• مشکی
  • سفید
  • سبز
  • آبی
  • قرمز
  • نارنجی
  • بنفش
  • طلایی
  • تعداد بازديد :
  • دوشنبه 1389/03/10
  • تاريخ :

 طالع بيني نجومي

طالع بيني

در طالع بيني نجومي، برخلاف اختر شناسي که يکي از علوم طبيعي دقيق است تلاش مي شود با توجه به وضعيت ستارگان آسمان، اتفاقات، پيش آمدها و حوادث خاکي و زميني پيشگويي شود. بر اين اساس، طالع بينها بر اين باورند که چگونگي وضعيت صورتهاي فلکي، سياره ها، خورشيد و ماه نسبت به يکديگر به هنگام تولد هر انسان، پيشگويي در باره خصوصيات رواني و رفتاري و حوادث زندگي آينده او را امکانپذير مي سازد. هزاران سال پيش انسانها، صور فلکي را خداوندان يا اهريمناني مي پنداشتند، که در سير حوادث خاکي و زميني، سرنوشت پادشاهان و انسانهاي ديگر  مداخله مي کردند. به اين ترتيب نوعي ستاره پرستي و ستاره باوري در مردم به وجود آمد که بسياري از معابد و اهرام که امروزه هنوز هم پا برجا هستند، شاهد اين باورند. به تدريج اين اعتقاد در مردم ايجاد شد که وضعيت خاص ستارگان نسبت به يکديگر با حوادث و پيشامدهاي کاملا خاصي بر روي زمين ارتباط دارند. مثلا از کتيبه هاي به دست آمده از بابل باستان مي دانيم که فرايندهاي گوناگون آسماني با سير وقوع حوادث و وقايع همزمان زميني تطابق داشته اند. مردم بعدا نيز از اين کتيبه براي پيشگويي استفاده مي کردند که البته اين پيشگويي ها به ندرت به وقوع مي پيوستند. اينگونه بود که به تدريج هنر ستاره خواني يا طالع بيني نجومي ايجاد شد.

معنا و مفهوم سياره ها و علايم نجومي دايره البروج براي ما انسانها اغلب به صورتي عجيب و غريب تعريف مي شدند. به اين ترتيب که مثلا رنگ و صورت ظاهر يک سياره نفوذ زيادي بر روي اثر و کارکرد آن داشت. سياره مريخ قرمز رنگ را خداي جنگ ناميدند و سياره ناهيد را با نور دوست داشتني اش، الاهه عشق نام نهادند. در صورتهاي فلکي دايره البروج، حمل خشمگين، تندخو و آتشين مزاج شمرده مي شد و ميزان، متوازن و آرام.

طالع بيني

اوايل، هنر طالع بيني نجومي تنها به پيشگويي درباره تمام يک سرزمين و يا درباره يک پادشاه بسنده مي کرد اما بعدها طالع بينهاي نجومي براي تک تک انسانها آنچه را که به اصطلاح طالع نما ناميده مي شود تهيه کردند. اساس و مبناي کار آنها وضعيت قرار گرفتن ستارگان در آسمان، در زمان تولد شخص بود. طالع بيني نجومي در سالهاي 1400 تا 1650 ميلادي در اروپا شکوفايي زيادي را به خود ديد. ولي دانش و علوم طبيعي جديد خيلي سريع ستاره باوري را از ميان مردم بيرون راند. هنر طالع بيني نجومي هر روز بيشتر نفوذ خود و به خصوص کرسيهاي علمي دانشگاهي خود را از دست داد با اين وجود در سالهاي اخير باز صحبت بسياري از طالع بيني نجومي در ميان است، مردم زيادي از فالگيرها و طالع بينهاي نجومي مي خواهند که براي آنها طالع نما تهيه کنند يا لااقل در مجله مورد علاقه خود به دنبال برج مورد علاقه خود مي گردند تا ببينند که آيا مثلا در هفته آينده مرد متولد حمل يا زن متولد اسد بخت و اقبال خوبي در شغل خود يا در يافتن شريک زندگي خود دارند يا نه؟

مردم زيادي سرسختانه به اين موضوع اعتقاد دارند که مثلا اگر خورشيد در زمان تولد آنها در صورت فلکي حمل يا دلو قرار مي گرفت زندگي آنان بسيار بهتر از الان بود. مثلا در يک کتاب طالع بيني نجومي توصيف زير را درباره انسانهاي متولد دلو مي يابيم:

(بارزترين مشخصه اي که در تمام انسانهاي متولد اين نشانه نجومي مشترک است سرشت دلسوزانه، دوستانه، مهربانانه و با لطف و مرحمت آنهاست که در همان نگاه اول موجب دوستي مي شود و در همه جا امکان برقراري تماس سريع را به وجود مي آورد. ولي اين سرشت و ماهيت نبايد شما را اغفال کند و فکر کنيد که متولدين دلو اجازه مي دهند که ديگران آنها را هدايت کنند و به آنها فرمان دهند بلکه آنها هميشه مي خواهند بر طبق آرزوها، عقايد و نقشه هاي خودشان زندگي کنند. آنها زور و فشار يا قيوميت را تحت هيچ شرط و وضعيتي نمي پذيرند. متولدين دلو مايلند همه چيز را با وجود همه موانع خود تجربه کنند!)

طالع بيني

اين توصيفات آنقدر چاپلوسانه و تملق آميز است که به طور حتم بسياري از (متولدين ماه دلو) با ميل و اشتياق آن را مطابق با خصوصيات خود مي دانند و لذا اين پيشگويي را باور مي دارند و گمان مي برند که علامت نجومي زمان تولد آنها به درستي شخصيت رواني آنها را بيان مي دارد. بديهي است مساله تولد انسان در زمستان يا تابستان و به عبارت ديگر اينکه او متولد (جدي) يا (سرطان) است، نقش معيني در طالع بيني نجومي بازي مي کند. روانشناسان مي دانند که نخستين برداشتهاي يک نوزاد در شکل دهي وجود و نهاد بعدي او بسيار مهمند بديهي است که اين برداشتها در ماه خرداد کاملا متفاوت از ماه دي يا بهمن است. ولي مسايل موروثي از سوي والدين نيز به همان اندازه اهميت دارد و اين امر مي تواند در دو نفر که هر دو متولد جدي هستند کاملا متفاوت باشد.

بنابراين اخترطالع شناسان، خود نيز اين پيشگويي را که فرضا تمام ماه دلوي ها يا ماه قوسي ها در يک هفته معين سرنوشتي مشابه يکديگر دارند، يا داراي خصوصيات رواني تقريبا مشابه يکديگرند، بسيار ساده انگارانه مي دانند. به هر حال اين نظر اخترطالع شناسان از نظر مطبوعات مختلف مانعي به حساب نمي آيد و آن ها چنين پيشگوييهايي را در مجله هاي مختلف خود انتشار مي دهند.

 

صورت هاي فلکي و نشانه هاي نجومي_ترجمه بهروز بيضايي_نشر قدياني

تنظيم براي تبيان: م.ح.اربابي فر

مسابقه ...

امتياز این سوال :
UserName