سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
به آخرین روزهای سال1999 فکر کنید تا تمام چیزهایی را که نبود در یابید در واقع، همه خدمات و محصولاتی که امروزه ما را سرگرم کرده و همه چیز را در دسترسمان قرار می دهد در آن روزها یا اصلاً وجود نداشتند و یا به صورت تکامل نیافته بودند.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

10محصولی که دهه گذشته را متحول کرد(2)

 

به آخرین روزهای سال1999 فکر کنید تا تمام چیزهایی را که نبود در یابید در واقع، همه خدمات و محصولاتی که امروزه ما را سرگرم کرده و همه چیز را در دسترسمان قرار می دهد در آن روزها یا اصلاً وجود نداشتند و یا به صورت تکامل نیافته بودند. و اگر دوباره به آن زمان فکر کنیم، خواهیم دید که برای دریافت اطلاعات لازم به اینترنت مراجعه نمی کردیم. به آن دلیل که محتوای آن ابتدایی بود و سامان یافتگی خوبی نداشت علاوه بر آن، جست وجوی اینترنت به دلیل استفاده بیشتر مردم از مودم های 54 کیلو بابت بسیار کند صورت می گرفت. در نتیجه، به جای آن روزنامه ها و مجلات کاغذی می خواندیم.

برای سرگرمی و گوش دادن به  CDاز دستگاه های قابل حمل پخش CD که به اندازه کف دست بودند، استفاده می کردیم. دریافت فایل های MP3 برای محصلان کاملاً تازگی داشت (و گاهی هم غیر قانونی بود) و ما همچنان در زمان واقعی تلویزیون می بینیم نوع برقراری ارتباطات هم متفاوت بود. گوشی های موبایل تنها برای تماس های تلفنی بود و بعضی از آن ها قابلیت فرستادن پیام متنی را داشت. به علاوه، هنوز نمی توانستیم از راه شبکه های اجتماعی به دوستان و اقوام خود متصل شویم. بیشتر ما هم چنان صدای زمینه  Start Me Up را در زمان راه اندازی و یندوز 95 زمزمه می کردیم. مهم تر آنکه ماهنامه کامپیوتر خود را در درجه نخست ابزاری برای کار می دانستیم و نه مرکزی برای زندگی شخصی، هنگامی که سال 1999 پایان یافت، نمی دانستیم که در قرن جدید چه نوآوری های جدیدی ما را شگفت زده خواهد کرد. اکنون از آن مطلع هستیم و در این مقاله 10 محصول، خدمات و به فناوری را معرفی می نماییم که دهه اول قرن 21 را متحول کرد.

 

قسمت اول

 

6- اتصال اینترنتی پهن باند

آیا IDSN را یه یاد می آورید؟ ده سال قبل این فناوری پر دردسر یکی از پیشگامان اتصال پهن باند به اینترنت بود. خوشبختانه، جایگزینی کابل های مردم DSL، ماهواره و بعداً اتصال اینترنتی نسل سوم گوشی همراه دسترسی سریع را برای بسیاری از خانه ها فراهم نمود.

با توجه به سایت Nielsen اتصال پهن باند در اوایل این دهه رایج شد و کاربران دیگر از  Dial-up استفاده نمی کردند. امروزه، Forrester Research اعلام کرده که 9/80 میلیون آمریکایی از باند پهن در خانه های خود استفاده می کنند.

اتصالات پهن باند، اینترنت را به یک ضرورت بدل نموده است. اساس دریافت های صوتی و تصویری (نه همیشه قانونی)، دیدن فیلم خرید و فروش همه چیز از سایت های مانند Amazon، تماس های تلفنی VOIP، شبکه های اجتماعی و ویدئو کنفرانس را، این نوع اتصال اینترنتی گذاشته است.

با این همه، قدرت تغییر اتصال پهن باند فراتر از خانه می رود. بهره مندی از آن با دو رویداد بسیار مهم همزمانشده: یکی جهانی سازی تجارت و دیگری پیشرفت در شبکه های گروهی IT. این موضوع ما را به تجارت الکترونیکی و در نتیجه تغییر روش تجارت راهنمایی می نماید.

سرعتی که این دو رویداد، اقتصاد جهان را زیرو رو می کند نفس گیر بوده و اثر آن خیلی عمیق است. تا به حال، هرگز هیچ فناوری به این شکل اقتصاد جهان و روش زندگی ما را عوض نکرده بود. همه آن به علت سرعت در باند پهن است.

 

7- TiVo

در واقع TiVo؛ موجب انقلاب در تلویزیون شد آن هم به خاطر ترس از هالیوود. از زمان به بازار آمدن دستگاه های ضبط کاست ویدئویی تاکنون هرگز وسیله ای مانند این، شرکت های بزرگ پخش برنامه را دچار چنین وضعیت و طبقه بینندگان خانگی را خشنود نکرده بود.

10محصولی که دهه گذشته را متحول کرد(2)
10محصولی که دهه گذشته را متحول کرد(2)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

TiVo اختیار پخش تلویزیونی را از شرکت های پخش کننده گرفت و آن را به بینندگان داد. برای نمونه لازم نیست که در روز خاصی در خانه باشید تا مجموعه مورد علاقه تان را ببینید.

تنها کافی است تمام قسمت های آن را ضبط کرده و هر وقت خواستید ببینید. زمانی برای تبلیغات بازرگانی ندارید؟

پس آن را رد کنید. اگر بخش اصلی فیلم را از دست دادید آن را به عقب برگردانید. نخستین دستگاه TiVo در مارس 1999 وارد بازار شد و مردم از آن استقبالی فراوانی کردند. دلیلش آن بود که کار با آن بسیار ساده بودند، توانایی برنامه ریزی بر اساس سلایق را داشت و از رابط کاربری برنامه ریزی درون یاب برخوردار بود. استفاده از آن فراگیر شد به طوری که اساس آمار در ژانویه 2007 حدود 4/4 میلیون مشترک داشت.

امروزه TiVo قدرت سابق خود را از دست داده است.

به آن دلیل که شرکت های کابلی سهم بازار شرکت را با افزودن قابلیت های TiVo مانند DVR میان خود تقسیم کرده اند. با این همه، از دید کلی محبوبیت TiVo فرو کش نکرد.

امروزه، 28 میلیون خانوار آمریکایی از دستگاه DVR استفاده می نمایند که بیشتر آن ها را اپرتورهای کابلی تامین می کند.

 

 

8- GPS

برای اولین بار در خودروهای کرایه ای Hertz سیستم راهبری GPS در آمریکا مورد استفاده قرار گرفت. این شرکت در سال 1997 خودروهای کرایه ای خود را به سیستم های گشت زنی NeverLost مجهز نمود.

10محصولی که دهه گذشته را متحول کرد(2)

در آن زمان، استفاده از GPS بسیار هزینه پر بود و متأسفانه مردم به ماهواره های مکان یاب جهانی که در اختیار دولت آمریکاست دسترسی نداشتند. در سال 2000 دولت به شهروندان اجازه داد تا از سیگنال های GPS استفاده کنند. به این ترتیب، معین نمودن مکان دقیق و جهت یابی به واقعیت پیوست.

با توجه به آمار Forrester Research، حدود 21درصد مردم آمریکای شمالی از سیستم رهیاب موبایل بهره می برند. در حال حاضر، دستگاه های GPS در خودروها مسیر دقیق مورد نظر را نشان می دهد و در صورت گم شدن، دوباره مسیر را برآورد می کند. راهنمای صوتی جهت یاب به شیوه های مختلف غیررسمی و رسمی موجود است.

 

در سال های اخیر، شاهد رهیاب های GPS در گوشی های هوشمندی مانند iphone بودیم که با به کار گیری برنامه های قابل دریافت کار می کند.

دارندگان این گوش ها با پرداخت حدود 10 دلار در ماه از امکانات رهیابی لحظه به لحظه برخوردار می شوند.

GPS به راهنمایی در هنگام رانندگی محدود نمی شود.

بلکه امروزه افرادی را می بینیم که از برچسب های جغرافیایی بهره می برند تا طول و عرض جغرافیایی را برای عکس ها، فیلم ها و نقشه تعیین کنند. علاوه بر این، می توانیم عکس های تعطیلات را در نقشه مشخص کرده و حتی با استفاده از طول و عرض جغرافیایی مکان رستوران دور افتاده ای را که قبلاً رفته بودیم، پیدا کنیم.

این زیبایی GPS است که نه تنها تعیین می کند که کجا برویم بلکه می گوید قبلاً کجا بوده ایم.

 

9- ویندوز XP

نخستین مرتبه که ویندوز XP را دیدیم، سپتامبر 2001 بود. در آن زمان، ترکیب پشتیبانی نرم افزاری و سخت افزاری ویندوز 98 و امنیتی ویندوز NT را ستودیم. در واقع اعلام کردیم که آخرین کار مایکروسافت و بهترین سیستم عامل تا آن وقت بوده است.

اکنون پس از نه سال ویندوز XP محبوب ترین سیستم عامل در جهان است. XP، حدود 62 درصد از سهم بازار را در اختیار دارد در حالی که Windows 7 تازه وارد، تنها 7 درصد سهم دارد. روی نت بوک ها که جدیدترین گروه کامپیوترهاست XP به طور پیش فرض نصب می شود.

از آنجایی که صنعت حرف اول را می زند، مایکروسافت به خریداران مشخصی پیشنهاد داد تا از سیستم عامل فاجعه آمیز ویستا به XP تنزل کنند.

10محصولی که دهه گذشته را متحول کرد(2)

اما چه چیزی موجب کارایی، عالی XP شد؟ این اولین سیستم عامل مشتری محور مایکروسافت بود که آن را براساس هسته و معماری ویندوز NT ساخت.

افزون بر این، همچنان توانایی ویندوز 98 را برای اجرای بازی و پشتیبانی سخت افزاری به همراه داشت.

کدنویسی های DOS که در نسخه های پیشین ویندوز دیده می شد، حدف شد و در مورد بیشتر قسمت ها صفحه آبی نیز برای همیشه از بین رفت.

ویندوز XP مزیت های جدیدی به مجموعه خود افزود از جمله: قابلیت شبکه (مانند پشتیبانی از شبکه بی سیم)، ویژگی برای کاربران متحرک، دیوار آتش اینترنت و تنظیم کننده برای کوکی های وب. پخش چند رسانه ای و پشتیبانی خودکار از دوربین های دیجیتال از دیگر عناصر جدید آن بود.

مایکروسافت با ارائه ویندوز XP ویژگی هایی را معرفی کرد که می تواند دهه آینده را برای ما تعریف کند.

 

10- Apple iMac

هنگامی که استیو جایز در 6 می سال 1998 از اولین iMac رونمایی کرد، قول داد که این محصول جذابیت اینترنت را با سادگی مکینتاش در هم می آمیزد.

وی این را یک نوع کامپیوتر همه کاره دانست.

پیوند دادن جعبه CPU و نمایشگر بارها و بارها آزمایش شده اما این هرگز در iMac موفقیت آمیز نبود.

شرکت Apple  در طول دهه گذشته انواعی از با نمایشگرهای LCD کاربردی، با طراحی زیبا و مقرون به صرفه ساخته است. اولین iMac یا LCD یعنی G4 طراحی کاملاً جدیدی داشت: صفحه نمایش آن روی یک دسته تنظیم شدنی و یک سطح بیضی شکل قرار داشت که حاوی مادربورد، پردازنده، درایو نوری، هارد درایو و دیگر اجزای داخلی بود. در محصولات جدید از این نوعApple  نوع آوری های دیگری را به آن افزود. از آن جمله می توان به این موارد اشاره کرد: وب کم، شکاف درایو DVD, Wi-Fi ارتقا یافته، میانبر بی سیم و ماوس.

10محصولی که دهه گذشته را متحول کرد(2)

هر مدل جدیدتر بهتر و بهتر می شد. به طور کلی، جلوی دستگاه فاقد بلندگو، دگمه کنترل یا هر گونه پورت است اما در عوض در پانل پشتی تمامی پورت ها به صورت عمودی منظم شده اند.

دیگر سازندگان کامپیوتر تلاش بسیاری انجام دادند تا مشابه  iMac را بسازند اما موفق نشدند.  iMac همچنان با قیمتی مناسب، سرآمدی از ترکیب هنر و کارایی است.

 

 

 

برگرفته از ماهنامه تخصصی وب

تنظیم برای تبیان: فاطمه مجدآبادی

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین