سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
همه‌ی آنچه لازم است در مورد ویروس کرونای جدید (COVID-19)، بدانید و بخوانید و بپرسید و ببینید
در طالع بینی نجومی، برخلاف اختر شناسی که یکی از علوم طبیعی دقیق است تلاش می شود با توجه به وضعیت ستارگان آسمان، اتفاقات، پیش آمدها و حوادث خاکی و زمینی پیشگویی شود.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

 طالع بینی نجومی

طالع بینی

در طالع بینی نجومی، برخلاف اختر شناسی که یکی از علوم طبیعی دقیق است تلاش می شود با توجه به وضعیت ستارگان آسمان، اتفاقات، پیش آمدها و حوادث خاکی و زمینی پیشگویی شود. بر این اساس، طالع بینها بر این باورند که چگونگی وضعیت صورتهای فلکی، سیاره ها، خورشید و ماه نسبت به یکدیگر به هنگام تولد هر انسان، پیشگویی در باره خصوصیات روانی و رفتاری و حوادث زندگی آینده او را امکانپذیر می سازد. هزاران سال پیش انسانها، صور فلکی را خداوندان یا اهریمنانی می پنداشتند، که در سیر حوادث خاکی و زمینی، سرنوشت پادشاهان و انسانهای دیگر  مداخله می کردند. به این ترتیب نوعی ستاره پرستی و ستاره باوری در مردم به وجود آمد که بسیاری از معابد و اهرام که امروزه هنوز هم پا برجا هستند، شاهد این باورند. به تدریج این اعتقاد در مردم ایجاد شد که وضعیت خاص ستارگان نسبت به یکدیگر با حوادث و پیشامدهای کاملا خاصی بر روی زمین ارتباط دارند. مثلا از کتیبه های به دست آمده از بابل باستان می دانیم که فرایندهای گوناگون آسمانی با سیر وقوع حوادث و وقایع همزمان زمینی تطابق داشته اند. مردم بعدا نیز از این کتیبه برای پیشگویی استفاده می کردند که البته این پیشگویی ها به ندرت به وقوع می پیوستند. اینگونه بود که به تدریج هنر ستاره خوانی یا طالع بینی نجومی ایجاد شد.

معنا و مفهوم سیاره ها و علایم نجومی دایره البروج برای ما انسانها اغلب به صورتی عجیب و غریب تعریف می شدند. به این ترتیب که مثلا رنگ و صورت ظاهر یک سیاره نفوذ زیادی بر روی اثر و کارکرد آن داشت. سیاره مریخ قرمز رنگ را خدای جنگ نامیدند و سیاره ناهید را با نور دوست داشتنی اش، الاهه عشق نام نهادند. در صورتهای فلکی دایره البروج، حمل خشمگین، تندخو و آتشین مزاج شمرده می شد و میزان، متوازن و آرام.

طالع بینی

اوایل، هنر طالع بینی نجومی تنها به پیشگویی درباره تمام یک سرزمین و یا درباره یک پادشاه بسنده می کرد اما بعدها طالع بینهای نجومی برای تک تک انسانها آنچه را که به اصطلاح طالع نما نامیده می شود تهیه کردند. اساس و مبنای کار آنها وضعیت قرار گرفتن ستارگان در آسمان، در زمان تولد شخص بود. طالع بینی نجومی در سالهای 1400 تا 1650 میلادی در اروپا شکوفایی زیادی را به خود دید. ولی دانش و علوم طبیعی جدید خیلی سریع ستاره باوری را از میان مردم بیرون راند. هنر طالع بینی نجومی هر روز بیشتر نفوذ خود و به خصوص کرسیهای علمی دانشگاهی خود را از دست داد با این وجود در سالهای اخیر باز صحبت بسیاری از طالع بینی نجومی در میان است، مردم زیادی از فالگیرها و طالع بینهای نجومی می خواهند که برای آنها طالع نما تهیه کنند یا لااقل در مجله مورد علاقه خود به دنبال برج مورد علاقه خود می گردند تا ببینند که آیا مثلا در هفته آینده مرد متولد حمل یا زن متولد اسد بخت و اقبال خوبی در شغل خود یا در یافتن شریک زندگی خود دارند یا نه؟

مردم زیادی سرسختانه به این موضوع اعتقاد دارند که مثلا اگر خورشید در زمان تولد آنها در صورت فلکی حمل یا دلو قرار می گرفت زندگی آنان بسیار بهتر از الان بود. مثلا در یک کتاب طالع بینی نجومی توصیف زیر را درباره انسانهای متولد دلو می یابیم:

(بارزترین مشخصه ای که در تمام انسانهای متولد این نشانه نجومی مشترک است سرشت دلسوزانه، دوستانه، مهربانانه و با لطف و مرحمت آنهاست که در همان نگاه اول موجب دوستی می شود و در همه جا امکان برقراری تماس سریع را به وجود می آورد. ولی این سرشت و ماهیت نباید شما را اغفال کند و فکر کنید که متولدین دلو اجازه می دهند که دیگران آنها را هدایت کنند و به آنها فرمان دهند بلکه آنها همیشه می خواهند بر طبق آرزوها، عقاید و نقشه های خودشان زندگی کنند. آنها زور و فشار یا قیومیت را تحت هیچ شرط و وضعیتی نمی پذیرند. متولدین دلو مایلند همه چیز را با وجود همه موانع خود تجربه کنند!)

طالع بینی

این توصیفات آنقدر چاپلوسانه و تملق آمیز است که به طور حتم بسیاری از (متولدین ماه دلو) با میل و اشتیاق آن را مطابق با خصوصیات خود می دانند و لذا این پیشگویی را باور می دارند و گمان می برند که علامت نجومی زمان تولد آنها به درستی شخصیت روانی آنها را بیان می دارد. بدیهی است مساله تولد انسان در زمستان یا تابستان و به عبارت دیگر اینکه او متولد (جدی) یا (سرطان) است، نقش معینی در طالع بینی نجومی بازی می کند. روانشناسان می دانند که نخستین برداشتهای یک نوزاد در شکل دهی وجود و نهاد بعدی او بسیار مهمند بدیهی است که این برداشتها در ماه خرداد کاملا متفاوت از ماه دی یا بهمن است. ولی مسایل موروثی از سوی والدین نیز به همان اندازه اهمیت دارد و این امر می تواند در دو نفر که هر دو متولد جدی هستند کاملا متفاوت باشد.

بنابراین اخترطالع شناسان، خود نیز این پیشگویی را که فرضا تمام ماه دلوی ها یا ماه قوسی ها در یک هفته معین سرنوشتی مشابه یکدیگر دارند، یا دارای خصوصیات روانی تقریبا مشابه یکدیگرند، بسیار ساده انگارانه می دانند. به هر حال این نظر اخترطالع شناسان از نظر مطبوعات مختلف مانعی به حساب نمی آید و آن ها چنین پیشگوییهایی را در مجله های مختلف خود انتشار می دهند.

 

صورت های فلکی و نشانه های نجومی_ترجمه بهروز بیضایی_نشر قدیانی

تنظیم برای تبیان: م.ح.اربابی فر

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین