشان بودند.

* پس از مداحی یكی از مداحان اهل بیت مجری برنامه اعلام كرد كه احمدی‌نژاد تا دقایقی دیگر به عنوان سخنران پیش از خطبه سخنرانی می‌كند؛ پس از اعلام این موضوع، مردم حاضر در صحن شهید مصطفی خمینی از جای خود برخاسته و شعار «مرگ بر موسوی» سر دادند.

* محمود احمدی‌نژاد رئیس جمهور كشورمان پشت تریبون رفته و در خصوص مسائل مختلف نیز سخن به میان آورد كه در بخش‌هایی از سخنان با اشاره به مسائل روز به موضوع اسرائیل و حمله به ناوگان آزادی پرداخت.

* احمدی‌نژاد در بخشی از سخنان خود به دیدگاه امام راحل درباره نابودی اسرائیل اشاره داشت كه در این بین عده‌ای قصد داشتند شعار مرگ بر اسرائیل بگویند كه احمدی‌نژاد خطاب به آنها گفت: نوبتش می‌رسد، صبر كنید.

* رئیس جمهور در بخشی از سخنان خود به موضوع حوادث پس از انتخابات اشاره كرد و گفت كه عده‌ای رأی مردم را لگدمال كردند؛ زائران حاضر در صحن پس از شنیدن این جمله از سوی رئیس جمهور شعار «مرگ بر موسوی» سر دادند.

* در بخشی از سخنان احمدی‌نژاد مردم پس از گفتن تكبیر به شعار خود ادامه داده و سكوت نكردند كه احمدی‌نژاد نیز در پاسخ به ابراز احساسات مردم اینچنین گفت كه صبر كنید هرچه فریاد دارید در ادامه بر سر مستكبران بكشید.

* شعارهای متعددی در حین سخنرانی رئیس جمهور از سوی مردم به گوش می‌رسید؛ «احمدی بت‌شكن بت بزرگ را بشكن»؛ «وصیت حاج‌احمد پیروی از ولایت»؛ «ما اهل كوفه نیستیم علی تنها بماند» و‌ «ای رهبر آزاده آماده‌ایم آماده» از جمله این شعارها بود.

* پس از سخنان حدود یك ساعته احمدی‌نژاد به عنوان سخنران پیش از خطبه مجری برنامه اعلام كرد كه حجت‌الاسلام سید حسن خمینی برای خوش‌آمدگویی به رهبر انقلاب پشت تریبون می‌آید.

* مردم با شنیدن این خبر به صورت ممتد و بدون توقف شعار «مرگ بر موسوی» سر می‌دادند اما سیدحسن پشت تریبون رفته و سخنان خود را در حالی كه همچنان مردم حاضر در صحن شهید مصطفی خمینی شعار «مرگ بر موسوی» سر می‌دادند آغاز كرد.

سید حسین خمینی در حال سخنرانی

* چندین دقیقه از آغاز سخنرانی سیدحسن خمینی گذشته بود كه مردم همچنان شعار «مرگ بر موسوی» سر می‌دادند؛ سیدحسن از مردم خواست كه اجازه دهند تا وی سخنرانی كند اما مردم بدون توقف دوباره همان شعار را تكرار می‌كردند.

* سیدحسن خمینی همچنان كه قصد سخنرانی داشت از مردم مجدداً درخواست كرد تا با سكوت خود به وی اجازه سخنرانی بدهند اما مردم همچنان شعار «مرگ بر موسوی» سر می‌دادند تا اینكه سیدحسن اینچنین گفت كه اگر بنای شعار دادن دارید اجازه دهید من صحبت كنم.

* پس از بیان این سخن از سوی سیدحسن خمینی مردم شعار «ما اهل كوفه نیستیم علی تنها بماند را سر می‌دادند» كه سیدحسن نیز در پاسخ به آنها اینچنین گفت: قطعاً همین‌طور است.

*‌ با این وجود اما مردم همچنان شعار «مرگ بر موسوی» را تكرار می‌كردند كه سیدحسن خطاب به آنها گفت هنوز 20 سال از رحلت امام نگذشته است اجازه دهید.

* تمام مردم حاضر در صحن به استثناء شخصیت‌های كشوری و لشكری، شعارهای مذكور در بالا را سر می‌دادند.

* سید حسن در بخشی از سخنان خود با اشاره به سردادن شعار توسط مردم، گفت كه "مردم از گروه اندكی كه شلوغ می‌كنند، بیزارند و مردمی ‌كه بیرون صحن حضور دارند، علاقمند به امام خمینی(ره) هستند. " این سخنان سید حسن موجب تحریك بیشتر مردم علیه سران فتنه شد و جماعت عظیمی كه در بیرون از محوطه صحن بودند برخاسته و بلندتر از داخل شعار می دادند، این بار قوی تر و بلندتر از قبل علیه منافقین و موسوی و سران فتنه شعار دادند. در این زمان بود كه همه مردم در داخل و بیرون صحن یكپارچه و محكم شعارهای مذكور را بلندتر از قبل سر دادند.

* یكپارچگی و قوت شعارهای مردم هر لحظه بیشتر می شد تا اینكه سیدحسن خمینی مجبور شد كه بگویید سه صلوات برای برای سلامتی امام زمان، شادی روح امام، و سلامتی خدمت‌گذاران انقلاب بفرسید؛ حاضران این سه صلوات را فرستادند اما همچنان همان شعار را تكرار می‌كردند.

* روند دنباله‌دار سردادن شعار توسط مردم حاضر در صحن علیه سران فتنه همچنان ادامه داشت تا اینكه سیدحسن خمینی خطاب به آنها گفت: مردمی كه بیرون هستند از این گروه اندكی كه شلوغ می‌كنند بیزارند، مردم علاقه‌مند به نزدیكان امام هستند البته وقت كوتاه است و عده‌ای هم شلوغ می‌كنند. اما در بیرون هم همین شعارها سر داده می شد.

* اینچنین بود كه سیدحسن خمینی از ادامه سخنرانی منصرف شد. پس از ترك جایگاه مجری مراسم پشت تریبون رفته و خواستار سكوت مردم برای تشریف‌فرمایی مقام معظم رهبری شد كه مردم نیز بلافاصله با ذكر صلواتی ساكت شدند.

 

رهبر معظم انقلاب و سید حسن خمینی

* ساعت حدوداً‌12:30 بود كه انتظار به پایان رسیده و مردم مشتاق به دیدار مقام معظم رهبری نائل شدند؛ مردم كه مشتاقانه منتظر با دیدار رهبر خود بودند از مقام معظم رهبری با شعارهای «ما اهل كوفه نیستیم علی تنها بماند»، «خونی كه در رگ ماست هدیه به رهبر ماست» و «ای رهبر آزاده آماده‌ایم آماده» استقبال كردند.

* رهبر انقلاب در بیشتر بخش‌های سخنان خود در خطبه اول نماز جمعه به موضوع امام و خط امام اشاره كردند.

*‌ اشارات رهبر انقلاب به ملاك بودن حال فعلی افراد و موضوع خیانت طلحه و زبیر به امیرالمؤمنین از جمله مهم‌ترین سرفصل‌های سخنرانی ایشان در خطبه‌ اول نماز جمعه تهران بود.

* سخنان حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در خطبه دوم نماز جمعه با موضوع یهودی‌سازی فلسطین، حمله به كاروان آزادی و محاصره غزه آغاز شد كه این مسئله نشان از اهمیت دو چندان مسئله فلسطین در جهان امروز داشت به نحوی كه رهبر انقلاب «حمله به كاروان آزادی در دریای آزاد را خوی توحش صهیونیست‌ها» عنوان كردند.

* نشستن سیدحسن خمینی در كنار هاشمی رفسنجانی برای عكاسان و تصویربرداران سوژه‌ خبری شده بود.

* حضور محمد طاهری و سعید حدادیان از مداحان اهل بیت در كنار مسئولان عالی نظام جلب توجه می‌كرد.

آقای هاشمی در نماز جمعه

* حضور مقامات عالی‌رتبه نظام در این مراسم زینت‌بخش بیست‌ویكمین سالروز ارتحال امام راحل بود در این مراسم علاوه بر سران سه قوه و رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام امیر سرلشكر صالحی، امیر پوردستان، حجت‌الاسلام آل‌هاشم، عباس جعفری دولت‌آبادی، غلامعلی حدادعادل، اسفندیار رحیم‌مشایی، محمدباقر قالیباف، حجت‌الاسلام رازینی، علی‌اكبر صالحی، محمد نجار، حجت‌الاسلام اژه‌ای، بختیاری وزیر دادگستری، حسینی وزیر ارشاد، امیر دریادار سیاری، فتاح، آیت‌الله مقتدایی، آیت‌الله مهدوی كنی، حجت‌الاسلام ابوترابی، سرلشكر جعفری، وحیدی وزیر دفاع، آیت‌الله خزعلی، نیكزاد وزیر مسكن، محمدرضا رحیمی معاون اول رئیس جمهور،‌ آیت‌الله شاهرودی رئیس سابق قوه قضاییه، آیت‌الله جنتی دبیر شورای نگهبان، حجت‌الاسلام صدیقی امام جمعه موقت تهران،‌ حجت‌الاسلام امامی كاشانی امام جمعه موقت تهران، محسن رضایی دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام، آیت‌الله ری‌شهری، حجت‌الاسلام ناطق نوری، منوچهر متكی وزیر امور خارجه،‌حجت‌الاسلام رئیسی معاون اول قوه قضاییه و برخی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی حضور داشتند.

تنظیم برای تبیان:سید ابراهیمی

 

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین