سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
فرانسه بالاخره میزبان رقابت‌های فوتبال یورو 2016 شد. این كشور كه برای میزبانی جدال سختی با ایتالیا و تركیه داشت سرانجام به این مهم رسید تا از هم‌اكنون برای برگزاری هر چه بهتر این مراسم آماده شود. راجع به میزبانی فرانسه در یورو 2016 حرف و حدیث‌های زیادی اس
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

فرانسه میزبان یورو 2016

فرانسه 2016

فرانسه بالاخره میزبان رقابت‌های فوتبال یورو 2016 شد. این كشور كه برای میزبانی جدال سختی با ایتالیا و تركیه داشت سرانجام به این مهم رسید تا از هم‌اكنون برای برگزاری هر چه بهتر این مراسم آماده شود. راجع به میزبانی فرانسه در یورو 2016 حرف و حدیث‌های زیادی است. اكثر قریب به یقین كارشناسان معتقدند نفوذ میشل پلاتینی به عنوان رییس یوفا باعث شده تا این عنوان به فرانسه برسد و برخی دیگر حضور نیكلا ساركوزی، رییس‌جمهور فرانسه را عجیب توصیف كرده و این امر را در انتخاب فرانسه به عنوان میزبان دخیل دانسته‌اند...

و سرانجام فرانسه

روز جمعه حول و حوش ساعت یك بعدازظهر به وقت محلی در «ژنو» نیكلا ساركوزی موفق شد سیاست را به بهترین نحو ممكن با ورزش قاطی كند و از آن معجونی بسازد كه تمام فرانسوی‌ها با نوشیدنش احساس راحتی و رفاه كنند. فرانسه میزبان رقابت‌های یورو 2016 شد. روز جمعه روزی بود كه سیاست ساركوزی با ریاست پلاتینی درهم آمیخت و حرف و حدیث‌های زیادی بر سر زبان‌ها افتاد. در حالی كه یك روز قبل از برگزاری مراسم انتخابات، پاسكال بونیفاس یكی از مقامات بلندپایه یوفا گفته بود كه:«سران یوفا دوست ندارند كه سیاسیون در این انتخابات دخالت كنند.» اما برای نیكلا ساركوزی یك صندلی ویژه در روز جمعه در ژنو، محل برگزاری انتخابات در نظر گرفته شده بود!

فرانسه 7 بر 6 پیروز شد

فرانسه 2016

13 عضو كمیته اجرایی یوفا رای‌های خود را در صندوق ریختند و سرانجام نام فرانسه با هفت رای اخذ شده به عنوان میزبان از صندوق درآمد. وقتی میشل پلاتینی تابلوی «نام فرانسه» را در دست گرفت و به حضار نشان داد فرانسوی‌های حاضر در سالن چنان دست و پایشان را گم كردند كه به یك باره از جا بلند شده و مثل گلزن‌های حرفه‌ای(!) خوشحالی كردند. شاید میشل پلاتینی آن زمانی كه نام فرانسه را رو كرد به این می‌اندیشید كه او 26 سال پیش به عنوان كاپیتان آبی‌ها این جام اروپایی را بالای سر برده بود. پس از این اعلام بود كه شبهات در مورد نفوذ پلاتینی در آرای اخذ شده بالا گرفت اما خود گفت:«این رای هفت بر شش، دموكراسی مطلق یوفا را نشان داد. شاید خیلی‌ها فكر می‌كنند كه رییس در این انتخابات نفوذ كرد ولی اگر چنین چیزی بود باید نتیجه 13 بر صفر می‌شد ولی دیدیم كه رقابت بسیار تنگاتنگ بود.» البته ذكر این مطلب ضروری است كه نایب رییس یوفا، سه‌نس ارزیك هم ترك است و او هم می‌توانست در آرا اعمال نفوذ كند.

اوباما به ساركوزی باخت

به‌رغم تمام توجیهاتی كه در این زمینه صورت می‌گیرد، واضح است كه اعمال نفوذ ساركوزی، ریاست پلاتینی و حضور زین‌الدین زیدان به عنوان یكی از پدیده‌های دنیای توپ گرد نقش مستقیمی در انتخاب فرانسه داشته است. فرانسوی‌ها كه نتوانسته بودند میزبانی بازی‌های المپیك 2012 را به دست بیاورند می‌خواستند هر طور شده در این نبرد به پیروزی برسند. در این میان ساركوزی جنگی دوگانه داشت. او علاوه بر رقابت با سایر كاندیداها باید با ژاك شیراك، رییس‌جمهور سابق فرانسه كه جام‌جهانی 98 را برای این كشور به ارمغان آورده بود نیز مبارزه می‌كرد. البته ساركوزی كه گفته می‌شود بازیكن آماتور فوتبال بوده و علاقه‌ای نسبی به پاری‌سن‌ژرمن نیز دارد توانسته بود جام‌جهانی راگبی در سال 2007 را در فرانسه برگزار كند، اما این جام با قهرمانی فرانسوی‌ها به اتمام نرسید و خاطره خوشی از آن به جا نماند. حالا ساركوزی امیدوار است كه فرانسه قهرمان یورو 2016 شود تا جشن ملی بگیرد. این خبر برای ساركوزی در صحنه بین‌الملل نیز بازتاب ویژه‌ای داشت چرا كه باراك اوباما چند ماه قبل با حضور در انتخاب كاندیدای برگزاركننده المپیك 2016 نتوانست اعمال نفوذ كند و سرانجام میزبانی این بازی به برزیل رسید. این انتخاب برخلاف آنچه كه گفته می‌شود ورزش از سیاست جداست نشان داد كه این زوج (ورزش و سیاست) می‌تواند دست به دست هم داده و كارهای بزرگی كند.

منبع:روزنامه گل

تنظیم:س.آقازاده

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین