سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
نکته بسیار مهم در دوره بازنشستگی احساس ارزشمندی و مورد احتیاج بودن است. حفظ ارتباط با شغل گذشته و کار پاره وقت و مشاوره ای (با دریافت حقوق یا افتخاری) نیز کمک بزرگی برای احساس وجود فرد است
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

پیر شدم اما هنوز کارسازم

حمایت

افراد مسن معمولا گرفتار مشکلات و مسائل خاصی هستند. یکی از این مشکلات عدم فعالیت و قدرت انرژی جوانی است. اغلب مردان پیر، از کار خود بازنشسته شده اند و یا اینکه قدرت ارائه کار را ندارند، بنابراین اکثرا احساس ناایمنی و تنهایی و از دست دادن مقام اجتماعی می کنند. آنها این تصور را دارند که کسی به وجود آنها احتیاج ندارد و دیگران بر ایشان اهمیتی قائل نیستند واقعیت آنها خیلی شبیه کودکی است که اولیایش او را طرد کرده باشد.

زنان و بویژه زنهای خانه دار از این جهت خوشبخت ترند زیرا می توانند به کارهای منزل ادامه دهند و بسیاری از اوقات نیز از نوه های خود مواظبت کنند شاید این امر یکی از دلایل طول عمر زنان باشد، زیرا فعالیت هایی که مورد علاقه آنان است در سن 60 یا 70 سالگی خاتمه پیدا نمی کند. اگر چه خانم ها معمولا از این امر گلایه دارند که تعطیلات ندارند اما از این موضوع غافلند که همین فعالیت روزمره که تعطیلی ناپذیر است چقدر برای روحیه و سلامت روان آنها مفید است .

اگر زندگی روزانه افراد مسن با فعالیت های مفید اشغال نشود، سلامت جسمانی و روانی آنها آسیب خواهد دید. اگر پیران اجتماع ما زندگی بی ثمر و بیهوده و باطلی را گذرانده، دائما در تخیلات گذشته غوطه ور باشند

برای افراد مسن مهم است که احساس کنند دیگران هنوز به وجود آنان محتاج اند و قادرند که به فعالیت روزانه خود، البته در حد امکان ادامه دهند. اگر آنها تا این درجه احساس اهمیت و ایمنی کنند، به احتمال زیاد در معرض ابتلای به امراض روانی و جسمی که در این سنین خیلی شایع است، قرار نخواهد گرفت.

سالمند

" مارگارت واگنر"  در این مورد چنین می نویسد: «بعضی ها فکر می کنند که رفتار افراد مسن مانند بی اعتنا بودن به لباس و غذا، خودخواهی و کم حوصلگی و متکی بودن به گذشته، رفتارهای غیر عادی است، در صورتی که این گونه رفتارها اغلب در بی توجهی اطرافیان به وجود می آید. دختران و پسران افراد مسن نباید اولیای خود را کاملا ترک کنند و هم اینکه توجه بی اندازه به آنها داشته باشند، زیرا اگر طرد شوند احساس نا امنی و اضطراب و حقارت خواهند کرد و اگر بالعکس از آنها حمایت زیادتر از حد شود احساس اتکا و عدم استقلال در وجودشان تشدید می شود. چه خوب است که گاه مسئولیت هایی را در محیط خانواده به آن ها بسپارند و یا در زمینه تصمیم هایی از آنها مشورت بگیرند .

 

برای افراد مسن مهم است که احساس کنند دیگران هنوز به وجود آنان محتاج اند و قادرند که به فعالیت روزانه خود، البته در حد امکان ادامه دهند.

اگر به افراد مسن اجازه فعالیت داده نشود، به اجبار به مقدار زیادی در عالم رویا و خاطرات گذشته فرو خواهد رفت، در صورتی که با فعالیت مناسب زندگی جسمی و روانی آنها سالم تر و شاداب تر خواهند بود. در این زمینه "لاتون"  چنین می گوید: «اگر زندگی روزانه افراد مسن با فعالیت های مفید اشغال نشود، سلامت جسمانی و روانی آنها آسیب خواهد دید. اگر پیران اجتماع ما زندگی بی ثمر و بیهوده و باطلی را گذرانده، دائما در تخیلات گذشته غوطه ور باشند، به احتمال قوی تعدادشان در بیمارستانهای روانی رو به افزایش خواهد گذاشت».

 

نکته بسیار مهم در دوره بازنشستگی احساس ارزشمندی و مورد احتیاج بودن است. حفظ ارتباط با شغل گذشته و کار پاره وقت و مشاوره ای (با دریافت حقوق یا افتخاری) نیز کمک بزرگی برای احساس وجود فرد است. افراد مسن به علت تجربه و سابقه کاری خود در طول زندگی می توانند حتی به آموزش این تجارب نیز بپردازند .

 

فراکاو

خانواده و زندگی - تغییر و تنظیم : کهتری

 

مقالات مرتبط

سایبانی با پاهای لرزان

چرا دریغ؟؟

مراسم ازدواج عروس وداماد سالمند

مشاوره
مشاوره
اگر در خصوص این موضوع سوالی داشتید، به مشاوره تبیان مراجعه نمایید .
تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین