تبیان، دستیار زندگی
آیا می دانید یکی از راههای نزدیک شدن زوج ها به هم، بحث کردن است. اگر باور نمی کنید این یادداشت را بخوانید ...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

آموزش مشاجره با همسر

چگونه تعارضات زندگی زناشویی را مدیریت کنیم؟

دست عاشق

یکی از راه ‌های نزدیک ‌شدن زوج‌ ها به هم، بحث‌ کردن می ‌باشد. در واقع، بحث و گفت‌ و گو از نمادهای ابراز عشق و محبت است که اگر در راه درست هدایت شود، برای تداوم زندگی مشترک سودمند می‌ باشد.

با رعایت موارد زیر می‌توانید بحث و گفت ‌و گو با همسرتان  را سازنده و مفید گردانید:

- وقتی کسی می ‌گوید: «می ‌خواهم با تو صحبت کنم.» این جمله خود به ‌خود باعث به ‌وجود آمدن یک واکنش دفاعی در مخاطب می‌ شود. از لحظه‌ ای که یکی از دوطرف به موضوعی در رابطه با فرد مقابل اشاره می ‌کند، واکنش خودکار مخاطب، این خواهد بود که «مگر چه شده؟» و یا «چه اشتباهی از من سر زده؟»

این واکنش، یک جواب طبیعی ‌است که به احتمال زیاد، ریشه در کودکی فرد دارد؛ زمانی که پدر و مادر می‌خواستند او را به‌ خاطر ارتکاب کاری، سرزنش یا تنبیه کنند.

بحث و گفت‌ و گو از نمادهای ابراز عشق و محبت است که اگر در راه درست هدایت شود، برای تداوم زندگی مشترک سودمند می‌ باشد

تمایل به دیدن طرف مقابل، به ‌عنوان یک فرد انتقادی و نکوهش ‌کننده، باعث می‌ شود به ‌سختی بتوانیم با دلی باز و ذهنی آزاد در مورد مشکل به ‌وجود آمده، بحث و گفت ‌و گو کنیم و با حالت تدافعی، وارد گفت‌وگو می‌شویم. بنابراین سعی ‌کنید آرامش خود را حفظ نموده و به‌ خاطر داشته باشید کسی که در آن لحظه مشغول بحث با شماست، نگران رابطه‌ تان می ‌باشد و تنها به این دلیل، مشغول گفت ‌و گو با شماست.

- به‌هنگام گفت ‌و گو در هر زمان، فقط موضوع خاصی را مورد بحث قرار دهید. برای نمونه، اگر در حال گفت ‌و گو در مورد تمیز نگه ‌داشتن خانه هستید، آن‌را به مسائل دیگر تعمیم ندهید و فقط به مسأله‌ تمیزی خانه بپردازید تا به نتیجه برسید.

به‌خاطر داشته باشید برخی افراد، طرز فکر خاصی دارند که باعث سرگردانی‌ شان می ‌شود. این افراد به ‌طور معمول، افرادی خلاق و هنرمند هستند و پیروی از یک روش خاص، برای‌ شان سخت و طاقت‌ فرساست. اگر شما فردی منظم و مرتب هستید و همسرتان از گروه ذکرشده است، به او کمک نمایید تا بر موضوع مورد بحث تمرکز کند و مسأله مورد نظرتان را با علاقه و محبت تذکر دهید، نه با حالت تهاجمی و انتقادی.

مشاجرات زناشویی

- هرگز از گذشته، مثال نزنید. وقتی مثالی از گذشته می ‌زنید، مشکلی به مشکل فعلی ‌تان اضافه می ‌شود و آن مشکل، این است که خاطره کدام ‌تان، درست‌ تر و حافظه کدام ‌تان، قوی ‌تر می ‌باشد.

اگر موضوع مورد بحث، مسأله ‌ای ‌است که بارها تکرار می ‌شود، برای نمونه، همسرتان همیشه دیر به خانه برمی ‌گردد، باز هم به آخرین مورد اشاره کنید.  شما می‌ توانید احساس ‌تان را بیان کنید و اجازه دهید طرف مقابل، از نقطه ‌نظرتان آگاه شود.

- با همسرتان رابطه مناسبی برقرار کنید و مطمئن باشید که توافق لازم را پیدا خواهید کرد. رابطه صحیح، یعنی هرگاه یکی از شما ‌هنگام بحث، احساس ناراحتی یا رنجش کرد، بتواند از طرف مقابل، درخواست وقفه در گفت ‌و گو کند و این درخواست او، از سوی مخاطبش پذیرفته شود. برای انجام این ‌کار می ‌توانید از یک عمل نمادین استفاده کنید. برای نمونه، هنگامی‌ که شما پشت یک میز و رو به ‌روی همدیگر نشسته ‌اید، می ‌توانید مقابل ‌تان یک لیوان خالی بگذارید. هر گاه، هر کدام ‌تان به مکث نیاز داشتید، لیوان مقابل ‌تان را سر و ته روی میز قراردهید؛ به‌همین سادگی. البته عمل به این توصیه، نیازمند کمی کنترل نفس می‌ باشد تا فرد بتواند در اوج هیجان و گفت ‌و گو در آن لحظه، با خویشتن ‌داری، به‌ خواسته ‌ی طرف مقابل احترام بگذارد. لازم به ‌ذکر است که این کار، رفتار مثبت و بسیار مؤثری می‌ باشد.

یکی از رایج‌ ترین اشتباه‌ های موجود در این مورد، این است که زوج ‌ها به‌ سرعت بعد از به نتیجه رسیدن در موضوعی، به‌ سراغ موضوعی دیگر می ‌روند

پیغام نهفته در برگرداندن لیوان، این است که: «من اکنون ناراحت و رنجیده ‌خاطر هستم، اجازه بده کمی صحبت‌مان را قطع کنیم تا دوباره به‌ حالت عادی باز گردم و به‌ خاطر بیاورم که ما برای هم اهمیت داریم.» این روش بسیار مؤثری برای استفاده در گفت‌ و گوهاست و نیازمند کمی فداکاری و نظم و ترتیب می‌ باشد.

نکته دیگر در این مسأله، ماندن شما در داخل همان اتاق می‌ باشد؛ ترک اتاق از سوی شما می‌ تواند آثار زیان ‌باری روی همسرتان بر جای بگذارد.

- هرگز در بحث‌ های ‌تان، به قطع رابطه اشاره نکرده و همسرتان را تهدید به جدایی نکنید، حتی اگر تصمیم به انجام آن دارید. هرگاه کسی تهدید به جدایی شود، حس وحشت، اضطراب و ترس به او دست‌ می‌ دهد و تنها هدف او، تلاش برای حفظ رابطه و نگه‌ داشتن طرف مقابل به هر قیمتی ‌است و این، یکی از بزرگ ‌ترین دلایل توسل فرد تهدید شده، به حیله و فریب می ‌باشد. شما نیازی به تهدید همسرتان به جدایی ندارید، پس به همان موضوع مورد بحث بپردازید تا به نتیجه برسید. تنها زمانی مجاز به صحبت در مورد جدایی هستید که آماده‌ آن باشید، پس هرگز از این مسأله به‌‌عنوان یک تهدید، استفاده نکنید.

- هر گاه در مورد مسأله‌ ای با موفقیت به نتیجه رسیدید، کمی استراحت کنید، دست همدیگر را بفشارید و بگویید: «متشکرم»

ارتباط مسالمت آمیز

یکی از رایج‌ ترین اشتباه‌ های موجود در این مورد، این است که زوج ‌ها به‌ سرعت بعد از به نتیجه رسیدن در موضوعی، به‌ سراغ موضوعی دیگر می ‌روند. این‌کار باعث می‌ شود گفت‌ و گوها، تمام ‌نشدنی به‌ نظر آید.

- جشن بگیرید. درپی هر تصمیم‌ گیری و دست ‌یابی به نتیجه، برای همدیگر هدیه بگیرید، یادداشتی برای هم بفرستید یا این ‌که بیرون شهر بروید. این ‌کار، «تجدید قوا» و «تقویت انرژی مثبت» نامیده می ‌شود و همسرتان را برای تلاش به‌ منظور حل مشکل ‌های زندگی، دلگرم و تشویق می ‌کند. زمانی ‌که می‌ خواهید صحبت برای حل مشکلی را شروع کنید، می ‌توانید جمله ‌های‌ تان را چنین آغاز کنید: «رابطه ‌ما با همدیگر بسیار عالی‌ ست. من دوست‌ دارم این رابطه را بهتر کنم. می ‌توانی به من کمک کنی تا رابطه‌ مان را بهبود ببخشیم؟»

ماهنامه شادکامی و موفقیت- مریم ظفر شمس پور

گروه خانواده و زندگی سایت تبیان- تنظیم: مریم عطاریان

مقالات مرتبط

این ترانه عاشقانه است

چگونه او را عاشق تر کنیم؟

خط قرمز های رابطه زناشویی

چگونگی شناسایی عشق

تهیه کتاب حقوق متقابل زن و شوهر از فروشگاه اینترنتی تبیان به شما کاربران محترم توصیه می شود.

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.